«Ліга антитрасту» звернулася до АМКУ щодо законності державної допомоги французькому «Альстому»
29.09.2021   //   150 Переглядів

Більша частина вантажообігу в Україні (понад 60%) припадає на залізничний транспорт. Хоча вантажні перевезення і є прибутковим сегментом бізнесу «Укрзалізниці», цих прибутків не вистачає на масштабне оновлення локомотивного парку Укрзалізниці. Спрацьованість парку – більше 90%. Його третина – вантажні електровози.

На щастя до оновлення стратегічного активу України долучились Уряд та Верховна Рада.

У травні 2021 року уряди України та Франції уклали Рамкову угоду, за якою Франція надає Україні €750 млн кредиту на придбання 130 нових електровозів для Укрзалізниці.

Ура, перемога! Але це не точно.

Справа у тому, що за умовами Рамкової угоди, постачальник нових локомотивів вже заздалегідь визначений. Ним буде французький виробник – Alstom Transport SA. Без варіантів. Без конкурентного відбору. Без змагання ймовірних постачальників за ціною та якістю.

Чи підписала б Україна таку угоду, аби мала внутрішні ресурси та національного виробника, здатного збудувати 130 локомотивів? Напевно ні. Але за відсутності і того, і іншого, доводиться вдовольнятися тим, що дають.

Але це – ще не все.

Червива вишенька на торті – податкові та митні пільги для «Альстому», встановлені Рамковою угодою. Так, компанія зможе постачати локомотиви, не сплачуючи до українського бюджету ні копійки ввізного мита, ні копійки ПДВ, податку на прибуток, або жодного іншого податку, збору та обов’язкового платежу, що зазвичай стягуються в Україні.

Як відомо, надання окремим суб’єктам господарювання податкових пільг, які створюють для них економічні переваги, та як наслідок, негативно впливають на конкуренцію, є державною допомогою.

В Україні, як і в Європейському Союзі, надання державної допомоги, яка обмежує конкуренцію, та ще й без попереднього погодження з уповноваженим органом (в Україні це – АМКУ), заборонено.

На жаль, АМКУ не приймав жодних рішень щодо держпідтримки компанії Alstom Transport SA за рахунок недоотримання Україною податків.

Не чув про це? Не знав? Не бачив? Нічого страшного – «Ліга антитрасту» вирішила допомогти Комітету та надіслала йому інформацію про ймовірну незаконну державну допомогу.

Тепер АМКУ вирішуватиме, чи стане «Велика локомотивізація» приводом для надання французькій компанії незаконної державної допомоги (https://cutt.ly/oEdgpSf).

Євген Дудник, експерт «Ліги антитрасту»