Консорціум «ВДК» на мінному полі Укравтодору: як некартеліста викидають з тендерів
12.08.2021   //   1 Переглядів

У кінці 2020 року 11 компаній об’єдналися у «Всеукраїнський дорожній консорціум», аби таким чином протистояти компаніям з дорожнього картелю на тендерах Укравтодору. Суть була проста – узагальнений досвід виконання дорожніх робіт дозволив би успішно брати участь в укрупнених тендерах, які увесь час свого керування піарив тодішній голова Укравтодору Олександр Кубраков. Він неодноразово наголошував, що збільшення кілометражу в одному тендері дозволить уникнути «клаптиковості» ремонту різними компаніями.

Незважаючи на те, що компанії задля цього об’єднались, Укравтодор донині не підписав з Консорціумом жодного договору, щоразу випробовуючи нові й нові причини для відхилення об’єднання. «Наші гроші» проаналізували найбільш часті неправомірні причини відхилення Консорціуму й визначили, на які відмовки йде Укравтодор чи служби місцевих доріг, аби не пропустити компанію на тендер.

 

  • Надав лист-згоду на обробку даних без слова «збирання»

Київська САД відхилила пропозицію консорціуму на тендері з капремонту дороги Н-08 через те, що  Консорціум у його довільному листі дав згоду на обробку персональних даних, а згоди на «збирання і зберігання» даних він не надав. АМКУ вказав, що Замовник відхилив компанію неправомірно, адже обробка даних і включає в себе усі маніпуляції з ними – збирання, зберігання, поширення тощо.

 

  • Не надав «документа дозвільного характеру».

Київська САД на тендері з поточного середнього ремонт дороги Т-10-32 відхилила об’єднання через те, що «Учасником не надано скановану копію ліцензії або документа дозвільного характеру на провадження певного виду господарської діяльності». При цьому Замовник не врахував, що на тендер подалося об’єднання, і компанія надала дозвільні документи-ліцензії на провадження господарської діяльності усіх компаній-членів Консорціуму, що й успішно оскаржила в АМКУ.

 

  • Не вказав вид асфальтобетону, який буде використовувати.

На тендері з поточного ремонту дороги Т-24-03 Консорціум вказав у технічній специфікації, що під час ремонту використовуватиме щебенево-мастиковий асфальтобетон та крупнозернистий асфальт на бітумах. Проте він не продублював цю ж інформацію у довідці про наявність АБЗ і його одразу ж відхилив Укравтодор за «надання недостовірної інформації». Адмінколегія АМКУ повернула його на тендер, вказавши, що вид асфальту компанія могла додати, якби Укравтодор надав їй 24 години на виправлення недоліку, проте він цього не зробив, одразу відхиливши Консорціум: «Замовник, не надавши Учаснику можливість виправити наведені вище невідповідності, порушив вимоги частини 16 статті 29 Закону».

 

  • Не надав акту приймання-передачі земельної ділянки

Волинська САД кілька разів відхиляла Консорціум на тендерах, тому що компанія у складі пропозиції начебто не надала акту приймання-передачі земельної ділянки. І хоча компанія надала замість нього акт визначення меж ділянки та акт передачі межових знаків (що по своїй суті є актом приймання-передачі), Укравтодор все одно його відхилив. Компанія довела аналогічність документів в АМКУ.

 

  • Надав неправильно оформлені платіжні доручення про сплату боргу

Консорціум на тендері Донецької САД відхилили через те, що один з його членів – ТОВ «Данко» мав довгу історію із Замовником. Укравтодор судився із «Данко» за порушення строків виконання робіт і врешті стягнув з нього неустойку. І хоча Консорціум надав пояснення, судові рішення і підтвердження сплати неустойки, Укравтодор вказав, що платіжні доручення «неправильно оформлені». АМКУ став на сторону Консорціуму, вказавши, що окремих вимог до платіжних доручень у ТД не було.

