Мегавати корупції: як УЗ «злила» 2 млрд грн на посередницькій схемі
24.08.2021   //  

Укрзалізниця є головним споживачем електроенергії в Україні. За рік сталева магістраль поглинає електрики приблизно на 7-7,5 млрд грн. І це одна з головних статей витрат компанії поряд заробітною платою працівників та дизпаливом.

Здавалось би, такий обсяг замовлення гарантує, що за контракт на постачання електроенергії будуть сперечатися всі учасники ринку, а ціни для компанії будуть мінімальними.

Але Укрзалізниця примудрилася і тут зробити примітивну схему.

Етап І – створити посередника

Наприкінці 2018 року державна АТ «Укрзалізниця» (УЗ) ухвалює цікаве і неоднозначне рішення – створює ТОВ «Енерго Збут Транс».

Офіційна мета створення ТОВки – розділення функцій розподілу електроенергії і її постачання. Укрзалізниця, окрім того що сама споживає електроенергію, також постачає її споживачам, які приєднані до ліній електропередач УЗ.

Але це лише формальна причина. Справжня полягає в тому, що в 2019 році вступали в силу зміни в законодавстві про ринок електроенергії, які передбачали, що закупівлю енергоносія для Укрзалізниці необхідно буде проводити в системі ProZorro на конкурентних підставах.

Фактично Україна переходила з регульованого державою тарифу на принцип вільних ринкових цін. І фокус полягав в тому, щоб укласти контракт в перехідний період і спробувати «урвати» по максимуму на завищених цінах.

В листопаді 2018 року ТОВ «Енерго Збут Транс» створять, а вже через місяць свого існування фірма укладе контракт зі своїм власником – Укрзалізницею – на постачання електроенергії.

Звісно цей договір буде укладено без тендерів і всіляких конкурсних процедур. Не для цього ж створювалася ця ТОВка.

Суть схеми досить проста – договір постачання необхідно було укласти до набрання чинності змін в законодавстві. А далі, коли мав запрацювати ринок, Укрзалізниця повинна була виносити свою потребу на торги і обирати постачальника.

Але якщо тендер не відбувається, то УЗ продовжує працювати за вже укладеним неконкурентним договором з ТОВ «Енерго Збут Транс».

За 2019-2021 роки Укрзалізниця оголосить 60 тендерів на закупівлю електроенергії очікуваною вартістю 33 млрд грн. Але умови тендеру такі, що ніхто, навіть великі компанії, не можуть зайти на тендер та виграти його.

Законодавство передбачає, що максимальна сума тендерного забезпечення, яке надають учасники торгів, не має бути більше, ніж 3% очікуваної вартості тендера. Але якщо оголосити тендер на 4 або 5 млрд грн, то 3% перетворюються на 120-150 млн грн.

Звісно, що жоден з учасників ринку не стане заморожувати такий обсяг коштів, просто щоб прийняти участь в тендері Укрзалізниці. І звісно, що УЗ могла не вимагати максимальний розмір забезпечення. Але для цього все це і починалося.

Додамо до цього нереальні умови оплати (40 днів після поставки), низьку ціну на вході в аукціон і отримуємо тендер без результату.

Жоден з цих 60 тендерів не завершиться укладанням договору.

Торги не відбуваються, а значить Укрзалізниця може продовжувати працювати за старим контрактом з ТОВ «Енерго Збут Транс». В якому зовсім інші умови: вища ціна, постачання на умовах передоплати, гарантований обсяг замовлення і т.п.

Етап ІІ – створити гаманець

Далі учасники схеми реалізують наступний етап. Для цього знаходяться кілька компаній, номінальних учасників молодого ринку електропостачання, які мають купити електроенергію у виробників по одній ціні, а продати Укрзалізниці по іншій ціні. Різниця цін – щедрий гонорар учасників схеми.

Роль гаманців виконують ТОВ «Нова – Енергетична Компанія», ТОВ «Віто Енерджи», ТОВ «Енерджі 365», ТОВ «Павер Інжирінг», ТОВ «Укренергоекспорт», ТОВ «Юнайтед Енерджі».

Вони укладають контракти з державними компаніями ПАТ «Центренерго», КП «Київтеплоенерго», ДП «Оператор Ринку», ПрАТ «НЕК «Укренерго» та продають ТОВ «Енерго Збут Транс».

А те, в свою чергу, продає електроенергію залізниці.

ТОВ «Енерго Збут Транс» хоч і належить на 100% державній Укрзалізниці, але як самостійне комерційне підприємство воно не підпадає під дію закону про публічні закупівлі. А отже може укладати контракти на будь-яких умовах будь з ким.

В результаті цієї схеми Укрзалізниця (найбільший споживач електроенергії в країні) купував енергоносій на 30-35% дорожче середніх цін на енергетичній біржі і на 25% дорожче цін в ProZorro.

Тобто, якби УЗ купувала електроенергію на ProZorro або за середніми цінами Української енергетичної біржі (УЕБ), вона могла б зекономити 3-3,5 млрд грн. І бажаючих постачати електроенергію для УЗ вистачало, але не було бажання самої УЗ.

