Арештовано ділянки і майно інвестора, у якого завдяки КМДА зник обов’язок реконструювати Європейську площу
11.10.2021   //   1 Переглядів

Суд наклав арешт на три комунальні земельні ділянки загальною площею 0,57 га та приміщення на вул. Михайла Грушевського, 4-Б, вул. Хрещатик, 5 і 5-В. Про це свідчать ухвали слідчого судді Печерського райсуду м. Києва від 2 вересня.

Арешт накладено в рамках кримінального провадження № 62021000000000530 від 16.06.2021 за ст. 364 ККУ (зловживання владою або службовим становищем), яке розслідує перший слідчий відділ Теруправління Державного бюро розслідування у м. Києві.

Слідство встановило, що службові особи КМДА разом із представниками ТОВ «Грааль» організували протиправний механізм отримання в користування вказаних ділянок в позаконкурентний спосіб, занизивши при цьому вартість їх оренди.

КМДА ще у 2002 році уклало із ТОВ «Грааль» інвестиційний договір. Його початковою редакцією передбачалося знесення аварійного нежитлового будинку № 5-А по вулиці Хрещатик у місті Києві та реконструкція Європейської площі столиці.

Джерело фото: svitoutdoor.com.ua

У подальшому, внаслідок незаконних дій службових осіб КМДА, що полягали у внесенні недостовірної інформації в офіційні документи, умисному внесенні змін до розпоряджень КМДА, укладанні завідомо збиткових додаткових угод до інвестиційних договорів, незаконній передачі в користування комунальних ділянок у позаконкурентний спосіб, заниження вартості оренди землі та інших незаконних дій, а також злочинної бездіяльності службових осіб Держаархбудінспекції та співробітників податкових органів, змінено й розширено предмет та об’єкт інвестування за попередньо укладеним інвестиційним договором, зокрема:

 • ТОВ «Грааль» визнали замовником будівництва та звільнили від обов’язку інвестувати в реконструкцію Європейської площі, ТОВ «Грааль» надали можливість самостійно здійснювати будівництво офісно-готельного комплексу з апартаментами «Столичний»;
 • з істотних умов інвестиційного договору виключено обов’язок ТОВ «Грааль» щодо повернення ділянок в комунальну власність після завершення будівельних робіт із реконструкції Європейської площі;
 • визначено «вигідну» суму орендних платежів за користування земельними ділянками під визначеними будівлями у центрі Києва, що дозволило відповідно сплачувати значно менші суми податків до бюджету;
 • крім знесення нежитлового будинку № 5-А по вулиці Хрещатик у місті Києві, визначено знесення нежитлових будинків № 5-Б , № 5-В , № 5-Д , № 7/9, по вулиці Хрещатик та №4-Б по вулиці Михайла Грушевського у місті Києві і прибудованих приміщень.

При цьому, вищевказані факти здійснення незаконного будівництва в районі фактичних об’єктів історико-культурної спадщини залишилися поза увагою ДАБІ, зазначає слідство. Зокрема, на ділянці по вул. Грушевського, 4-Б розміщено історичну будівлю 1883 року побудови; ділянка знаходиться в межах центрального історичного ареалу, архітектурної охоронної зони пам’ятки «вулиця Хрещатик» і частково в межах буферної зони об’єкта всесвітньої спадщини «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські споруди, Києво-Печерська Лавра».

У 2015-2016 роках Київська міська рада неодноразово відмовляла ТОВ «Грааль» у поновленні договору оренди попередньо визначених земельних ділянок.

А 24 червня 2021 року Київрада прийняла рішення про поновлення ТОВ «Грааль» договору оренди ділянок 0,04 га на вул. Хрещатик, 5-В і 0,23 га на вул. Хрещатик, 5; а також передала в оренду цій фірмі ділянку 0,29 га по вул. Михайла Грушевського, 4-Б. При цьому у пояснювальній записці до проекту рішення в якості особливостей ділянки на Грушевського, 4-Б зазначено, що вона є складовою інвестиційного договору, що не відповідає дійсності, наголошують слідчі.

