Реформа «слуг» у містобудуванні усуває громадськість від контролю за законністю забудов, – експерт
14.07.2021   //   75 Переглядів

Основний законопроект № 5655, який Верховна Рада 1 липня підтримала в першому читанні і який лежить в основі реформи містобудування, позбавляє громадянське суспільство права ініціювати перевірки законності видачі документів на забудову. Про це пише експерт з питань містобудування Георгій Могильний у своїй статті у «Дзеркалі тижня».

«Якщо цей варіант закону приймуть у цілому, писати про незаконну видачу містобудівних умов та обмежень (МУО), реєстрацію прав на незаконне будівництво, фальшування експертних звітів, бездіяльність органів містобудівного контролю тощо можна буде задля власного задоволення в соціальних мережах», – зазначає експерт.

За його словами, єдине, на що матиме право громадськість, – ініціювати в порядку містобудівного контролю перевірки замовника й підрядника під час будівництва, але далеко не кожного, а виключно того, котрий не найняв собі приватну уповноважену особу з містобудівного контролю. «Але й це право не гарантоване», – підкреслив Георгій Могильний.

Експерт зазначив, що навіть якщо перевірку призначать, для неї передбачено занадто вузький перелік питань, що фактично зводяться до виявлення ознак самочинного будівництва та дотримання замовником і підрядником затвердженого проекту й вимог з організації будівництва.

«При цьому замовник будівництва вже не відповідає за виконання вимог містобудівної документації та МУО, – всю відповідальність за їх дотримання перекладено на проектувальника та експертну організацію, ініціювати перевірку яких громадськість не матиме права», – йдеться у статті.

«Але не тільки громадськість втрачає свої права – звернутися з вимогою провести перевірку не зможуть і правоохоронні органи», – зауважив Могильний. За законопроектом, у сфері містобудування правоохоронці матимуть прав менше, ніж громадськість: навіть перевірку в порядку містобудівного контролю вони зможуть ініціювати лише завдяки мімікрії, видавши орган охорони правопорядку за пересічну юридичну особу, пише експерт.

«У більшості читачів гарантовано виникне запитання: а що в цьому поганого? Адже автори реформи обіцяють нову прозору електронну систему управління з автоматичною перевіркою всіх поданих документів, що банально унеможливить отримання документів на незаконне будівництво. Тож навіщо громадськості робити щось, окрім виявлення відхилень від затвердженого проекту під час будівництва і повідомлення про нахабні самобуди без документів?», – зазначається у статті.

«Проблема в тому, що автоматичні перевірки і гарантія законності будівництва в законопроекті – це фікція», – зазначив експерт.

«За офіційним планом нинішня реформа включається лише на етапі, коли забудовник усе «порішав» із місцевою владою, приходить із «чистою» земельною ділянкою та купленими містобудівними умовами до кнопки ЄДЕССБ, де по-європейськи «все включено», – наголосив він.

Полюс корупції в контролі та нагляді за будівництвом із основними потоками вкупі переміститься в Мінрегіон як орган державного містобудівного нагляду, пише Могильний. Цьому сприятимуть дискреційні повноваження в новій ст. 42 Закону 3038-VI, що дозволяють (але не зобов’язують) Мінрегіону власноруч призначати перевірки на основі ризиків, виявлених засобами ЄДЕССБ в експертних звітах та актах готовності до експлуатації, і звертатися до суду з позовами про скасування рішень об’єктів нагляду.

У свою чергу експертні організації з розширеними можливостями та приватні уповноважені особи з містобудівного контролю насамперед відіграватимуть роль посередників між забудовниками та Мінрегіоном, – по суті за законопроектом вони є легалізованими колишніми бек-офісами, через які домовлятимуться про невикористання органом нагляду його права на виявлення й усунення порушень законодавства, зазначив експерт.

Нагадаємо, що співавтор законопроекту № 5655 нардеп від «Слуги народу» Олена Шуляк раніше заявила, що в його основі «лежать механізми зміни роботи на будівельному ринку для перетворення його на максимально ефективний і некорумпований». Зокрема, державна реєстрація права на виконання підготовчих і будівельних робіт буде відбуватися виключно через електронну систему. У ній замовник зможе самостійно зареєструвати таке право лише за умови, що необхідні для реєстрації документи вже занесені до е-системи або відповідних реєстрів (мається на увазі інформація про право на землю, містобудівні умови та обмеження, позитивний висновок експертизи тощо).