Паливний картель Коломойського розвалює в суді штраф АМКУ на 4,7 млрд грн
06.09.2021   //   1 Переглядів

У понеділок 6 вересня  у Господарському суді м. Києва вирішуватиметься доля мільярдного штрафу, накладеного Антимонопольним комітетом на паливний бізнес Ігоря Коломойського, повідомила «Ліга антитрасту».

«Адвокати Коломойського зайшли з тилу: за їх клопотанням, фактично експертиза, а не суд може визначити законність штрафу. Репутація експертної організації досить сумнівна, як, власне, і необхідність призначення цієї експертизи», – відмітили експерти «Ліги антитрасту».

Навесні 2021 року Комітет оштрафував 174 компанії за цінову змову на 4,7 млрд. гривень. Найбільші штрафи у «Укртатнафти» Коломойського – 2,3 млрд. та напівдержавної «Укрнафти», яку фактично контролює також Коломойський – 2,37 млрд грн.

На підставі отриманих від НАБУ матеріалів, відомство встановило, що господарською діяльністю компаній, в тому числі цінами на АЗС, керували з єдиного центру. За наслідком ціна пального на АЗС була завищеною (докладніше https://cutt.ly/HWlNMF4)

Тепер картелісти зосередилися на скасуванні штрафів. 36 компаній-учасників змови (включно з «Укрнафтою» та «Укртатнафтою») подали позови до Господарського суду.

Частину цих позовів об’єднали в одну справу. До неї увійшли позови «Укрнафти», «Укртатнафти» та ще 17 операторів АЗС. Вже 6 вересня об 11:00 у Господарському суді м. Києва за адресою вул. Б. Хмельницького, 44 суддя Босий В. П. почне розгляд цієї справи.

«Але є ще інша, яка об’єднала ще 11 позовів. Чому та за яким принципом їх розділили на дві об’єднані справи не зрозуміло. Адже по суті оскаржуване питання для всіх однакове – скасування рішення АМКУ», – вказує «Ліга антитрасту».

У цій справі 11.08.2021 суддя Зеленіна задовільнила клопотання позивачів про призначення експертизи: чи коректно АМКУ порівняв ціни ПАТ «Укртатнафта» на нафтопродукти з цінами у мережах конкурентів, чи правильно визначив межі ринку, тощо.

Фактично, якщо узагальнити 11 пунктів заданих питань, експерти мають замість суду «іменем України» дати висновок: чи правомірне рішення АМКУ.

Цю експертизу доручено провести експертам харківського Національного наукового центру «Інститут судових експертиз ім. М.С. Бокаріуса», які раніше:

  • не змогли встановити швидкість автомобіля Зайцевої у справі про ДТП з шістьма загиблими;
  • зменшили суму збитків у справі про закупівлю палива Міністерством оборони https://cutt.ly/WWzaWS4;
  • захистили від претензій НАБУ схемщиків «порошенківця», які вкрали 520 мільйонів на вугіллі «Центренерго» https://cutt.ly/zWzy4hN;
  • захистили колишнього керівника «Укргазвидобування» у кримінальній справі про розкрадання грошей https://reyestr.court.gov.ua/Review/62554938
  • намагалися захистити очільника госпсуду Сумської області О. Коваленка від покарання за отримання хабаря (вимагання квартири і грошей). https://cutt.ly/oWziCwD
  • «сприяли» у вирішенні справи про відшкодування 20,5 млн грн майнової шкоди по справі агрохолдингу «Мрія». https://cutt.ly/uWzaHG9

«Це далеко не всі досягнення науково-експертного центру. А судячи з декларації його керівника – О. Клюєва (керує з 2016 року), ці «здобутки» принесли йому як мінімум земельну ділянку в передмісті Харкова, кругленьку суму на рахунках та бонусом новий Мерседес його дружині. Монополії олігархів вже традиційно уникають покарання від АМКУ. Їх або «жаліє» і не карає Комітет, або потім «рятує» суд і скасовує штрафи. Цього разу теж справа затягується і «замилюється» – розгляд зупинили поки результати експертизи не будуть готові», – повідомляє «Ліга антитрасту».

Посилання на ухвалу про призначення експертизи: https://cutt.ly/wWcGk8s