Ухвалою слідчого судді накладено арешт шляхом заборони розпорядження на такі об’єкти:

 1. ділянка площею 0,29 га на вул. М. Грушевського, 4-Б (8000000000:82:012:0006)
 2. ділянка площею 0,04 га на вул. Хрещатик, буд. 5-В (8000000000:82:012:0017)
 3. ділянка площею 0,23 га на вул. Хрещатик, 5 (8000000000:82:012:0052)
 4. ресторан-піцерія пл. 419,70 кв м (літ. А), зареєстрований на праві власності за ТОВ «Лілея», на вул. Хрещатик, 5
 5. нежилі приміщення № 3,48 пл. 277,60 кв м (в літ. Б, В), ТОВ «Грааль», на вул. Хрещатик, 5
 6. нежиле приміщення № 3А пл. 144,70 кв м (в літ. Б, В), ТОВ «Грааль», на вул. Хрещатик, 5
 7. нерухоме майно вул. Хрещатик, буд. 5-А (на праві власності не зареєстровано)
 8. нерухоме майно вул. Хрещатик, буд. 5-Б (на праві власності не зареєстровано)
 9. нерухоме майно вул. Хрещатик, буд. 5-В (на праві власності не зареєстровано)
 10. нерухоме майно вул. Хрещатик, буд. 5-Д (на праві власності не зареєстровано)
 11. адміністративний будинок пл. 752,40 кв м (літ. А), ТОВ «Грааль», на вул. Хрещатик, буд. 7/9
 12. нежилі приміщення пл. 979 кв м, зареєстровані за територіальною громадою Печерського району м. Києва на вул. М. Грушевського, 4 (в літ. Б)
 13. нежилі приміщення № 52, 53 пл. 171 кв м, ТОВ «Грааль», на вул. М. Грушевського, 4 (в літ. Б)

Власниками ТОВ «Грааль» є ТОВ «Терра-Люкс» (33,11%), АТ «ЗНВКІФ «Бранко» (33,11%), АТ «ЗНВКІФ «Ніагара» (22%), АТ «ЗНВКІФ «Теннессі» (11,11%), панамська компанія «Райвал Ентерпрайзес Інк.» (0,34%), віргінська компанія «Лексус Файненшл Груп, Інк» (0,15%), кіпрська компанія «Нерафо Менеджмент Лтд» (0,15%), ТОВ «Тіара» (0,02%) і ТОВ «Євроінвестгруп» (0,01%). Керівником фірми є Ірина Окунєва.

За даними Youcontrol, власником венчурних фондів «Ніагара» і «Теннессі» є відомий забудовник, засновник KAN Development, колишній радник мера столиці Віталія Кличка Ігор Ніконов, а фонду «Бранко» – ізраїльський бізнесмен Офер Керзнер, почесний консул України у м. Єрусалим, власник девелоперської компанії City Capital Group.

Власником ТОВ «Терра-Люкс» через віргінську компанію «КМТ Файненшиал Груп, Інк» (KMT Financial Group, Inc) є громадянин Ізраїлю Олександр Карасьов. Він є бізнес-партнером Марка Гінзбурга, зокрема, у ТОВ «Крокус-Інвест», ТОВ «Лотос-Сервіс». Вони є співзасновниками ГО «Об’єднання громадян «Підкова».

Кінцевим бенефіціарним власником панамської компанії «Райвал Ентерпрайзес Інк.» в українському реєстрі значиться Андрій Федоров. Він же через «Райвал Ентерпрайзес Інк.» є власником ТОВ «Тіара».

Власниками ТОВ «Євроінвестгруп» є кіпрські компанії «Нерафо Менеджмент Лтд», «Зумтюб Холдінг Лімітед», АТ «ЗНВКІФ «Авант» Ігоря Ніконова, ТОВ «Актів ФМ Сервіс», Гліб Мурованський і Марина Кончаковська. Раніше співвласником «Євроінвестгруп» була Марія Казанцева, яка разом із Офером Керзнером є співзасновником ГО «Арт-Завод Платформа». Казанцева є членом ради директорів City Capital Group.

Ірина Шарпінська, “Наші гроші”