«Енергоатом» дорікнув «Холтеку» затримкою зі сховищем, а той йому – затримкою оплат
11.08.2021   //   134 Переглядів

ДП «НАЕК «Енергоатом» дорікнуло компанії «Holtec International» (США) затримками по проекту Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива. Вона відповіла, що їй затримують оплату на $14 млн. Відповідні листи є в розпорядженні «Наших грошей».

Державна компанія в листі до американської «Holtec International» від 3 серпня написала, що проект ЦСВЯП реалізується із тривалою затримкою через поставку допоміжного устаткування для атестації технології зварювання, системи контролю герметичності, системи розкриття зварних швів та непоодиноких ускладнень, обумовлених результатами випробувань обладнання в рамках реалізації технології Holtec на майданчиках АЕС.

Крім того, «Енергоатом» зауважив, що на сьогодні досі ще залишаються відкритими 14 актів невідповідностей з 24, які були складені за результатами проведених на енергоблоках індивідуальних випробувань обладнання поставки «Holtec International».

У відповіді «Holtec International» від 6 серпня сказано, що практично всі затримки, про які йдеться в листі від «Енергоатома», є типовими при впровадженні абсолютно нової та комплексної технології. Адже Україна вимагає використання двостінного контейнера та примусової гелієвої осушки задля винятково високого рівня безпеки. Компанія зазначила, що з огляду на складність технології пусконалагоджувальні випробування краще було почати значно раніше, але цього не сталося через неможливість залучення представників української сторони або обмеження доступу до енергоблоків АЕС України у той час.

Затримку з постачанням обладнання системи контролю герметичності компанія пояснила впливом COVID-19 на її ланцюг, необхідністю додаткових випробувань на заводі Holtec і значним уповільненням темпів участі українських партнерів у роботі з квітня 2020 року.

Предмет зауважень щодо нещодавно проведених випробувань компанія вважає незначним і пише, що вирішення не потребуватиме багато часу. Вона заявила, що крани кільцевої дії мали модифікувати для впровадження її технології, але модифікація не була завершена.

Ще «Holtec» пише, що протягом понад півтора року оплата затверджених та оформлених інвойсів відбувається із значними затримками. На дату листа, вона чекала оплату інвойсів на загальну суму більш ніж $14 млн. Деякі з інвойсів подані більше трьох місяців тому.

Нагадаємо, «Енергоатом» уже нарікав на затримки з впровадженням технології Holtec. Це було в листі, яким він просив у Кабміну права не отримувати дозвільні документи ДАБІ, якщо закупівля робіт є державною таємницею. Йшлося про ЦСВЯП. Кабмін включив його введення в експлуатацію у перелік заходів до святкування 30-ї річниці Незалежності.

Крім того, нещодавно інші підрядники «Енергоатома» зверталися до прем’єр-міністра із проханням ліквідувати заборгованість перед ними. Але потім деякі відкликали підписи.

А ДІЯРУ повідомила уряду, що не може ввести ЦСВЯП в експлуатацію, бо Рівненська, Хмельницька та Южно-Українська АЕС не готові до відвантаження відпрацьованого ядерного палива для перевезення на довгострокове зберігання на майданчик ЦСВЯП.