АМКУ виключив з переліку змовників «Хозхімсервіс», проти якого встояло рішення про змову, і той натендерив вже 155 млн
03.09.2021   //  

Антимонопольний комітет цієї весни прибрав ТОВ «Хозхімсервіс» із зведених відомостей про порушників на сайті відомства. Хоча суд підтвердив рішення АМКУ про те, що ця фірма винна у тендерній змові. Однак інший суд постановив все рівно виключити «Хозхімсервіс» з чорного списку і АМКУ зробив це. Після цього протягом травня-липня «Хозімсервіс» отримав підрядів на ремонт доріг та будівель на 155,59 млн гривень.

Нагадаємо, у травні 2020 року Донецьке обласне тервідділення АМКУ визнало фірми «Хозхімсервіс» та «Леман-Бетон» винними у змові на торгах та наклало штрафи по 68 тис грн на кожну компанію. Комітет дослідив, що протягом тривалого часу компанії брали участь у тендерах, маючи спільних чи пов’язаних засновників та працівників, відправляючи тендерні пропозиції з одних місць у той самий час тощо. Окрім цього, підприємства вели спільну фінансово-господарську діяльність.

Після публікації рішення АМКУ, «Хозхімсервіс» потрапив у зведені відомості АМКУ щодо компаній-порушників законодавства про захист економічної конкуренції. Наявність компанії у цьому переліку дозволяє замовникам пересвідчитись у тому, чи накладені на ту чи іншу компанії санкції АМКУ у вигляді трирічної заборони на участь в тендерах.

«Хозхімсервіс» намагався оскаржити рішення АМКУ, і подав позови у два різні суди, аби оскаржити і рішення Донецького тервідділення про змову, і занесення компанії до зведених відомостей про змовників.

У  червні Господарський суд Донецької області відмовив компанії у задоволенні позову про змову і залишив рішення в силі. Проте Господарський суд міста Києва задовольнив вимоги «Хозхімсервісу» і зобов’язав АМКУ виключити компанію із «чорного списку» порушників, не зважаючи на те, що діюче рішення про змову. Суд аргументував це тим, що ведення відомостей не регламентоване законодавством, а занесення туди компанії позбавляє її можливості брати участь у торгах і таким чином наносить їй збитків. АМКУ не зміг оскаржити це рішення в апеляції, і вже за чотири дні після публікації рішення АМКУ прибрав «Хозхімсервіс» із зведених відомостей. Після того аналогічне рішення на користь виключення з переліку прийняв і Верховний суд.

За словами засновниці «Ліги антитрасту» Агії Загребельської, знесення компанії із відомостей про змовників є черговим ноу-хау АМКУ.

«Вперше бачу, що АМКУ компанію-змовника викреслює з «чорного переліку». Під час моєї роботи в АМКУ до нас офіційно зверталися компанії щодо виключення їх з переліку через судове скасування штрафу відомства. Проте навіть в таких випадках ми надавали роз’яснення, що не можемо видаляти інформацію, та просто робили позначку в переліку про виграний компанією суд, аби замовники враховували цей факт при прийнятті рішення. Очевидно, що для «Хозхімсервіс» зробили виключення. Чутки про те, скільки компанія «занесла» в АМКУ, давно ширяться ринком. І прикро, що корупція у відомстві набуває настільки потворних форм, що чиновники допомагають класичному представнику п’ятої колони, який допоміг державі-агресору анексувати Крим, не виконувати своє ж рішення та продовжувати освоювати бюджетні гроші», – каже Загребельська.

Столичним «Хозхімсервісом» володіє Алла Кізіменко з Лиману на Донеччині, а керує її син Марк Кізіменко. Чоловік Алли Кізіменко Олег Кізіменко раніше очолював Управління капітального будівництва Донецької ОДА, а з 2012 року був заступником мера Севастополя Володимира Яцуби. Після анексії Криму Росією Кізіменко-старший лишився на тій же посаді при так званому губернаторі Сергію Меняйлі, а в 2015 році був звільнений. У вересні 2018 року Олег Кізіменко був арештований у Херсоні за підозрою в державній зраді, а в грудні 2018 року – засуджений на п’ять років умовно за сепаратизм.