«Зеонбуд» скасував у суді першої інстанції штраф АМКУ на 25,7 млн
14.09.2021   //   179 Переглядів

Компанію було визнано монополістом, однак суд вирішив, що «Зеонбуд» – ніякий не монополіст, повідомила «Ліга антитрасту».

«Зеонбуд» – єдиний в Україні, хто може надавати послуги цифрового ефірного телебачення. Так стверджував АМКУ і наприкінці 2020 року покарав пов’язаний з олігархом Р. Ахметовим «Зеонбуд» за зловживацьку монополію майже на 26 мільйонів. Оператор цифрової мережі з 2011 по 2019 рік встановлював тарифи на послуги з трансляції телеканалів у стандарті DVB-T2 (відомого як «Т2») без будь-яких розрахунків та економічних обґрунтувань. При цьому за одні й ті самі послуги різні компанії сплачували по різному – від 0 до 100% тарифу. Бо комусь «Зеонбуд» надавав знижки (нічим не обґрунтовані), а інші оплачували тариф повністю у розмірі, який сам провайдер і встановлював.

У 2014р. Комітет вже намагався визнати «Зеонбуд» монополістом. І у 2015 оштрафував провайдера на 44,5 млн грн. Але тоді суди скасували як розпорядження, так і штраф, начебто через те, що АМКУ порушив правила методики визначення монопольного становища.

Дива не сталося і цього разу. «Зеонбуд» пішов оскаржувати «нове» рішення до суду і в Господарському суді м. Києва здобув перемогу.

Позовні вимоги обґрунтував тим, що АМКУ:

  • неповно встановив основних споживачів послуг;
  • неправильно визначив товарні, територіальні та часові межі ринку;
  • не встановив нових фактів, які б спростували рішення суду у попередній справі;
  • не довів, що у «Зеонбуду» немає жодного конкурента та він є монополістом;
  • не дослідив, що тарифи (і знижки) у 2011, 2015 та 2018 роках встановлювали під впливом об`єктивних економічних та ринкових обставин;
  • повторно оштрафував провайдера за одне й те саме порушення з тих самих підстав;
  • не залучив експертів та ін.

На рішення суду ніяк не вплинули доводи АМКУ, що «Зеонбуд» був єдиним суб`єктом господарювання, який отримав ліцензії провайдера програмної послуги багатоканальних мереж у стандарті DVB-Т2 і саме статус «монополіста» дозволив йому встановлювати економічно-необґрунтовані тарифи. Так само не вплинуло на суд і те, що висновки експертизи (яку замовив «Зеонбуд») – це втручання у повноваження відомства, адже питання, задані на розсуд експертів, належать до виключної компетенції Комітету.

Але суд усе одно став на бік олігарха.

До 1 вересня Антимонопольний комітет мав би подати апеляцію. Поки у Єдиному реєстрі судових рішень відсутня інформація про це.

Посилання на рішення АМКУ: https://cutt.ly/SWzVCQQ

Посилання на рішення суду: https://cutt.ly/tWzVMNA