АМКУ дослідив поведінку будівельних супермаркетів в період локдауну: «Епіцентр» ні в чому не винен
16.08.2021   //   560 Переглядів

Спалах коронавірусу навесні минулого року вніс чимало корективів в звичний ритм життя. Змусив від чогось відмовитися, до чогось адаптуватися, хтось поніс значні втрати, а хтось умудрився добряче на цьому заробити, повідомояє «Ліга антитрасту».

По всій території України з 12.03.2020 КМУ постановою заборонив роботу майже всіх закладів торгівельного і побутового обслуговування населення. Виключенням були лише ті, які забезпечували нагальні потреби життєдіяльності: їжа, ліки, засоби гігієни, мобільний зв’язок, пальне, тощо. І то за умови наявності масок чи респіраторів і з розрахунку 10 м2 торгівельної площі на 1 покупця.

Але деякі супемаркети тоді вирішили, що це їх аж ніяк не стосується і спокійно продовжували торгувати (крім дозволеного) будівельними матеріалами, меблями, побутовою технікою.

Інтернет вибухнув обуренням про те, що найбільші торговельні центри, зокрема «Епіцентр», «Нова лінія» та «Леруа Мерлен» ігнорують обмеження і продовжують роботу.

Ще були ресторани, але то інша історія.

Лише за перші два місяці карантину поліція склала 10 303 протоколи про порушення карантинних норм. Серед них: 94 на супермаркети (у їх числі 26 на «Епіцентр»).

Отож в травні 2020 року Антимонопольний комітет заявив, що перевірить, чи є така поведінка гіпермаркетів «Епіцентр», «Нова лінія» та «Леруа Мерлен» порушенням конкуренції. Адже не справедливо коли невеликі магазини, які чесно зачинені, несуть збитки, а велетні заробляють ще більше, бо обслуговують ще й тих покупців, які не пішли до зачинених конкурентів.

Однак гучні заяви АМК так і залишилися гучними заявами. За результатами дослідження комітет встановив: «не виявлено ознак порушення».

Пояснив це так.

Підтвердити наявність неправомірних переваг у конкуренції можливо лише після того як буде доведено вчинення адміністративного правопорушення компетентним органом. А єдиним документом, що доводить наявність адміністративного порушення, є рішення суду.

Однак з 26 протоколів складених на «Епіцентр» до суду не дійшов жоден: порушення незначне (покарання – усне зауваження), відсутня фіксація факту порушення, не вказано яку норму та якого нормативного акту порушено, протокол складено не на ту особу та ін. До того ж ніхто взагалі не контролює «долю» складених протоколів та їх сліди губляться десь в архівах.

Відтак рішень судів немає – до конкурентних розслідувань діло не дійшло.

Тут можна лише розвести руками… Все закінчилось, навіть не розпочавшись.

Юлія Коробова, експертка «Ліги антитрасту»