Суддя госпсуду зобов’язала АМКУ хоча б взяти в руки заяву споживачів про зловживання Ахметова
20.09.2021   //   1 Переглядів

Господарський суд м.Київ зобов’язав АМКУ розглянути заяви від споживачів щодо штучно створеного ДТЕКом Ахметова дефіциту електрики та завищених цін. Про це повідомила «Ліга антитрасту» з посиланням на рішення суду.

Ще в травні «Ліга антитрасту» разом з фізичними особами споживачами подали заяву на дії групи ДТЕК олігарха Р. Ахметова щодо штучно створеного зимового дефіциту електроенергії та, як наслідок, підвищення цін.

Від маніпуляцій «все ще немонополіста» постраждали і підприємства, і кінцеві споживачі. В цінах продуктів, товарів, послуг, тарифів на воду і т.д. вже враховано завищену вартість електрики, яку з власних кишень оплачують споживачі.

Але АМКУ в останні роки відстоює позицію, що громадян не можна підпускати до антимонопольного процесу. У відповідь на скарги, Комітет щоразу повторює: «ваші права не порушено», або «ваших доказів не достатньо для підтверження факту зловживання», чи «ви є неналежним заявником».

Комітет і цього разу відмовився розглядати заяви споживачів проти ДТЕКу. Але «Ліга антитрасту» та інші фізичні особи оскаржили відмову в суді. Чому ми не згодні та як саме зловживає монополіст детально описували тут https://cutt.ly/JWTN3oL.

Як правило, коли мова йде про компанії олігархів, суди теж стають на сторону монополістів і рішення виносять не на користь пересічного громадянина.

Але суддя госпсуду М. В. Данілова «зрушила гору з місця» і винесла рішення, яке має змусити Антимонопольний комітет розглянути заяви споживачів по суті, а не формально, як він робив до цього.

Споживачі дійсно можуть стати запобіжником політичних домовленостей між АМКУ та олігархами. Але тільки за умови, якщо матимуть доступ до «дверей» відомства.

Натомість у справі, де позивачем є громадська організація, суддя Босий В. П. так само як і АМКУ не побачив причинно-наслідкового зв’язку між створенням штучного дефіциту електроенергії та сумами у платіжках і чеках ГО, яка теж є споживачем і теж сплачує завищену ціну на електроенергію у складі вартості товарів і послуг якими користується. Та відмовив у задоволенні позову.

Суддя Босий вважає, що трактувати законодавство на власний розсуд – право АМКУ, на те він і має максимальну дискрецію повноважень. Тоді як заява ГО містить «власне бачення» зловживання монопольним становищем ДТЕКу на ринку електрики. Суд наголосив, що орган зі спеціальним статусом «може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин». Виходить приймати чи не приймати заяви – виключно на розсуд відомства? А «розсуд» залежить від прізвища власника монополіста: якщо Ахметов – не приймає, якщо Порошенко – можна і розглянути.

Громадська організація подала апеляцію і буде далі «прокладати шлях» споживачам до АМКУ.

І поки Комітет «захищається» в судах від потерпілих, компанія найбагатшого українця і зараз продовжує, шляхом шантажу і маніпуляцій, укріплювати свої позиції: обвалює чи піднімає ціни, купуючи електрику у самого себе, погрожує зривом опалювального сезону, знову створює штучну енергетичну кризу, добивається призначення лояльного до олігарха керівництва НКРЕКП… За допомогою телеканалів, депутатів, Банкової та грошей укріплює та захищає нікому не підконтрольну монополію, яка фінансує імперію олігарха.

Коробова Юлия, експертка «Ліги антитрасту»