Титанову галузь України віджали у Фірташа та прямо зараз пакують під ключ для нового монополіста
11.08.2021   //   927 Переглядів

Вчора Держгеонадра після трьох місяців роздумів вирішило, що «Межиріченський гірничо-збагачувальний комбінат» Фірташа не буде переможцем аукціону на отримання права на титанове родовище на Житомирщині. Фірташівці ще у квітні дали вищу ціну, ніж єдиний конкурент – державне ОГХК. Тож здавалося б, що олігарх приросте важливим активом. Аж гульк, СБУ написало Держгеонадрам, що ще з 2015 року розслідувало по компанії Фірташа справу про «фінансування тероризму та дії в інтересах Росії». Тому державники вирішили не здавати йому стратегічне родовище.

Тут цікавий нюанс. Фірташу заблокували придбання на основі старої кримінальної справи. Але у Фірташа кажуть, що звинувачення по ній були зняті ще у 2020 році «у зв’язку з відсутністю складу злочину». Тобто чомусь не використали оті «страшні» санкції РНБОУ, які були накладені на Фірташа саме по титановій галузі…

Але менше з тим. Паралельно з родовищем у Фірташа також нарешті забирають і Запорізький титано-магнієвий комбінат. САП вже кілька років намагалось викурити олігарха з заводу, і тиждень тому виграло черговий суд.

І все це напередодні «Великої приватизації» ОГХК.

Тобто держава фактично спакувала в один кульок всі елементи ланцюжка по виготовленню титану, які Фірташ отримав від Януковича за часів злочинного режиму. І тепер будемо дивитись кому ж пощастить стати новим монополістом.

Є люди, які вказують на можливу участь у процесі американської сторони. Не дарма ж американці вже кілька років намагаються посадити Фірташа у в’язницю саме за хабарі по титановій галузі. І ця галузь справді є стратегічно важливою у світовому контексті. Без титану американці «боїнга» не зроблять. І Зеленський якраз летить в Америку напередодні приватизації ОГХК – візит намічено на 30 серпня, а аукціон заплановано на 31 серпня.

З іншого боку, велетенським споживачем української титанової сировини є російське «ВСМПО-Авісма». Його торік очолив виходець з «Євразу» – великої прокремлівської металургійної компанії. Вона за часів Кучми заходила в Україну, мала тут низку заводів, і її міноритарним акціонером на певний час ставав Ігор Коломойський. Злі язики навіть кажуть, що в службі безпеки «Євразу» зараз великим цабе є виходець з Дніпропетровська, який за часів проживання в Україні нібито був пов’язаний з Михайлом Кошляком, що керував силовим блоком групи «Приват» Коломойського.

Тож зараз є нагода зробити ставки – кому дістанеться титанова галузь України.

  • Американцям
  • Росіянам
  • Коломойському
  • Залишиться у Фонді держмайна Зеленського/Єрмака

Блог від: Юрій Ніколов