Слідство і розголос

В травні 2020 року Національне антикорупційне бюро відкриває кримінальне провадження №52020000000000317.

Ця кримінальна справа налічує поки що рекордну суму збитків в справах по Укрзалізниці. Детективи НАБУ тільки за 20 місяців роботи цієї схеми нарахували збитків на 1,9 млрд грн.

«Різниця між середньозваженими цінами за 1 кВт-г в ланцюгу у виробників була в середньому 1,25 грн без ПДВ, а під час постачання електроенергії на користь АТ «Укрзалізниця» – 1,67 грн без ПДВ.

При цьому, відповідно до даних Єдиного реєстру податкових накладних посередники постачання електричної енергії між виробниками та ТОВ «нерго Збут Транс» здійснювали товарно-грошові операції з продажу електроенергії між собою.

Тобто, матеріалами провадження підтверджуються збільшення ціни електричної енергії під час її продажу на кожній ланці посередників, що могло призводити до її закупівлі АТ «Укрзалізниця» за завищеними цінами», – йдеться у судовій ухвалі по цій справі.

При цьому, корупційний задум не назвеш витонченим або складним. Найпростіший алгоритм роботи кількох посередників, які домножують вартість продукції на корупційний коефіцієнт відкатали ще Дубневичі багато років тому. Але, як бачимо, корупційні коефіцієнти і далі працюють.

І от схему нарешті викрили. І звісно, що відразу відбулися безпрецедентні наслідки: правління компанії пішло у відставку, уряд визнав неконтрольованість однієї з найбільших держкомпаній, оголошено недовіру профільному міністру, генеральний прокурор пише заяву на звільнення.

Адже це безпрецедентні суми коштів, у викраденні яких були задіяні сотні учасників – профільні департаменти Укрзалізниці, філії, тендерні комітети, контролюючі органи.

Звісно, що ця схема не могла існувати без відома органів правління компанії і поза полем зору Уряду…

Але постривайте, ми ж в Україні. Після викриття схеми не відбувається нічого. Абсолютно нічого. Схема продовжує працювати. Укрзалізниця так само «не може» завершити бодай один тендер. А корупційна маржа нікуди не зникає. Всі і далі вдають, що нічого не помічають. А між тим корупційний лічильник продовжує рахувати корупційні мегавати.

На диво таки знаходяться два учасники, які ідуть ва-банк і штурмують тендер Укрзалізниці. Нарешті в торгах Укрзалізниці є два учасники, допущених до аукціону.

Але тут в гру вже вступає ТОВ «Енерго Збут Транс», яке подає скаргу до АМКУ на допущення учасників і «зносить» торги.

Далі Укрзалізниця продовжить оголошувати нові холості тендери, а контракт 2018 року продовжить працювати.

Нещодавно ТОВ «Енерго Збут Транс» очолила нова команда, на чолі з директором Русланом Чайковським, який до цього працював в компанії «ТАС Енерджі», яка входить в групу ТАС Сергія Тігіпка.

Зрештою, новим міністром стає Олександр Кубраков, якому очевидно не пропонують кращого рішення аби змусити Укрзалізницю купувати електроенергію напряму у державних енергогенеруючих компаній. Принаймні не змусити, а дати можливість.

Тобто нікого не звільнять і нікого не притягнуть до відповідальності. А найбільшим покаранням стане те, що схема, принаймні в цьому вигляді, можливо перестане працювати.

Кабмін вносить зміни до Порядку проведення електронних аукціонів з продажу електричної енергії, якими додається окрема процедура – спеціальна сесія з продажу пакетів лотів за двосторонніми договорами.

Спеціальна процедура передбачає можливість для Укрзалізниці укладати фактично прямі угоди з державними виробниками.

Але не тільки для Укрзалізниці, а й для інших підприємств 100% власності яких належить УЗ. Тобто ТОВ «Енерго Збут Транс» в тому числі.

Тут можна було би сподіватись, що вже за лічені дні ми побачимо перші «прямі» аукціони між державними енергогенеруючими компаніями і державним споживачем електроенергії УЗ, але постривайте, ми ж в Україні…

Поки що проводити спеціальну сесію аукціону з продажу електроенергії Укрзалізниці ніхто не поспішає.

За наявною інформацією організатори корупційної схеми вже думають над тим, як все таки провести формальний тендер, але з новими учасниками. І обійтися без прямих договорів між УЗ і «Енергоатом».

У випадку, якщо Укрзалізниця ризикне провести підставний тендер під свого постачальника і заключить договір, виникне формальна підстава не купувати електроенергію напряму.

Мовляв є договір – ми маємо його виконувати. Тому цілком можливо, що навіть зміни в постанову Уряду не спрацюють, або спрацюють лише на певний час.

Відсутність покарання посадовців, які реалізують корупційний намір, обов’язково приводить до бажання цей намір повторити…

Володимир Даценко, вперше опубліковано у «Бізнес. Цензорі»