АМКУ відмовив ДТЕКу у розгляді справи про порушення на ринку допоміжних послуг*, а ДТЕК передумав судитись з АМКУ
03.10.2021   //   1 Переглядів

Претензії групи Ріната Ахметова до державних структур стосовно допоміжних послуг зняті з порядку денного, повідомляє «Ліга антитрасту».

У жовтні 2020 року АТ «ДТЕК Західенерго» подав до АМКУ заяву про порушення, звинувативши ПрАТ «НЕК «Укренерго» та НКРЕКП у «блокуванні» повного відкриття ринку допоміжних послуг, як складової ринку електрики, через що компанії змушені надавати допоміжні послуги безоплатно.

Ні з 1 липня 2019 року (дати початку роботи нового ринку електроенергії), ні в подальшому «Укренерго» та НКРЕКП не створили умови для відкриття ринку допоміжних послуг, на якому послуги за законом мають надаватись виключно на платній основі для дотримання безпеки об’єднаної енергетичної системи. А навпаки ввели надмірні вимоги для його потенційних учасників та не проводять аукціони із закупівлі послуг.

Як наслідок, допущені до ринку допоміжних послуг учасники надають оператору системи передачі «Укренерго» допоміжні послуги за рахунок механізмів іншого сегменту – балансуючого ринку електроенергії без компенсації. Не зважаючи на те, що кошти, необхідні «Укренерго» на придбання допоміжних послуг, включались до його тарифу диспетчерського управління.

Як зазначив «Західенерго» у заяві, витрати, які несуть учасники ринку на надання допоміжних послуг, та не компенсуються «Укренерго», включаються компаніями до вартості електроенергії, яка реалізується ними на оптовому ринку електрики. А це призводить до переваг, які мають інші учасники – імпортери/експортери електрики в торговій зоні «Острів Бурштинської ТЕС», Словаччини, Угорщини та Румунії. В цих країнах, енергетична система яких об’єднана з БуОС, учасники ринку отримували кошти за надані допоміжні послуги.

Спочатку, АМКУ залишив заяву без руху та запропонував «ДТЕКу» надати додаткову інформацію та пояснення, які «ДТЕКом» надавались тричі протягом 1,5 місяця. При цьому, АМКУ намагався щось зробити самостійно і направив листи-вимоги до виробників електроенергії та органів влади. Але щось пішло не так, бо ніхто із кореспондентів більш ніж за місяць відповідей не надав.

Через три місяці після надходження заяви, АМКУ відмовив «Західенерго» у розгляді справи, оскільки не надано доказів порушення прав внаслідок дій «НЕК «Укренерго» та НКРЕКП, але повідомив, що буде досліджувати питання самостійно.

З таким рішенням «ДТЕК» не погодився, оскаржив його до суду та вже в судовому процесі відмовився від позову, посилаючись на неактуальність інформації, викладеної в заяві. Враховуючи повідомлення НКРЕКП про те, що «Укренерго» ніби то зекономив 2,3 млрд. грн. на придбання допоміжних послуг, які перерозподілять на виплати за небаланс електричної енергії, ДТЕК готує до АМКУ нову заяву про порушення.

Суд прийняв аргументи «ДТЕКу» про відмову від позову до АМКУ.

Чекаємо результатів розслідування АМКУ, чи дійсно ситуація на ринку електричної енергії, зокрема, його сегменті – ринку допоміжних послуг призвела до порушення умов конкуренції.

* Єдиним покупцем та споживачем допоміжних послуг є оператор системи передачі НЕК «Укренерго». Серед основних завдань якої – забезпечувати баланс виробництва і споживання електроенергії.

Коли цей баланс потрібно відновити, «Укренерго» використовує ринок допоміжних послуг та залучає ресурси учасників ринку, які можуть гарантовано набрати або знизити потужність на визначену величину за обмежений час. Це дозволяє в реальному часі регулювати частоту та активну потужність в енергосистемі, підтримувати параметри надійності та якості електроенергії, а також відновлювати роботу енергосистеми у випадку системної аварії.

Олена Поканєвич, експерт «Ліги антитрасту»