Вовк тиснув на члена НКРЕКП Євдокімова для прийняття формули «Роттердам+» з додатковими «чайовими»
01.10.2021   //  

Екс-замгенпрокурора Віктор Чумак у ВАКС 1 жовтня. Фото “Наших грошей”.

Голова НКРЕКП Дмитро Вовк у 2016 році тиснув на члена комісії Володимира Євдокимова для прийняття методики розрахунку «Роттердам+» та блокував його спроби перевірити необгрунтовані доходи ДТЕК Ріната Ахметова.

Про це з посиланням на матеріали НАБУ повідомила адвокат Агія Загребельська 1 жовтня в засіданні ВАКС під час оскарження закриття справи щодо , повідомив кореспондент «Наших грошей» з зали суду.

На робочому комп’ютері Володимира Євдокімова в місії USAID  та особистому мобільному телефоні виявлені його переписки. У них він зазначає, що керівник НКРЕКП Дмитро Вовк чинив жорсткий тиск на нього і інших членів комісії. Вовк тиснув у зв’язку з необхідністю прийняття методики визначення вартості енергетичного вугілля, яка передбачає врахування витрат з фрахту і перевалки на усі обсяги вугілля без диференціювання на вугілля національного видобутку і імпортоване. Ця формула у подальшому стала відома як «Роттердам+».

Вовк використовував створені ним матеріали та презентації у особистих цілях, а усі спроби Євдокімова стосовно необхідності перевірки отримання економічно необґрунтованого доходу компаніями, зокрема ДТЕК, були заборонені особисто Дмитром Вовком.

Відповідні дані задокументовані протоколом обшуку та оглядом компютера та засобів звязку Євдокімова.

Нагадаємо, прокурор САП Денис Демків у травні 2021 року закрив справу НАБУ щодо формули «Роттердам+». Колишній заступник Генпрокурора Віктор Чумак подав до суду скаргу щодо цього рішення прокурора. Вищий антикорсуд має прийняти рішення щодо поновлення розслідування або остаточного закриття кримінального провадження.

Дмитро Вовк очолював НКРЕКП у момент прийняття цієї формули у 2016 році. В інтерв’ю “Економічній правді” він назвав «додатковими чайовими» транспортні видатки, що закладені у формулу нібито на транспортування вугілля морем з Роттердаму до України.

За даними НАБУ, вугілля в Україну по тій формулі з Голландії фактично не доставлялось, відтак у ціну енергії закладалось фіктивне транспортування. За даними матеріалів справи, українські споживачі електроенергії у період з травня 2016 по грудень 2017 року переплатили 18 мільярдів гривень за транспортування, якого фактично не було.

Детективи по цій справі повідомили про підозру двом членам НКРЕП включно з керівником Вовком, двом представникам ДП «Енергоринок» і двом представникам компанії ДТЕК, які контактували з комісіонерами під час прийняття формули.