Укладений з порушеннями договір про будівництво житла на 3,7 гектарах оборонних земель визнано недійсним
28.10.2021   //   2 Переглядів

Суд визнав недійсним договір про будівництво багатоквартирних житлових будинків на вул. Маршала Жукова, 116-Б у м. Одесі. Про це свідчить постанова Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 7 вересня.

Цей договір у липні 2016 року уклали Південне управління капітального будівництва Міністерства оборони України і ТОВ «Фірма Інтертрейд». Відповідно до нього, УКБ отримувало 10% від загальної площі збудованого житла, решту – забудовник. Під забудову було відведено ділянку площею 3,7 га на просп. Маршала Жукова, 116-Б в Одесі, що належить до земель оборони (територія військового містечка №10).

У квітні 2018 року «Фірму Інтертрейд» у договорі замінило ПП «Проект-Актів», яке у лютому 2020 року замінило ПП «Дорагробуд-14».

У жовтні 2020 року Спеціалізована прокуратура у військовій та оборонній сфері Південного регіону звернулася до госпсуду в інтересах Міноборони з вимогою визнати недійсними договори з «Фірмою Інтертрейд» і підприємством «Проект-Актів».

Розглянувши матеріали справи, Госпсуд Одеської області у лютому 2021 року в задоволенні позову прокуратурі відмовив. Однак, у квітні того ж року апеляційний суд це рішення скасував і позов задовольнив. Верховний Суд залишив рішення апеляції без змін.

Суд дійшов висновку, що договір 2016 року було укладено з порушенням вимог Порядку організації будівництва житла для військовослужбовців та членів їх сімей на земельних ділянках, що належать до земель оборони (від 06.07.2011 №715).

Так, з умов цього договору слідує, що замовником будівництва житла є не Міністерство оборони України, а Південне УКБ МОУ, що є порушенням вказаного Порядку.

Положення про Південне УКБ МОУ не містить норм, які уповноважують Південне УКБ МОУ (в особі його начальника) без узгодження з Міноборони укладати договори про будівництво житла із залученням небюджетних коштів, а також діяти від імені міністерства під час укладення таких договорів.

Відповідно до інформації, зазначеної у листах Головного управління майна та ресурсів МОУ від 17.07.2020 та від 04.01.2021, які наявні в матеріалах справи, Міністерство оборони не погоджувало питання укладення вказаного договору та змін до нього, цей договір не перебуває на обліку взятих міністерством зобов’язань. У матеріалах справи відсутні докази того, що Міністерство оборони та Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних Сил України надавали Південному УКБ МОУ погодження на укладення спірного договору у 2016 році.

У начальника Південного УКБ МОУ на той час була довіреність, яка надавала йому повноваження укладати договори про будівництво житлових будинків лише за рахунок бюджетних коштів, а відповідно – із проведенням процедури закупівлі перед цим. У той же час за спірним договором забудова проводилася за рахунок інвестицій фірми, жодних торгів не проводилося.

За даними Youcontrol, у 2016-2019 рр ТОВ «Фірма Інтертрейд» було зареєстроване у Рівному, його власниками у цей період були Анна Дворак, Юрій Буньо. У 2020 році фірму перереєстрували в Одесі і її власниками стали Марина Колева (97%)  та ТОВ «Одесаградострой» (3%). Колева раніше була одним із співвласників ТОВ «Девелоперська компанія «Материк» (будує ЖК в Одесі). Восени цього року Колеву в «Фірмі Інтертрейд» змінив Владислав Малофеєв, який у якості адвоката представляв, зокрема, інтереси компанії в кримінальному провадженні, порушеному за фактом зловживання владою при передачі ділянки на вул. М. Жукова, 116-Б в Одесі під забудову.

Власниками броварського підприємства «Проект-Актів» станом на 2018 рік були Ігор Папуша та Сергій Лисиця. З 2020 року власником компанії є Марина Хоба. Ігор Папуша у 2012-2014 рр очолював прокуратуру Південного регіону України з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері. У 2015-2019 рр він був помічником депутата Одеської облради від «Батьківщини» Алли Стоянової. У 2019 році Папуша балотувався в народні депутати від «Батьківщини».

Власниками одеського ПП «Дорагробуд – 14» є одесити Василь Шуйський та Юрій Боголій. Раніше замість Боголія співвласником компанії була Людмила Корольова.