Основний законопроект по реформі містобудування легалізує все незаконне будівництво, – експерт
14.07.2021   //   104 Переглядів

Автоматичні перевірки і гарантія законності будівництва в законопроекті № 5655, який Верховна Рада 1 липня підтримала в першому читанні і який лежить в основі реформи містобудування, – це фікція. Про це пише експерт з питань містобудування Георгій Могильний у своїй статті у «Дзеркалі тижня».

По-перше, законопроектом легалізується все незаконне будівництво, дозволи на яке вже видало корумповане ДАБІ і буде видавати далі до набрання чинності новим законом. Дозволи на будівництво зникають як документ, скасування вже виданих дозволів буде неможливим, і, відповідно до перехідних положень законопроєкту, право на виконання підготовчих та будівельних робіт, отримане до набрання чинності цим Законом, є чинним до завершення будівництва відповідних об’єктів.

По-друге, не передбачається перехід на прийняті в цивілізованих країнах принципи «немає затвердженого детального плану території (ДПТ) – будівництво заборонене» і автоматичну видачу містобудівних умов та обмежень (МУО) як витягу з ДПТ.

МУО, як і раніше, видаватимуть у ручному режимі, при цьому громадськість позбавляють права ініціювати перевірки в порядку нагляду для скасування незаконно виданих МУО. Слід зазначити: систему нагляду за виданням МУО у 2015–2017 роках створювали тому, що незаконна видача МУО без належного контролю набула катастрофічного розмаху.

Одночасно, згідно з законопроектом, планується прив’язати поняття самочинного будівництва саме до виконання вимог МУО, а не містобудівної документації, розшматувавши всю систему планування забудови населених пунктів.

По-третє, єдина підстава для автоматичної відмови у внесенні в Єдину державну електронну систему у сфері будівництва (ЄДЕССБ) проекту будівництва — нечинність та/або невідповідність кваліфікаційних сертифікатів відповідальних виконавців.

Система автоматично має перевіряти документацію за наразі невідомими параметрами (будуть встановлені Кабміном згодом) і формувати протокол невідповідності вимогам нормативів, але повноцінний аналіз можливий лише у разі впровадження обов’язкового ВІM-проєктування, яке планується запустити лише для бюджетних проектів наприкінці 2025 року.

По-четверте, експертиза проекту проводиться не автоматично, а експертною організацією, яку обирає замовник будівництва. При цьому сутність експертизи принципово змінюється: тепер вона підтверджуватиме відповідність проекту всім вимогам законодавства (містобудівній документації, МУО, пам’яткоохоронному законодавству), а не лише технічним питанням щодо міцності, надійності, довговічності тощо.

В експертизі дозволено обґрунтовувати, чому зауважень, зроблених під час реєстрації проекту в ЄДЕССБ, можна не враховувати. Автоматичне ж блокування експертизи відбувається лише за критеріями невідповідності цільового призначення ділянки/коду об’єкта будівництва та вимог МУО.

По-пяте, державна реєстрація права на будівництво здійснюється або автоматично, або в ручному режимі державним реєстратором (нотаріусом) за фактом наявності раніше внесених у ЄДЕССБ документів. Під час реєстрації права все зводиться до перевірки відсутності заборон на забудову ділянки, повноважень заявника на виконання функцій замовника, чинності сертифікатів відповідальних виконавців тощо.

Скасувати таке «визнане державою право» можна виключно за рішенням суду. Щоб відтворити подальший розвиток подій, просто уявіть собі нинішню ситуацію з рейдерством нерухомості і компаній за умови відсутності Антирейдерської колегії Мін’юсту.

По-шосте, замовник будівництва може укласти договір із приватною уповноваженою особою на здійснення містобудівного контролю. Великі забудовники легко можуть контролювати самі себе, створивши власну уповноважену особу, – досить зареєструвати юрособу, найняти п’ятьох сертифікованих інженерів технагляду й застрахувати ризики на виплату компенсації до 5 млн євро.

Право перевіряти за направленням Мінрегіону законність дій таких уповноважених осіб і якість здійсненого ними контролю мають інші аналогічні уповноважені особи. А ворон ворону ока не виклює, хіба що фортуна пожартує й випадково вибере у ЄДЕССБ для перевірки компанію забудовника-конкурента.

По-сьоме, для вирішення питання про притягнення до відповідальності всіх цих проектувальників, експертів, інспекторів при Мінрегіоні утворюється і функціонує Містобудівна палата. Це колегіальний орган, 90% складу якого формується випадковим чином із представників органів управління в будівництві, самоврядних організації, архітекторів, експертів тощо.

І це тільки частина вад запропонованої реформи.

«Марно сподіватися, що в результаті такої реформи вирішиться проблема з хаотичною забудовою та пов’язаною з нею корупцією. Єдині зміни, яких варто очікувати, – це перерозподіл маржі від незаконної забудови», – вважає Георгій Могильний.

Він підкреслив, що завдяки посиленню ролі МУО і позбавленню громадян права ініціювати перевірки законності їх надання, цей документ має всі шанси перетворитися на універсальну індульгенцію, що гарантовано захищатиме від отримання статусу «самочинне будівництво» і потенційного знесення.

Нагадаємо, співавтор законопроекту № 5655 нардеп від «Слуги народу» Олена Шуляк раніше заявила, що в його основі «лежать механізми зміни роботи на будівельному ринку для перетворення його на максимально ефективний і некорумпований».

«Після його ухвалення Державна архітектурно-будівельна інспекція, чиновники-хабарники і сумнівні учасники ринку підуть в минуле через неможливість працювати «в темну». Натомість галузь перейде в цифровізовану, контрольовану, публічну і законну площини. Це дозволить перевести будівельний ринок на якісно новий рівень, а також пришвидшити реалізацію президентської програми «Велике будівництво», – заявила Шуляк.