Конкуренція і спорт: Верховний суд США постановив, що обмеження розміру спортивної стипендії є порушенням антимонопольного законодавства.
06.08.2021   //   310 Переглядів

Текст: Юлія Коробова, експертка «Ліги антитрасту»

Верховний суд Сполучених Штатів став на захист інтересів талановитих спортсменів студентських команд та постановив, що Національна асоціація студентського спорту (NCAA) незаконно встановила ліміти на розмір компенсації студентам-спортсменам пов’язаних з освітою.

У США немає міністерства спорту, але спорт для американців – частина національної культури.

Майже кожна дитина в США з раннього віку обов’язково займається спортом, а більшість перепробувала декілька видів. При цьому відвідування спортивних секцій досить не дешева стаття витрат яка повністю лягає на родини американців. Є види спорту, якими можуть займатися виключно діти з заможних родин чи таких, які можуть знайти собі спонсора.

За заняття спортом треба платити, тому спортсмени-школярі, які хочуть вступити в конкретний вуз, або просто потрапити в спортивну команду бажаного універу, мають поборотися за можливість отримати спортивну стипендію. Університети, в свою чергу, намагаються обирати найкращих гравців для своєї команди, щоб домогтися найкращих спортивних результатів. Тут все йде від конкуренції: чим вона вища – тим вище рівень спорту. Найталановитіших гравців студентських команд запрошують в команди “великої четвірки” американського професійного спорту: NFL, MLB, NBA та NHL.

Отож високі спортивні досягнення студентів стимулюються спортивними стипендіями, які покривають витрати на навчання, проживання, харчування, участь у змаганнях, спортивну форму тощо. Комусь повністю, а комусь частково.

Всі види аматорського спорту в вузах США і Канади існують під егідою Національної асоціації студентського спорту (NCAA). Є й інші, але ця найбільша: об’єднує понад тисячу двісті навчальних закладів і близько 480 тисяч студентів (а це 70 %!).

За 115 років існування NCAA (створена як неприбуткова організація) перетворилася на багатомільярдну спортивну індустрію, прибуток якої щорічно складає близько 1 млрд. доларів, а її флагманом є щорічний турнір з баскетболу серед чоловіків (заробляє 80-90 % прибутку). NCAA має контракт на телетрансляцію баскетболу у розмірі 1,1 млрд доларів.

І от якраз саме ця NCAA, яка організовує змагання, турніри, створює правила розподілу прибутків та повністю керує студентським спортом, встановлює ліміти на компенсацію оплати навчання спортсменів-студентів.

Тому нинішні та колишні студенти-члени асоціації подали позов проти NCAA через те, що організація порушила антимонопольне законодавство та незаконно обмежила потенціал заробітку окремих спортсменів. Асоціація створила “контрольоване середовище” у якому виплати спортсменам встановлюються в фіксованому, значно заниженому розмірі та не компенсують повною мірою вартість навчання, проживання та харчування. А навчальні заклади при цьому позбавлені можливості конкурувати між собою у боротьбі за талановитих спортсменів, бо не можуть запропонувати кращі умови (грошові компенсації) порівняно з іншими вузами.

Величезні суми зароблених грошей надходять усім, крім самих студентів-спортсменів. Президенти коледжів, спортивні директори, тренери, керівники NCAA отримують шести- та семизначну зарплату, коледжі будують нові приміщення, а студенти-спортсмени, які приносять дохід, у підсумку не мають майже нічого. Багато з них є афроамериканцями та мають низький рівень доходу.

У 1985 році NCAA вже звинувачували у порушенні антимонопольного законодавства. Тоді організація встановила обмеження для телетрансляції змагань студентських команд. Це призвело до вибуху в доходах від засобів масової інформації та змінило рівень спортивного навчання в вузах.

Ідея про те, що спортсменам коледжу не повинні платити, а студенти повинні займатись спортом як любителі, є фундаментальним положенням NCAA. Керівники асоціації стверджують, що така свобода обмежувати розмір стипендії необхідна, інакше спортивні змагання у коледжі чи університеті нічим не будуть відрізнятися від професійного спорту.

Але суспільні настрої, які колись підтримували існуючу модель, змінилися, і довго мовчазні спортсмени стали гучними критиками системи. Верховний суд Сполучених Штатів повністю підтримав їх позов та одноголосно постановив, що NCAA не може заборонити вузам надавати спортсменам заслужені грошові винагороди. А адміністрація президента Байдена, Конгрес, Федеральна торгова комісія (антимонопольне відомство) зі свого боку взяли на себе контроль над виконанням NCAA вимог студентів.

Тепер приблизно півмільйона спортсменів-студентів, а серед них точно є майбутні чемпіони баскетболу чи, може, хокею, будуть отримувати не лише компенсацію за проїзд, харчування чи користування кімнатою, а й витрати на навчання за кордоном, стажування в аспірантурі, безкоштовні ноутбуки тощо. Більше трудишся – більше отримуєш. Все чесно.

 

Юлія Коробова, експертка Ліги антитрасту.