Господарський суд вдруге скасував штраф Полтавського тервідділення АМКУ за змову на торгах
20.08.2021   //   1 Переглядів

Справу розглядають повторно, але суди не можуть дійти висновку була насправді змова чи не було, та чому Полтавське відділення АМК не змогло довести узгоджену поведінку компаній на торгах, повідомляє «Ліга антитрасту».

У листопаді 2019 року до Господарського суду Полтавської області звернулись ТОВ «Гаранттранссервіс» та ТОВ «Транс-СТО» з вимогою скасувати штраф Полтавського ОТВ АМКУ за змову на торгах.

Що це був за тендер? Філія «УГБ-Сервіс» ПАТ «Укргазвидобування» шукала виконавця послуг з перевезення обладнання для капітального ремонту свердловини. Очікувана вартість – 19,8 млн. грн. Пропозиції подали три компанії – позивачі та ТОВ «ДІПІ Форвардінг».

До аукціону замовник допустив дві компанії – «ДІПІ Форвардінг» та «Транс-СТО». «Гаранттранссервіс» дискваліфікував через не завантаження довідки з податкової про відсутність заборгованості, банківської гарантії, листів-відгуків від 2-х контрагентів тощо.

З переможцем «Транс-СТО» замовник 4 жовтня 2018 року уклав договір.

Полтавське тервідділення АМКУ з власної ініціативи почало розслідування та виявило змову між переможцем та «Гаранттранссервіс», якого відхилили. Кожного оштрафували на 40 тис. грн. Докази змови – типові:

  • документи мають однакові вади сканування та друку;
  • здійснення діяльності за однією адресою;
  • господарські відносини між учасниками та рахунки в одних і тих же банках;
  • наявність спільних працівників;
  • використання спільних IP-адрес при поданні пропозицій, звітності в органи ДФС та електронних кабінетів для здійснення банківських розрахунків;
  • надання «Транс-СТО» поворотної фінансової допомоги «Гаранттранссервіс»;
  • оплата участі в торгах за рахунок іншого учасника.

Господарські суди першої та апеляційної інстанцій стали на сторону змовників через те, що відділення не з’ясувало обставини недопущення «Гаранттранссервіс» до аукціону. Нібито, «Транс-СТО» під час участі в торгах конкурував з «ДІПІ Форвардінг», а не з другим змовником.

Натомість Верховний Суд визнав позиції судів попередніх інстанцій помилковими, оскільки Полтавське ОТВ АМКУ досліджувало закупівлі на предмет дотримання законодавства про захист економічної конкуренції, а не контролю у сфері публічних закупівель. Та для доведення змови не обов’язково, щоб компанію-змовника замовник допустив до аукціону. ВС рішення скасував та направив справу на новий розгляд.

Однак Господарський суд знову став на сторону учасників та вказав, що у спірному рішенні комітету не доведено антиконкурентної поведінки «Транс-СТО» та «Гаранттранссервіс», адже останнього не допустили навіть до етапу розкриття тендерних пропозицій, а тому вони не змагались на аукціоні.

Крім того, на думку суду, відділення не зібрало достатньо доказів, що доводять схожість поданої тендерної документації, адже деякі співпадіння в документах могли бути зумовлені використанням форм документів замовника, що наявні у відкритому доступі.

Сама наявність формальних зовнішніх ознак порушення без доведення факту антиконкурентної поведінки та, як наслідок, спотворення результатів процедури закупівлі, не може бути кваліфікована як антиконкурентні узгоджені дії. Таке рішення Господарського суду.

Чекаємо, що скаже на це Верховний.

Посилання на судові рішення:

https://reyestr.court.gov.ua/Review/98297438

https://reyestr.court.gov.ua/Review/94320671