Депутати вкотре намагаються вивести місцеву державну допомогу у корупційну тінь
20.07.2021   //   70 Переглядів

Ініційований депутатом Д.Гетманцевим та іншими «слугами народу» законопроєкт № 5701 від 24.06.2021 передбачає виведення зі сфери державного контролю будь-якої держаної допомоги суб’єктам господарювання, яка надається за рахунок місцевих ресурсів, повідомляє «Ліга антитрасту».

Згідно з Законом «Про державну допомогу суб’єктам господарювання», будь-яка державна допомога, яка надається бізнесу як з державних, так і з місцевих ресурсів, підлягає попередній оцінці з боку Антимонопольного комітету, який перевіряє допустимість надання такої допомоги для конкуренції. Чим більший негативний вплив держдопомоги на конкуренцію, тим менша ймовірність того, що АМКУ дозволить її надання.

Принципи, на яких держава здійснює моніторинг і контроль за допустимістю державної допомоги, запозичені з ЄС та є частиною зобов’язань України за Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС.

За даними Антимонопольного Комітету, у 2018 та 2019 роках частка місцевих ресурсів у загальному обсязі наданої державної допомоги становила 88% та 91% відповідно.

Протягом 2018-2020 років Комітет прийняв понад 30 рішень про визнання державної допомоги недопустимою для конкуренції. Усі ці рішення стосувалися саме державної допомоги, яка надавалася за рахунок місцевих ресурсів обсягом понад 1,9 млрд грн.

Прийняття законопроєкту №5701 не лише призведе до обмеження конкуренції через усунення можливостей рівного доступу підприємців до місцевих ресурсів, а й створить корупційні ризики непрозорого та неефективного витрачання місцевих ресурсів.

Ідея законопроекту №5701 не нова. Ще у 2017 році подібний законопроект до Ради вносив тодішній опоблоківець Є.Мураєв. Сьогодні ж законопроект внесений вже від правлячої партії – Головою Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики Д.Гетманцевим, який нещодавно, за даними «Інституту законодавчих ідей», очолив рейтинг депутатів, які подали найбільше корупційних законопроєктів.

«Ліга антитрасту» звернулася до НАЗК та профільних комітетів ВРУ щодо недопустимості прийняття цього законопроєкту.