Власнику не вдалося скасувати наказ про внесення будівлі на Пушкінській до переліку щойно виявлених пам’яток
25.08.2021   //   198 Переглядів

Суд відмовився скасовувати наказ Департаменту охорони культурної спадщини КМДА від 27 грудня 2019 року, яким було затверджено переглянуті переліки об’єктів культурної спадщини, зокрема будинок за адресою: м. Київ, вул. Пушкінська, 38. Про це свідчить постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 11 серпня.

Пушкінська, 38 Джерело фото: pamyatky.kiev.ua

Позов з вимогою скасувати цей наказ подало ТОВ «Наум і Ко», якому на праві приватної власності належать нежилі приміщення групи 5/8 на вул. Пушкінська, 38. Компанія заявила, що Департамент не дотримався процедури письмового повідомлення власника об’єкта про віднесення його до переліку об’єктів культурної спадщини. Крім того, на думку «Наум і Ко», оскаржуваний наказ є незаконним, не ґрунтується на нормах чинного законодавства та прийнятий з порушенням Порядку та закону «Про охорону культурної спадщини».

29 березня цього року Окружний адмінсуд м. Києва у задоволенні позову ТОВ «Наум і Ко» відмовив. А 11 серпня апеляційний суд залишив це рішення без змін.

Суди встановили, що компанія володіє приміщеннями на вул. Пушкінська, 38 з 2010 року.

У грудні 2019 року Департамент охорони культурної спадщини КМДА прийняв наказ №109 «Про перегляд об’єктів культурної спадщини м. Києва». І в березні 2020 року – листом повідомив ТОВ «Ендополімед» про те, що Будинок прибутковий на вул. Пушкінській, 38 наказом Головного управління охорони культурної спадщини від 10.06.2011 №10/34-11, перезатверджений наказом Департаменту охорони культурної спадщини від 27.12.2019 №109 занесений до переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини м. Києва.

Суди відзначили, що наказом проведено перегляд щойно виявлених об’єктів культурної спадщини, які вже перебували на обліку, до яких належить, зокрема, будинок за адресою: вул. Пушкінська, 38. Вказаний будинок перебував на обліку ще з 1996 року. Перелік щойно виявлених об’єктів культурної спадщини м. Києва, до якого відноситься і щойно виявлений об’єкт на вул. Пушкінська, 38, лише приводився у відповідність до чинного законодавства, підлягав інвентаризації та перегляду, що і мало наслідком винесення, зокрема наказів від 10.06.2011 № 10/34-11 та оскаржуваного наказу від 27.12.2019 № 109.

Таким чином, на Департамент не покладався обов’язок повідомити ТОВ «Наум і Ко» про охоронний статус належного йому нерухомого майна, адже щойно виявлений об’єкт за адресою: вул. Пушкінська, 38 перебуває на обліку ще з 1996 року. Перелік щойно виявлених об’єктів культурної спадщини м. Києва розміщений на офіційному веб-сайті Департаменту, є у відкритому доступі, тому представник компанії міг дізнатися про статус належного майна у будь-який час до отримання листа.

Також суди зауважили, що попередній власник зобов’язаний був, по-перше, повідомити нового власника про статус об’єкта, що відчужується, по-друге, отримати дозвіл органу охорони культурної спадщини м. Києва на таке відчуження.

«Виходячи із наведених обставин, вбачається, що під час придбання частини приміщень щойно виявленого об’єкта культурної спадщини було порушено вимоги чинного законодавства у сфері охорони культурної спадщини», – зазначили суди.

Власником ТОВ «Наум і Ко» є кіпрська компанія «Біззал Вентурес Лтд», власником якої значиться громадянка Кіпру Фуліна Стиліані. Керівником «Наум і Ко» є Ігор Побережський.

ТОВ «Наум і Ко» є власником ТОВ «Науково-дослідний центр «Ендополімед», керівником якого є Ігор Кісенко.

«Будинок прибутковий» за адресою: вул. Пушкінська, 38 , у якому проживала баронеса Олександра Сантагано-Горчакова, актриса, оперна співачка, 1876 p., з 1907-1910 p.p. – належить до щойно виявлених об’єктів культурної спадщини. Будинок становить архітектурну цінність, як важливий містобудівний елемент у формуванні кварталу. Будинок має цінність як рідкісний зразок малоповерхової забудови центру міста другої половини ХІХ ст.