Вітчизняне активоване вугілля обійшлось водоканалу на 12% дорожче від німецького
16.07.2021   //   218 Переглядів

5 липня КП «Попаснянський районний водоканал» (Луганська область) уклав угоду з ТОВ «Науково-виробничий центр «Гера ЛТД» з закупівлі 198,6 тон активованого вугілля на 13,86 млн гривень. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Водоканал застосовує активоване вугілля для очищення води питного призначення. Після фільтрації якість води має відповідати  вимогам  Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною» (ДСанПіН) 2.2.4-171-10, що за наказом Міністерства здоров’я  вступають  в силу з 2022 року.

На тендер подали документи лише дві компанії з пропискою у місті Сєвєродонецьк Луганської області –  «НВЦ «Гера Лтд» та ПП «Альфа-М».

«НВЦ «Гера Лтд» є виробником активованого вугілля, за останні чотири роки отримувала від попаснянського водоканалу два підряди на постачання активованого вугілля. В той час як конкурент «Альфа-М» є компанією-посередником, що пропонував замовнику активоване вугілля  виробництва шведської групи Jacobi , яке сам мав викупати у білоруського ТОВ «ХЗС «Белагро».

На аукціоні конкуренції між ними не відбулося, учасники не змінювали первинні пропозиції ні на копійку, що дозволило «Гера ЛТД» взяти підряд зі знижкою менше трьох відсотків, за 69 799 гривень/ т. Це на 6% дорожче ціни контракту з «Гера ЛТД»,  укладеному в 2020 році, та на 12% дорожче від ціни закупівлі імпортованого вугілля «Житомирводоканалом» у лютому цього року.

Довідково:

В передостанній раз попаснянський водоканал закуповував активоване вугілля в січні 2020 року. Тоді на аукціоні очікуваною вартістю 26 млн гривень з «Гера Лтд» конкурував «Пологівський хімічний завод «Коагулянт», виробник реагентів з Запорізької області. В результаті боротьби між ними ціна контракту впала на 10% до 65 229 гривень/т. Згідно технічних вимог тоді закуповували таке саме активоване вугілля ,що і у нинішньому тендері. У специфікації до контракту 2020 року воно було зазначено як марки ОУ-А. Минулоріч його вартість для КП склала також 65 229 гривень/т.

В лютому «Житомирводоканал» уклав договір з постачання 250 т активованого вугілля в гранулах з  ТОВ «Техенергохім» за 15,10 млн гривень, або 60 399 гривень/т. За договором «Техенергохім» має забезпечити «Житомирводоканал» німецьким активованим вугіллям в гранулах Silcarbon S835. Таке вугілля, за даними «Наших грошей», імпортер «Сілкарбон Україна» завозив у липні 2020 року за прямим контрактом з виробником Silcarbon Aktivkohle GmbH  на умовах FCA по $ 2,29/кг. В технічних вимогах до тендеру замовник зазначав, що  встановлював очікувану вартість закупівлі з розрахунку 2 євро/кг. В результаті торгів  закупив його за 60 399 гривень/т

Зараз  «Житомирводоканал» відстоює результати свого тендеру в суді, 12 липня  звернулось до Житомирського окружного адмінсуду  для оскарження висновку Держаудитслужби, яка після моніторингу закупівлі, встановила, що замовник мав скасувати тендер.

Претензії аудиторів полягають в тому, що у пропозиції переможця «Техенергохіма» паспорт якості та гарантійний лист від виробника, сертифікат системи якості ISO 9001:2015 викладені з перекладом на російську мову. Крім того, як встановили аудитори, у пропозиції «Техенергохіма» і його єдиного конкурента «Енвіротех-Інжинірінг» містились  накладені електронні підписи на не захищеному носію, тобто вони не були кваліфікованими, як це вимагалось умовами закупівлі.

Варто зазначити, що аудитори почали моніторити закупівлю з середини червня, через чотири місяця після проведення аукціону та укладання  договору з «Техенергохімом», який виграв підряд з дисконтом у 12%.

На думку представника «Житомирводоканалу» в суді, всі виявлені невідповідності тендерних пропозицій є формальними та за своїми наслідками несуттєвими порівняно від наслідків розірвання поставки.

«Необхідність придбання була зумовлена поганою якістю води в р. Тетерів. Активоване вугілля використовується як речовина для фільтрації води, з метою покращення її якості. КП «Житомирводоканал» постачає питну воду мешканцям громади м. Житомира і зниження її якості (через розірвання договору та відсутність поставки активованого вугілля) негативно відобразиться на споживачах», – зазначається в тексті позовної заяви «Житомирводоканалу».

На думку експертів «Ліги антитрасту», зауваження аудиторів цілком обґрунтовані. Проте, на думку адвоката АО “АDVANQ” Дар‘ї Котової, навряд чи «Житомирводоканал» залишиться без поставок активованого вугілля, приймаючи до уваги, що строк договору закінчується 31 грудня. Тяжба в судах може тривати протягом двох-трьох років. Вже на етапі апеляції контракт з «Техенергохімом», скоріш за все, буде виконаний і суд просто закриє справу.