Голова Держатомрегулювання Плачков поскаржився Шмигалю на стан «Енергоатома»
11.08.2021   //   1 Переглядів

Голова Державної інспекції ядерного регулювання України (ДІЯРУ) Григорій Плачков повідомив прем’єр-міністра Дениса Шмигаля про своє занепокоєння станом справ у ДП «НАЕК «Енергоатом». Відповідний лист за 2 серпня є в розпорядженні «Наших грошей».

По-перше, за словами Плачкова, наразі Рівненська, Хмельницька та Южно-Українська АЕС не готові до відвантаження відпрацьованого ядерного палива для його перевезення на довгострокове зберігання на майданчик Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. Це пов’язано зі станом розробки і погодження цілої низки документів. Тому ДІЯРУ не може видати окремий дозвіл на введення в експлуатацію ЦСВЯП.

Нагадаємо, «Енергоатом» просив в уряду права не отримувати дозвільні документи від Державної архітектурно-будівельної інспекції України, якщо закупівля будівельних робіт є державною таємницею. Йшлося про ЦСВЯП. У травні 2021 року Кабмін включив його введення в експлуатацію у перелік заходів до святкування 30-ї річниці Незалежності.

По-друге, згідно листа голови ДІЯРУ, систематично не виконуються ремонти дизель-генераторів резервних дизельних електричних станцій (ДГ РДЕС) Запорізької АЕС. Так, у 2015-2016 і 2018-2020 роках «Енергоатом» притягався до відповідальності за невиконання умов документів дозвільного характеру, якими було встановлено виконання ремонтів на ДГ РДЕС. Службове розслідування показало, що причиною невиконання в повному обсязі ремонтів ДГ РДЕС блоку №4 ЗАЕС під час планово-попереджувального ремонту ППР-2019 стало неналежне виконання посадовими особами своїх посадових обов’язків.

Торік неспроможність «Енергоатома» забезпечити наявність запчастин для ремонту ДГ РДЕС призвела до більш тривалих планово-попереджувального ремонтів блоків №2,4.

ДІЯРУ розуміє складнощі закупівлі запчастин в умовах агресії Росії, але ремонт потрібен для експлуатації блоків. Невирішення проблеми створює ризики для своєчасного виходу блоків №2,4 із ремонтів та безпроблемного проходження осінньо-зимового періоду.

Нагадаємо, торік блоки №2,4,5 ЗАЕС вийшли із ремонтів пізніше, ніж планувалося. Це пов’язано із закупівлями російських запчастин до РДЕС. Детальніше про це тут і тут.

По-третє, Плачков стверджує, що систематично не виконується Комплексна (зведена) програма підвищення рівня безпеки енергоблоків атомних електростанцій. У ній на 2020 рік планувалося 124 заходи. Однак у 2020 році ДІЯРУ погодило 68 звітів про виконання заходів, з яких лише 55 стосувалося тих заходів, які були заплановані на 2020 рік. Тоді як решта 13 стосувалося тих заходів, які були заплановані на 2019 рік та більш пізні терміни.

Він пише з посиланням на звіт «Енергоатома» за 2 квартал, що основними проблемами, які впливають на виконання цих заходів, є нестача надходжень коштів за електроенергію, вироблену «Енергоатомом», затримка з отриманням останнього траншу кредитних коштів у 100 млн євро і відсутність оплати постачальникам платежів за обладнання та послуги.

Нагадаємо, нещодавно підрядники «Енергоатома» зверталися до прем’єр-міністра із проханням ліквідувати заборгованість перед ними. Потім деякі відкликали підписи.