Які справи проти ДТЕКу хоронять в АМКУ
30.10.2021   //   555 Переглядів

Текст: Юлія Коробова, експертка «Ліги антитрасту»

10 справ проти компаній групи ДТЕК олігарха Р. Ахметова тихо помирають у архівах територіальних відділень АМКУ

Антимонопольний комітет не бачить проблем в роботі вертикально-інтегрованого енергетичного холдингу ДТЕК, який видобуває близько 85% вугілля, яке використовується його ж теплогенеруючими компаніями, а це 90% генеруючих потужностей Бурштинського енергоострову та 70 % загальної теплової генерації. Компанії холдингу забезпечують замкнений цикл від видобутку вугілля до постачання виробленої ними електроенергії, мають ринкову владу та значний вплив на ринок.

Попри щорічний «шантаж» напередодні опалювального сезону, попри маніпуляції із забезпеченням вугіллям і створенням штучного його дефіциту, обвал цін на РДН  (https://cutt.ly/eEOy2Ux) АМКУ вперто мовчить. Ні численні звернення споживачів, ні заяви НКРЕКП про необхідність проведення розслідування не можуть змусити Комітет розслідувати порушення та покарати ДТЕК.

За інформацією Комітету, станом на вересень, він «має» на групу олігарха 10 справ. Усі вони розглядаються його територіальними відділеннями.

Ми поцікавились що це за справи. Половина з них «числяться» на розгляді Північного територіального відділення АМКУ і найсвіжіша з них розпочата ще 2016 року щодо зловживання монопольним становищем «ДТЕК Київські електромережі». З того часу вже відкрився ринок електроенергії, змінилося законодавство і якщо за 5 років розслідування доказів порушення так і не зібрали, то найімовірніше ці справи так і залишаться «помирати» в шухлядах працівників відділення, які, звільняючись, передають ці справи наступним, навіть не відкриваючи.

Із нових справ, розпочатих 2020-го іншими тервідділеннями, головних фігурантів «ДТЕК Донецькі електромережі», «ДТЕК Дніпровські електромережі» теж звинувачують у зловживанні монопольним становищем, проте доказів за майже два роки розслідування досі не знайшли, а тому існує ризик того, що і ці справи спіткає така ж доля.

Існують й інші «сценарії розгляду» справ, де фігурують компанії групи ДТЕК. Наприклад їх можуть просто-напросто закрити. Або через «неможливість реалізації компаніями ДТЕК ринкової влади внаслідок існуючих адміністративних обмежень», так як це зробили у 2018 році (проти «ДТЕК Дніпроенерго», «ДТЕК Східенерго», «ДТЕК Західенерго»), або через «недоведеність порушення» (формула Роттердам+).

Ну і за «найсуворішим» сценарієм АМКУ може накласти штраф в десятки разів менший ніж дозволено законодавством (10% від річного доходу). Так як це сталося у справах проти компаній групи ДТЕК за порушення в Бурштинському енергоострові (https://cutt.ly/rEZRKvR) та під час встановлення базових цін енергетичного вугілля (https://cutt.ly/cEZR03c). За порушення у цих справах на компанії ДТЕКу накладено штраф у 10 разів менший від максимуму. Так само у справі про зловживання «ДТЕК Дніпровські електромережі» за скаргою малого підприємця ФОП Сидорук Дніпропетровське відділення АМКУ оштрафувало монополіста лише на 68 тис. грн. (тільки на таку максимально можливу суму відділення мають право накладати штрафи). Сам АМКУ справу проти такого великого монополіста розглядати не став, а доручив тервідділенню.

До того ж не факт, що ці штрафи АМКУ зможуть встояти у судах, якщо опонентом виступає юридично сильна компанія, яка не звикла програвати. Навіть копійчаний штраф у 68 тисяч за скаргою маленького ФОПа ДТЕК зараз скасовує.

Отож поки АМКУ і його територіальні відділення роками переховують у себе «здобутки» олігарха,  недоторканність ахметівського ДТЕКу тільки міцнішає, так само як і монополія в українській енергетиці та статус Ахметова в списку найбагатших людей світу. Тільки від схем Роттердаму  за підрахунками експертів ДТЕК отримав, а держава в особі кожного з нас втратила до 40 млрд. грн.

Юлія Коробова, вперше опубліковано у «Бізнес. Цензорі»