Відданість клятві Гіппократа чи «бізнес на кістках»? Як хірурги легалізовують «відкати» від продажу неякісних імплантів
13.10.2021   //   322 Переглядів

Текст: Анжеліка Ізотова, експерт «Ліги антитрасту»

Ні для кого не є таємницею, що виробники ліків та медичних виробів направляють чималі фінансові ресурси на просування власної продукції.

Стимулювання продажів у сфері охорони здоров’я стало звичною та  поширеною практикою. Маркетинг пропонує широкий спектр варіантів, як віддячити продавцю, особливо якщо товар зазнає конкуренції на ринку.

Обрання методу стимулювання залежить від статусу продавців товару. Ними можуть бути як оптові та роздрібні торговці, так і лікарі. Останні надають пацієнту рекомендації щодо  лікування, які не завжди направлені лише на зцілення пацієнта, а також і на покращення матеріального становища лікаря.

З кожним роком така співпраця набирає обертів. Але за завісою залишається відповідь на питання: а чи дійсно рекомендований метод лікування є найоптимальнішим для лікування хворого, чи це суто фінансова зацікавленість лікаря? Відповідь на це питання знаходиться в етичній площині. Що головніше для лікаря: його професійна репутація чи матеріальна вигода?

Досить прикра ситуація склалася в США через стимулювання продажів імплантатів виробництва компанії  «SpineFrontier  Inc» (Массачусетс).  https://cutt.ly/nERDX79

Засновник та головний виконавчий директор цієї компанії, доктор Кінгслі Чін, запровадив взаємовигідну для всіх її учасників схему просування товарів власного виробництва. Хірурги, що здійснюють операції на  хребті, коліні, тазостегновому суглобі, використовували імплантати саме цього виробника та отримували за це фінансові винагороди.

П’ять років, з 2013 по 2018, доктор Чін  та керівники його компаній використовували власну консалтингову компанію (єдиним  співробітником якої є дружина доктора), у якості посередника між виробником та хірургами для легалізації виплати «відкатів» лікарям.

Для цього оформлювалися фіктивні договори про надання консультативних послуг, які існували лише на папері. А насправді оплата відбувалась виключно за використання хірургами виробів «SpineFrontier» та коливалась від 250 до 1000 доларів за кожну операцію. Крім того, хірургам покривали вартість їх медичних послуг за рахунок страхових виплат в рамках реалізації федеральних програм з охорони здоров’я.

В результаті 35 лікарів, які імплантували пацієнтам медичні вироби «SpineFrontier», отримали близько $8 мільйонів. А компанія суттєво збільшила обсяги продажів та заробила більше $100  мільйонів за рахунок просування імплантатів в рамках федеральних програм з охорони здоров’я.

На жаль, збільшення доходів та продажів ніяк не було пов’язано із якістю товару – пацієнти жалілися, що медичні вироби були некомфортні, оскільки викликали больові відчуття.

Попит на операції по заміні зношених суглобів в США дуже високий. Загальні витрати на це перевищують $20 млрд на рік. Такі операції здійснюються через федеральні програми: Medicare (для осіб віком 65 плюс) та  Medicaid (для малозабезпечених осіб), а витрати на них покриваються  за рахунок коштів платників податків.

Рівень конкуренції  на ринках ортопедичних медичних виробів  в США дуже високий. Приблизно 250 компаній в США пропонують широкий асортимент аналогічної продукції в різних цінових категоріях. https://cutt.ly/PEYKvEY

Отож, перемога у  боротьбі за ринки збуту напряму залежать від вподобань практикуючих хірургів.  А через це спокуса здійснити свій вибір за допомогою фінансових стимулів від торгових представників виробників медичних виробів приваблива та реальна.

Закон США про боротьбу з корупцією (AKS) забороняє пропонувати, виплачувати, вимагати або отримувати винагороду за послуги та товари, що покриваються програмами, фінансування яких відбувається із федерального бюджету. AKS має гарантувати, що медичний висновок лікаря не буде скомпрометований неналежними фінансовими стимулами. Винні у корупційних злочинах в США караються тюремним ув’язненням строком до 10 років, а змова із метою відмивання грошей передбачає позбавлення волі до 20 років.

Міністерство юстиції США дізналося про хабарі, які отримували хірурги від компанії «SpineFrontier Inc» за  надання фіктивних медичних консультацій.

Викривачі – п’ять лікарів-хірургів – покаялись, що отримували «відкати» від «SpineFrontier Inc» за обман пацієнтів, а значить і платників податків, за рахунок яких формується федеральний бюджет. Та заплатили $1,56 млн. доларів компенсації. https://cutt.ly/QERCSK5

В березні 2020 року Мінюст звернувся до Федерального суду Бостона із судовим позовом щодо дій «SpineFrontier». У вересні 2021 року двох керівників компанії  арештувалиhttps://cutt.ly/mETfNJL

Обвинувачення ґрунтувалось на тому, що будь-які незаконні заходи щодо просування фармацевтичної продукції у рамках федеральних програм охорони здоров’я  підривають цілісність надання медичної допомоги, приводять до непотрібного витрачання грошей та можуть нанести шкоду здоров’ю пацієнтів.

Частина хірургів вже визнали правопорушення та виплатили штрафи. https://cutt.ly/8ERBlpc

Також за звинуваченням рахунки за використання  медичних виробів «SpineFrontier», реалізація яких була пов’язана із хабарництвом, було висунуто і державним програмам медичного страхування – Medicare та  Medicaid. https://cutt.ly/0ERBFxK

Не зважаючи на  те, що такі правопорушення жорстко переслідуються законом США, противоправні дії компанії «SpineFrontier Inc« не є поодиноким випадком.

Наприклад, в листопаді 2019 р, виробник медичних виробів «Life Spine» та його керівники зізналися, що оплачували фіктивні консультації десяткам хірургів за використання  імплантатів «Life Spine». З 30 хірургів, що користувались продукцією виробника, 21 отримував винагороди. За такі дії  Life Spine та її керівники сплатили штрафи на загальну суму $6 млн.

Конгрес США з серпня 2013 року зобов’язав виробників медичних виробів та лікарських засобів звітувати на офіційному державному ресурсі Open Payments про всі стимулюючі виплати медичним працівникам. За ненадання такої звітності компанії можуть бути оштрафовані  на суму до $1 млн. Але, по факту, у період з 2014 – 2020 роки штрафи не накладалися.

Відтак реалії сьогодення свідчють, що виробники продукції у сфері охорони здоров’я навіть і не приховують той факт,  що при наявності великої пропозиції на ринку однорідних товарів, додаткова фінансова підтримка лікарів, які визначають чим і як лікувати пацієнта, є самим надійним способом збільшення своєї частки на ринку.

При цьому фінансові стимули виробників медичних виробів лікарям значно перевищують аналогічні платежі фармбізнесу.

Ситуація в Україні з просуванням лікарських засобів та медичних виробів схожа. Різниця лише в підходах та ступені  відповідальності.

Якщо проаналізувати тільки ковідні безтендерні закупівлі, що відбувались останнім часом, то правоохоронні органи могли б розкрити не одну корупційну схему просування лікарських засобів та медичних виробів, а конкурентне відомство, зі свого боку, виявити порушення  у межах своїй компетенція

Але, ані гучних розслідувань, ані покарань за розтрачені бюджетні кошти досі немає.

Напевно не на часі…

Анжеліка Ізотова, експерт «Ліги антитрасту»