«Укрзалізниця» розіграла між Ахметовим і його дилером 1,5 мільярда на рейки
14.09.2021   //  

Філія «Центр забезпечення виробництва» АТ «Українська залізниця» 8 вересня за результатами тендеру замовила ТОВ «Метінвест-СМЦ» рейок на 1,49 млрд грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Цьогоріч фірма Ріната Ахметова поставить 43 989 т рейок Р-65 категорії І довжиною 25 м із загартованою поверхнею кочення зі сталі К76Ф не раніше 2021 року виготовлення по 33 780 грн./т. Їх виробником є ПАТ «Металургійний комбінат «Азовсталь» Ахметова.

У липні «ЦЗВ» замовляв цій фірмі невелику партію трохи дорожче – по 34 566 грн./т. У травні 2020 року ціна була на 27% нижча – 26 544 грн./т, але угоду розірвали без оплат.

При цьому відтоді ціна сталі на біржі LME виросла на 78% – від $249 до $443 за тонну.

У 2019 році рейки від цієї фірми коштували 26 550 грн./т, а в 2018 році – 29 001 грн./т.

Гарантійний строк зберігання складає рік із дати виготовлення. Забезпечення виконання договору становить 0,5% від його вартості, хоча раніше залізниця вимагала більше – 1%.

Ціна угоди виявилась на 3% нижчою від очікуваної вартості закупівлі у 1,53 млрд грн.

До аукціону не допустили ТОВ «Скинест Рейл ЮЕй» із продукцією ТОО «Актюбинский рельсобалочный завод» (Казахстан), оскільки воно не сплатило забезпечення тендерної пропозиції. Його розмір становив 1% від очікуваної вартості закупівлі – 15,31 млн грн.

Єдиним конкурентом із продукцією тієї ж «Азовсталі» було створене в 2017 році київське ТОВ «Сота Україна», яке отримало підрядів переважно «Укрзалізниці» на 1,94 млрд грн.

Засновником суперника значиться консультативно-торгівельна компанія «Сота-Онлайн Холдінг» («Sota-Online Holding», Латвія) Тетяни та Міхаїла Росаніних. Останній у 1990-х роках очолював відділ VIP-обслуговування ризького банку «Saules Banka».

Директором «Сота Україна» є Ірина Серебрякова – особа з такими ПІБ колись була ревізором ПАТ «Дніпровагонрембуд» донецького бізнесмена Леоніда Юрушева.

Раніше «Сота Україна» керувала Ганна Авраменко – аудитор із такими ПІБ керувала ТОВ «Укртрансінвест» на той час вірґінської «Ен.Сі.Юнайтед», яке у 2010-2012 роках виграло тендери залізниці на 512,80 млн грн. Фірма вигравала підряди в купі з ТОВ «Українська транспортно-машинобудівельна група», пов’язаним з оточенням Олександра Юракова.

За даними ЗМІ, фірма «Сота Україна» є однією з чотирьох фірм, яким «Укрзалізниця» у 2017 році замовили металевих виробів та сталі на понад 1 млрд грн. Ці фірми не мають офісів і персоналу та постачали продукцію метзаводів Ріната Ахметова із завищенням цін на 5-12%. Співвласниця «Сота Україна» Тетяна Росаніна заперечила бізнес в Україні.

Від заснування «Прозорро» всі підряди «Укрзалізниці» щодо рейок отримав «Метінвест-СМЦ» Ріната Ахметова із продукцією його ж ПрАТ «МК «Азовсталь». Причому спаринг-партнерами на торгах були інші дилери «Азовсталі». Детальніше про цю ситуацію можна прочитати у статті «Укрзалізниця» створила монополію для Ахметова на 1,5 мільярда на рік» для «Дзеркала тижня» від експерта «Ліги антитрасту» Володимира Даценка.