«Документація не містить окремих вимог до порядку  оформлення платіжних доручень.Замовник не довів та документально не підтвердив, що Скаржник надав неналежне підтвердження вжиття заходів для доведення своєї надійності та не сплатив відповідні зобов’язання та відшкодування завданих збитків», – вказано в рішенні АМКУ.

 

  • Подався на тендер без згоди членів Консорціуму

Укравтодор кільканадцять разів відхиляв «ВДК» через ситуацію з найвідомішим його членом – ПП «Автомагістраль». Компанія подавала тендерну пропозицію уповноваженим  на це представником – директором, який діяв на підставі довіреності від компаній-членів Консорціуму.  Замовник звернувся до одного з членів ПП «Автомагістраль», і запитав, чи уповноважувала компанія представника на підписання тендерної пропозиції. ПП «Автомагістраль» відповіла, що термін довіреності скінчився, і що вона не уповноважувала директора на підготовку тендерної пропозиції скасовує довіреність Гриненка, а тому Замовник відхиляв компанію за надання недостовірної інформації. АМКУ встала на сторону Консорціуму, вказавши, що право директора на підготовку тендерної пропозиції підтверджене і статутом, і протоколом загальних зборів.

 

  • Надав договір про проходження сертифікації, де було слово «конфіденційно»

Одеська «Служба місцевих доріг» відхилила Консорціум, бо у договорі про проходження ним щорічного техогляду по системі менеджменту було вказано, що результати техогляду « є конфіденційними. За логікою Замовника,  тоді і результат техогляду, тобто отриманий Консорціумом сертифікат, теж конфіденційний, а він таким бути не може. За словами експертів «Ліги антитрасту», Замовник не має виходити за межі повноважень і вирішувати, що у договорах Учасника є конфіденційним, а що – ні.

«Крім цього, якщо учасник завантажив документ, як сторона договору, в Прозорро, тим самим він ці обмеження по конфіденційності зняв. І далі будь-які питання щодо розголошення інформації мають вирішуватися між сторонами договору, що немає жодного відношення до замовника та не може бути підставою для відхилення», – каже засновниця «Ліги Антитрасту» Агія Загребельська.

І хоча на даний момент по більшості із скарг АМКУ стає на сторону Консорціуму, послідовно повертаючи його на тендер, Укравтодор знаходить інші причини, аби не підписати з компанією договір. Це не тільки нові підстави для відхилень. Навіть коли Консорціум у дуже рідких випадках дістається аукціону та перемагає, Укравтодор відміняє тендер «через виявлення істотних порушень». Так сталося на тендері Вінницької САД, який Служба скасувала через 40 хвилин після перемоги на ньому Консорціуму.

«В минулому році очільник Укравтодору намагався переконати українців, що завищені вимоги до компаній-підрядників введені не з метою розпиляти мільярди платників податків між «обраними», а для забезпечення країни якісними та довговічними дорогами. Як основний аргумент лунало, що маленькі компанії можуть об’єднуватися та брати участь в аукціонах. Зі сплином року ми вже можемо зробити однозначний висновок, що Олександр Кубраков нас обманював та мета була, саме «викинути» всіх, крім фаворитів, з великих аукціонів, що дозволить їм в ручному режимі розподіляти між собою гроші та підряди. Історія консорціуму наочний приклад того, що отримувачів великих державних підрядів лише формально обирають в Прозорро, а насправді – їх визначає Банкова. Та останні законодавчі ініціативи депутатів президентської фракції вже спрямовані на те, щоб навіть формальності у вигляді Прозорро позбутися. Що буває коли мільярди бюджетних коштів розподіляють в ручному режимі чиновники з Банкової ми бачили вже багато разів, останній приклад Євро – 2012. Історія циклічна. Мешканці Банкової змінюються, а бажання присвоїти кошти українців залишається таким самим сильним та стабільним» – каже засновниця «Ліги Антитрасту» Агія Загребельська.

Марина Ансіфорова, «Наші гроші»