«Epic Games» не зміг довести, що «Apple» монополіст. Але пробив велику діру у «App Store»
05.10.2021   //   1 Переглядів

Текст: Юлія Коробова, експертка «Ліги антитрасту»

Засновники iPhone більше не можуть забороняти стороннім розробникам альтернативні методи оплати в обхід App Store. Суд постановив, що Apple повинна змінити свої правила оплат App Store протягом 90 днів, до 9 грудня.

Саме цього й добивались розробники гри Fortnite, коли в серпні 2020 додали в мобільну версію гри новий спосіб оплати без комісії Apple. В Epic Games розраховували створити новий світовий порядок, де, за бажанням, користувачі можуть платити розробникам контенту напряму.

App Store Apple – єдиний спосіб встановити програмне забезпечення на мобільну операційну систему Apple – iOS. Розробники, які виготовляють програмне забезпечення для iOS, повинні дотримуватися правил Apple та користуватися її платіжною системою, яка стягує комісію за продажі.

Правила Apple передбачають, що додатки, які пропонують ігрові валюти, повинні використовувати механізм купівлі тільки через додаток App Store. Заборонено застосовувати кнопки, посилання або інші заклики використовувати інші способи оплати, не схвалені Apple.

Ці правила розробник порушив, застосувавши свій спосіб оплати гри.

Спочатку Epic надіслав лист до Apple з проханням дозволити відкрити конкуруючий магазин Epic Games Store на iOS.

Це відкрило б двері для інших ринків додатків та ігор на iOS, включаючи додаток Facebook Gaming, а також послуги Microsoft xCloud та Google Stadia та змусило б App Store конкурувати з цими магазинами. У результаті розробники мали б більш сприятливі умови розподілу доходу. Це, звичайно, категорично заборонено в інструкціях Apple. І він відмовив в проханні Epic.

Epic Games, в обхід вимог Apple таки впровадив власну систему оплат у грі, за що Apple видалив додаток Fortnite з App Store. В результаті компанії опинилися в суді.

Захисники Apple звинувачують Epic у спробах використати правову систему, щоб примусити виробника iPhone укласти унікальну угоду, яка піде на користь Epic. Apple же наполягає на тому, що він дотримується своїх правил і не робить винятків. Це, вочевидь, не завжди так: електронні листи, опубліковані Комітетом судової влади Палати представників США, показують обмін між керівником Apple та Джеффом Безосом, генеральним директором Amazon, в якому Apple пропонує Безосу знижену ставку в 15%. (Безос, до речі також володіє виданням «The Washington Post»).

Юристи Apple все ж назвали судове рішення «гучною  перемогою». Адвокат Apple Річард Дорен сказав, що те, що робив Epic – схоже на похід в магазин, коли покупець бере копію програмного забезпечення з полиці, а потім скаржиться на те, що йому доведеться платити в касі.

Суд визнав, що Apple не монополіст. І Fortnite правомірно видалили з App Store після додавання альтернативного способу оплати. Однак, суддя також постановив, що Apple не може утримати розробників від спрямування клієнтів на альтернативні способи оплати за межами свого App Store.

Epic Games вже виплатила Apple $6 млн, про що написав в Twitter генеральний директор Epic Games Тім Суіні (Tim Sweeney). Сума штрафу включає 30% від доходу, отриманого від мобільної гри Fortnite з використанням власної системи оплати. Невдовзі після того, як Fortnite видалили, компанія Epic Games все ще могла отримувати платежі від користувачів, які вже встановили гру. За цей час гра принесла розробникам більше $12 мільйонів доларів. Решта штрафу – це  30% прибутку, отриманого Epic Games до дати винесення судового рішення. В результаті вийшла сума в $6 млн.

Epic Games вже почали дозволяти гравцям здійснювати покупки у програмі Fortnite безпосередньо через Epic, а не через додаток Apple. Опція прямого платежу вже доступна у США, Канаді, Австралії, Франції, Німеччині, Іспанії та Великобританії.

На думку експертів, Apple може втрачати від 1 до 4 мільярдів доларів на рік, в залежності від того, скільки розробників почне застосовувати нову політику. Компанія Apple уже заявила, що теж збирається подавати апеляцію у відповідь на таке рішення суду.

У своєму твіті Тім Суіні сказав, що рішення не було «перемогою для розробників чи користувачів» і що Epic продовжить «боротьбу за чесну конкуренцію серед способів оплати в середині мобільних додатків і магазинів для мільярда користувачів». Epic Games подала апеляцію на це рішення, тому  спір між двома компаніями далекий до завершення.

Схоже попереду на нас чекає захоплююча битва «маленьких хлопців» проти «великих»,  антимонопольних законів проти монопольного надприбутку, бо Epic Games має грандіозні амбіції радикально змінити закриту екосистему iPhone, ну, або хоча б відновити «Fortnite» на iOS.

 

Юлія Коробова, експертка “Ліги антитрасту”