Верховний суд дозволив списувати штрафи АМКУ з рахунків «Укрзалізниці», що забороняв Печерський суд
22.07.2021   //   1 Переглядів

Печерський районний суд м. Києва визнав правомірними дії АТ «Ощадбанк» щодо невиконання вимог державного виконавця про стягнення штрафу Антимонопольного комітету з «Укрзалізниці», повідомила «Ліга антитрасту».

«Ощадбанк» не виконав постанову державної виконавчої служби про арешт коштів «Укрзалізниці» та платіжні вимоги про примусове списання з її рахунків близько 110 млн. грн. штрафу АМКУ, оскільки на момент направлення вимог на списання (06.11.2020) діяла пряма заборона вчиняти виконавчі дії щодо АТ «Українська залізниця».

Така заборона визначена Законом України «Про визнання таким, що втратив чинність, Закону України «Про перелік об’єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» від 02.10.2019 № 145-ІХ. Зокрема, в цьому законі вказується про заборону протягом трьох років з моменту набрання ним чинності (20.10.2019) вчиняти виконавчі дії щодо об’єктів державної власності, що не підлягають приватизації, крім стягнення грошових коштів і товарів, що були передані в заставу за кредитними договорами.

У зв’язку з невиконанням постанови державного виконавця, відповідальну особу банку було притягнуто до адміністративної відповідальності згідно Закону України «Про виконавче провадження» та накладено штраф у розмірі 850 гривень.

Не погодившись з таким рішенням вказана особа звернулась до Печерського районного суду м. Києва.

Суд став на сторону позивача та наголосив, що дії банку були законними та обґрунтованими, оскільки на момент повернення банком без виконання платіжних вимог та постанови державної виконавчої служби про арешт коштів «Укрзалізниці» (11.10.2020), існував висновок Верховного Суду про неможливість здійснення виконавчих дій щодо грошових коштів АТ «Укрзалізниця» (постанова від 15.05.2020 у справі № 904/5697/18).

Разом з тим, у іншій справі об’єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного суду (постанова від 20.11.2020 у справі№ 910/12809/19) відступила від попередніх приписів Верховного суду.

Зокрема, об’єднана палата Верховного суду вважає, що мораторій спрямований на необхідність збереження об’єктів права державної власності у зв’язку з їх стратегічним значенням для економіки та національної безпеки з метою запобігання безконтрольному відчуженню майна, що складає єдиний майновий комплекс. Тому можливість звернення стягнення на грошові кошти, а не інше майно підприємства, узгоджується із чинним законодавством. Отже, стягнення з рахунків АТ «Укрзалізниця» грошових коштів – законне.

Після висновків об’єднаної палати Верховного суду «Ощадбанк» здійснив оплату платіжної вимоги державної виконавчої служби про примусове списання коштів з рахунків «Укрзалізниці» у розмірі близько 69,7 млн. грн. штрафу АМКУ (інша платіжна вимога повернута без виконання у зв’язку з невірним зазначенням рахунку платника).

Посилання на судові рішення:

https://reyestr.court.gov.ua/Review/97704998

https://reyestr.court.gov.ua/Review/89319173

https://reyestr.court.gov.ua/Review/93037839