Реформа закону про держдопомогу: НАЗК почало антикорупційну експертизу законопроєкту №5648
20.09.2021   //   1 Переглядів

Зміни до закону «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», які пропонують внести депутати Р. Підласа, Наталуха Д.А та ін., містять реальні корупційні складові, повідомляє «Ліга антитрасту».

Нова редакція Закону про державну допомогу (ДД) містить низку неузгоджених та неоднозначних положень, які наділяють АМКУ такими дискреційними повноваженнями, що можуть спричинити корупційні злочини, а значить потребують доопрацювання.

«Ліга антитрасту» детально вивчила ризики законопроєкту № 5648 та звернулась зі своїми пропозиціями до тих, хто може втрутитись та не допустити прийняття корупціогенних змін: до НАЗК, до Антикорупційного Комітету, Комітету з питань економічного розвитку та Комітету європейської інтеграції Верховної ради.

Що викликало занепокоєння найбільше – пояснюємо.

Штраф за неподання інформації на вимогу по справам про держдопомогу АМКУ буде накладати, вирішуючи на власний розсуд скільки призначати і чи призначати його взагалі. Тобто порядок накладення та методику його розрахунку визначатиме самостійно.

Як це працюватиме – вже бачимо на прикладі закону «Про захист економічної конкуренції»: штрафи накладаються необґрунтовано занижені (або навпаки). Тому порядок накладення штрафу та методика його розрахунку мали б бути нормативно-правовим актом АМКУ.

Законопроектом пропонується встановити, що АМКУ може на власний розсуд вирішувати:

  • чи здійснювати перевірку про незаконну ДД або про неналежне використання держдопомоги, чи ні;
  • чи приймати рішення про тимчасове припинення незаконної державної допомоги до прийняття рішення про її допустимість, чи не приймати;
  • чи звертатися до суду у разі невиконання рішення АМКУ про припинення або повернення незаконної недопустимої державної допомоги, чи ігнорувати;
  • при розгляді повідомлення про нову ДД, у разі недостатності інформації для прийняття рішення, АМКУ сам має вирішити – чи просто припинити розгляд повідомлення, чи одразу визнати таку ДД недопустимою, що матиме різні правові наслідки.

Крім того, законопроект зберігає право АМКУ на безстроковий (вічний) розгляд справ про ДД, порушених внаслідок перевірки інформації про незаконну державну допомогу.

І зрештою проєкт закону не вирішує проблему відсутності відповідальності за недотримання вимог закону про держдопомогу.

Нацагентство з питань запобігання корупції вже розпочало антикорупційну експертизу законопроекту.

Та й зауваження більшості профільних міністерств свідчать про неможливість прийняття цього проєкту закону у тій редакції, в якій його запропоновано до першого читання.

Євген Дудник, експерт «Ліги антитрасту»