Суд виправдав депутата, якого звинувачували у погрозах вбивством та вимаганні 10% відкату з підряду на озеленення Лубен
20.08.2021   //   131 Переглядів

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області виправдав колишнього депутата Олександра Сірика та його посередника, яких звинуватили у вимаганні «відкату» у 10% з бюджетного підряду. Про це написала Дарина Синицька у «Полтавщині» з посиланням на вирок суду від 11 серпня.

Історія цієї справи почала з того, що у травні 2019 р. Лубенський міськвиконком затвердив проект реконструкції скверу на вул. Вишневецьких. Згідно з ним, на самі роботи було потрібно 1,3 млн грн.

У липні 2019 р. Полтавська облрада виділила 624 тис грн. на цю реконструкцію в рамках заходів з охорони і раціонального використання природних рослинних ресурсів. Відповідну пропозицію на сесію виніс тодішній депутат від «Радикальної партії Олега Ляшка» Олександр Сірик.

За версією слідства, у вересні 2019 р. Сірик звернувся до директора ТОВ «Лубенський «Агросад» Івана Набокова з пропозицією долучитися до реконструкції скверу у Лубнах на умовах 10% «відкату». Оскільки у фірми не було ліцензії на такі види робіт, договір домовилися укласти з іншою фірмою.

Набоков звернувся до СБУ, а ті передали розслідувати справу поліції. Правоохоронці запропонували спіймати вимагачів «на гарячому». За цей час Сірик вийшов з фракції РПЛ і приєднався до депутатської групи «За успішну Полтавщину» (наразі перетворилася на партію «За Майбутнє»).

У листопаді 2019 р. відділ житлово-комунального господарства та капбудівництва Лубенського міськвиконкому замовив реконструкцію скверу за 1,3 млн грн. Договір уклали із ФОПом Мірзабековим Русланом Тахіровичем, який взяв у субпідряд ТОВ «Лубенський «Агросад».

За договором, оплату Мірзабекову планували проводити частинами. У 2019 р. він міг отримати не більше 624 тис грн., які й заклали у бюджет області у вигляді субвенції Лубенській міськраді.

У матеріалах справи вказано, що на початку листопада Віталій Ярмоленко — посередник Олександра Сірика — нагадав Набокову, що той має виплатити йому 10% від підряду. Тобто 62,3 тис грн. Депутат із поплічником повторили цю вимогу ще кілька разів у січні 2020 р. — після того, як ФОПу Мірзабекову виплатили перші кошти за роботи. При цьому, вони нібито погрожували вбивством.

Оскільки сума виплат склала 92,2 тис грн., вимога щодо «відкату» склала 9,2 тис. грн. Ці кошти Набоков віддав Ярмоленку 23 січня. Тоді підприємця Ярмоленка і затримали працівники СБУ.

Сам Сірик заперечив свою причетність до злочину і назвав історію «політичною провокацією».

Поліція звинувачувала Сірика та Ярсоленка у вимаганні за попередньою змовою групою осіб, з погрозою вбивства чи заподіяння тяжких тілесних ушкоджень (ч. 2 ст. 189 ККУ).

Водночас , суд встановив, що зібраних поліцією доказів, які б суд міг аргументовано врахувати, недостатньо для визнання Сірика і Ярмоленка винними.

По-перше, прокуратура не довела, що Сірик і Ярмоленко саме змовилися у вимаганні «відкату». Цю інформацію надав лише Іван Набоков, який виступав потерпілим, й інших підтверджень немає.

По-друге, правоохоронці не змогли підтвердити і факт прямої погрози Набокову у випадку відмови сплачувати кошти. Судячи з його показів, мали місце натяки, які він лише сприйняв як імовірність погроз. А аудіозаписи, які слідчі надали суду, містять лише уривки. Ці частини записів не показують домінантне становище Сірика та Ярмоленка, типове для таких ситуацій.

По-третє, під час затримання Ярмоленка правоохоронці припустилися грубого порушення, через яке суд не може взяти до уваги матеріали, зібрані в той момент. Ярмоленко просив проводити дії за участі його адвоката. Оперативники дали можливість подзвонити захиснику, але продовжили вилучення й оформлення злочину без його присутності.

У результаті суддя Василь Даценко вирішив: Ярмоленка та Сірика треба виправдати на підставі того, що обвинувальний вирок не може ґрунтуватися на припущеннях. Тому він визнав обох невинуватими в інкримінованому за ч. 2 ст. 189 ККУ порушенні у зв’язку з відсутністю в їх діяннях складу злочину, а також залишив позов Івана Набокова про стягнення моральної шкоди без задоволення.

Вирок ще не набув законної сили і прокуратура та потерпілий можуть оскаржити його до Полтавської апеляційного суду упродовж місяця.

На місцевих виборах 2020 року Олександр Сірик представляв партію УДАР Віталія Кличка, балотувався на посаду голови Лубенської громади й отримав 4,16% голосів виборців.