Суддя ВАКС вирішила закрити справу НАБУ по корупції в формулі «Роттердам+» як того хотіли адвокати Ахметова
13.10.2021   //   38 Переглядів

Ліворуч прокурор Демків та адвокат одного з підозрюваних Одинець. Спиною Загребельська, далі суддя Широка. фото “Наших грошей”

Суддя Вищого антикорупційного суду Катерина Широка 13 жовтня постановила закрити кримінальне провадження НАБУ щодо запровадження НКРЕКП в 2016 році так званої формули «Роттердам+». Про це повідомив кореспондент «Наших грошей» з судового засідання.

Суддя ВАКС погодилась з доводами адвокатів ДТЕК та позицією прокорора САП Дениса Демківа стосовно того, що кримінальне провадження йшло на кілька днів довше, ніж визначено кодексом, та визнала відсутність претензій до формули «Роттердам+» у частині нанесення збитків державі у розмірі 19 млрд грн.

Після цього справу має розглянути апеляційна інстанція. На відео позиція прокурора Демківа:

Судовий розгляд вівся за позовом екс-замгенпрокурора Віктора Чумака, який не погоджувався з тим, що прокурор САП Демків закрив провадження НАБУ.

В ході судових дебатів адвокат Чумака Агія Загребельська повідомила про дані, що мали б переконати Демківа довести справу до кінця. Але призначений Венедиктовою прокурор проігнорував дані кримінального провадження:

«Перша редакція формули в листопаді 2015 року була без витрат на транспортування. Єдині особи, хто наполягав і  впливав на членів НКРЕКП в частині включення до формули саме витрат на транспортування — це були службові особи ДТЕК. І ми це бачимо по матеріалам кримінального провадження. Ми бачимо, як в кінці листопада почалося активне спіклування між екс-підозрюваними та службовцями ДТЕКу. Ми бачимо наскільки це спіклування перейшло ті межі, які визначені законодавством, тому що проекти актів направлялися в рамках особистої переписки задовго до того, як вони були опубліковані. Зміни пропонувалися в рамках переписок між членами НКРЕКП та ДТЕКу. В кінці дійшли до того, що проект відповіді на Антимонопольний комітет готувала саме службова особа ДТЕКу. Вона направила його екс-члену НКРЕКП, який вже в подальшому направив відоповідь на АМКУ. Внаслідок такої неофіційної взаємодії, Порядок, який був прийнятий в результаті, він якраз такий, що задовільняє інтереси виключного групи ДТЕК», – повідомила Загребельська.

Раніше в судовому засіданні стало відомо, що голова НКРЕКП Дмитро Вовк тиснув на Євдокімова для прийняття методики розрахунку «Роттердам+» та блокував його спроби перевірити необгрунтовані доходи ДТЕК Ріната Ахметова.

Нагадаємо, формула «Роттердам+» передбачала закладення ціни вугілля у порту Роттердам та транспортування його звідти морем на відстань 6400 км до порту в Одесі з перевалкою з кораблів на залізницю і подальшим розвезенням по ТЕС. Насправді у 2016-2018 роках морем в Україну було доставлено лише 5% енергетичного вугілля, а решта 95% транспортувалась з Донбасу виключно залізницею. Відтак детективи НАБУ разом з прокурором САП оголосили підозри керівнику НКРЕКП Дмитру Вовку і комісіонеру Володимиру Євдокімову, а також кільком топ-менеджерам ДТЕКу.

За оцінкою експертизи, врахування фіктивного транспортування вугілля марок А та Г з Роттердаму в Україну призвело до збитків у розмірі щонайменше 19 млрд грн. Ця переплата була закладена у вартість електроенергії для всіх промислових та бюджетних споживачів, а відтак враховувалась у ціні всіх товарів та послуг в країні.

Детективи НАБУ пропонували Кабінету міністрів подати позов про відшкодування збитків з ДТЕК. Міністерство юстиції погодилось супроводжувати цю справу, однак сам позов мав подати Офіс Генпрокурора. За даними Загребельської, відомство Венедитктової «вже понад півроку взагалі не відповідає на пропозицію НАБУ».