АМКУ простив «МАУ» Коломойського за обман пасажирів щодо ручної поклажі
13.09.2021   //   1 Переглядів

Антимонопольний комітет вирішив, що правила перевезення ручної поклажі авіакомпанії «МАУ» олігарха І. Коломойського не порушують антимонопольного законодавства, повідомила «Ліга антитрасту».

Північне міжобласне територіальне відділення АМКУ провело дослідження конкурентності нових правил перевезення малого багажу МАУ та іншими авіакомпаніями.

У березні 2019 голова Київського ТВ АМКУ (нині Північне міжобласне) О. Хмельницький розповів виданню «Економічна правда» про те, що має намір дослідити чи є конкурентними правила авіаперевезень ручної поклажі та чи не обманюють вони споживача. https://cutt.ly/3WzlkCp

«…Тервідділенням АМКУ розпочато дослідження та збір доказів, в т. ч. опитування споживачів та конкурентів на предмет можливих ознак порушення конкурентного законодавства України в діях авіакомпанії “Міжнародні авіалінії України” та інших авіаперевізників».

Порушення побачили у поширенні неправдивої інформації:

«Під час пошуку квитків на сайті авіакомпанії першою ми бачимо ціну на найнижчий за вартістю тариф (ред. без вартості багажу)… Тобто споживач купує квиток не за тією ціною, яку він першою побачив при пошуку, а за значно вищою, яка дозволила б йому взяти з собою достатньо багажу для подорожі…»

Що мав на увазі О. Хмельницький і чому питання оплати ручної поклажі занепокоїло європейські антимонопольні відомства?

З осені 2018 стали діяти нові правила перевезення багажу та ручної поклажі. Наприклад Wizz Air та Ryanair дозволяли безкоштовно брати на борт літака тільки одну сумку. Вона мала вміщатися під сидінням, а її розмір не повинен перевищувати 40х30×20 см та вагу 10 кг. За більші габарити треба було доплачувати від 5 до 25 євро за валізу: при покупці квитка заздалегідь – дешевше, в аеропорту – дорожче. Щоб взяти додаткове місце ручної поклажі, треба було придбати послугу пріоритетної посадки. Обидва авіаперевізники аргументували зміну політики необхідністю зменшити затримки рейсів, пов’язані з опрацюванням ручної поклажі.

Однак уже через місяць антимонопольне відомство Італії визнало такі обмеження нечесною торговою конкуренцією і оштрафувало обох лоукостерів сумарно на 4 млн. євро. Wizz Air та Ryanair оскаржили санкції. Суд поки що призупинив накладення штрафу на перевізників, однак остаточного рішення ще немає.

МАУ, підлаштовуючись під нові правила ринку, з січня 2019 теж ввів нові правила перевезення ручної поклажі. Пасажири тепер мають сплачувати 15 євро за кожну додаткову сумку вагою до 5 кг. та розміром 40х30×10 см. і 80 євро за валізу від 5 до 12 кг. Розмір основної – 55х40×20 см, 7 кг, а всі особисті речі, які везуть окремо від основної валізи (пакети з Duty Free, ноутбук тощо) вважаються додатковим місцем і підлягають оплаті – 15 євро. При цьому за тарифом, де є зареєстрований багаж, а також для пасажирів бізнес-класу – правила залишилися незмінними і додатково можна безкоштовно взяти вже 2 предмети ручної поклажі безкоштовно. Немає зареєстрованого багажу – тільки один.

В МАУ пояснили, що нові правила мають здешевити ціну на авіаквитки.

Київське тервідділення, натхненне досвідом європейських колег, вирішило перевірити МАУ, чи бува, не є це порушенням конкуренції?

«Ліга антитрасту» запитала у тервідділення, чим же закінчилось це дослідження. Ділимося результатами і з вами.

Перевіряли майже півтора роки. В решті-решт дійшли висновку, що «дії авіакомпанії МАУ… не мали/не могли мати негативного впливу на умови конкуренції на ринку перевезення пасажирів повітряним транспортом».

Начебто ринок авіаперевезень конкурентний, інші авіакомпанії теж встановили обмеження, а отже пасажири можуть вибирати авіакомпанії з урахуванням цін та умов надання послуг.

Проте не зрозумілим залишилось те, як саме відділення визначало цей «конкурентний» ринок, оскільки кожен маршрут перевезень – це окремий сегмент. І в Україні, наприклад, на внутрішньому ринку авіасполучень, є маршрути за якими літає тільки одна авіакомпанія.

Без відповіді лишилось і питання – так чи вводили МАУ та інші перевізники, яких ТВ не називає, але поведінку яких нібито також досліджував, в оману споживачів, які обираючи дешевший авіаквиток лише годом дізнавались, що мають доплатити за багаж?

Посилання на відповідь ТВ: https://cutt.ly/IWIE7KF

Юлія Коробова, експертка «Ліги антитрасту»