Законопроект 5431 – псевдореформа АМКУ в інтересах олігархів (перелік вад)
12.07.2021   //   284 Переглядів

В Верховній Раді цього тижня планують розглянути законопроект №5431 «щодо вдосконалення діяльності Антимонопольного комітету України», який НАЗК визнало корупційним.

«Ліга антитрасту» проналізувала законопроект та виявила, що він протирічить зобов’язанням, що взяла на себе Україна в останньому Меморандумі з МВФ, не досягає цілей, поставлених Україною перед собою за Річною національною програмою під егідою Комісії Україна – НАТО на 2021 рік, та не виконує рекомендацій, що надавалися Україні за результатами огляду ОЕСР та ЮНКТАД.

Також законопроект 5431 отримав негативні відгуки від Американської торгівельної палати, Асоціації правників України, низки інших громадських та професійних асоціацій, та містить суттєві корупційні ризики, що зафіксовано в експертизі НАЗК.

Основні вади законопроєкту:

♠ Посилюється залежність АМКУ від виконавчої гілки влади та політиків. З одного боку, зберігається непрозора, заполітизована процедура призначення та звільнення керівництва Комітету, на необхідності зміни якої наголошували всі наші іноземні партнери у зазначених вище документах. З іншого, керівництво Комітету ставиться в ще більшу залежність від Уряду, бо розмір заробітної плати щомісячно буде залежати та фактично погоджуватися Міністром Кабінету Міністрів.

♠ АМКУ залишається вразливим до впливу олігархів на його роботу через Конституційний суд. Бо існуюча сьогодні модель призначення та звільнення керівництва відомства протирічить Конституції України, а значить на будь-якому етапі створення реальної загрози олігархам, останні можуть, за аналогією з НАБУ, оскаржити через підконтрольних депутатів рішення про призначення керівництва відомства та заблокувати роботу Комітету.

♠ АМКУ надаються легальні повноваження не розслідувати зловживання монопольним становищем або картелі на окремих ринках, якщо відомство вважає, що це не на часі. При цьому не запроваджується альтернативна можливість потерпілого звернутися за захистом в інший орган, не визначаються жодні критерії, за якими буде встановлюватися пріоритетність. АМКУ матиме в цій частині повну дискрецію, а потерпілий не зможе ніде в іншому місці захистити свої права або оскаржити бездіяльність АМКУ.

♠ Законопроєктом пропонується зменшити вдвічі розмір шкоди, на відшкодування якої може претендувати потерпілі від порушення: з подвійного на одинарний. При чому жодні інші додаткові платежі (пеня, штрафні санкції, витратити на адвоката, індекс інфляції, втрачена вигода тощо) нараховуватися не будуть. І сьогодні цей інструмент практично не працює, перш за все через те, що АМКУ не залучає потерпілих до розслідування та не встановлює факт порушення їх прав. Після таких змін один з найефективніших світових інструментів боротьби з порушеннями антимонопольного законодавства буде знищено, бо шлях до відшкодування шкоди коштуватиме дорожче ніж розмір відшкодування.

♠ Законопроєкт не вносить жодних змін у процедуру виконання рішень АМКУ та стягнення штрафів. Залишається «подвійне» оскарження, про яке зазначав МВФ у Меморандумі. А значить будь-який оштрафований порушник зможе фактично два рази оскаржити у три судові інстанції штраф АМКУ та затягнути таким чином час його сплати на багато років.

♠ Проєкт закону залишає АМКУ повну дискрецію в частині розміру штрафу: від 1 грн. до мільярдів, без жодних обмежень та можливостей це оскаржити до суду. Аналогічно щодо строків розслідування, що на розсуд відомства можуть тривати від 1 дня до 100 років, і також без жодної можливості оскаржити бездіяльність до суду.

♠ Законопроєкт хоча і дозволяє АМКУ новий вид виїзних перевірок (майже обшуків) у приватних помешканнях, проте не встановлює жодних вимог та правил для посадовців АМКУ в цій частині. Фактично закон дозволяє проводити їх вночі, не регламентує та не обмежує АМКУ в жодних діях під час їх проведення, та дозволяє їх проводити не тільки у посадових осіб або власників підозрюваних, а в будь-кого.

♠ Проєктом закону вносяться зміни в процедуру отримання дозволу АМКУ на злиття, поглинання, придбання нових активів. При цьому, частина пропонованих змін дозволить, в тому числі в приватизаційних процесах, обходити відомство та не отримувати дозвіл. Враховуючи відсутність в Україні законодавства про скринінг інвестицій, це не тільки про конкуренцію, а й перш за все про національну безпеку. Бо реальними покупцями можуть виявитися російські або китайські суб’єкти.

Це лише частина недоліків законопроєкту. Проєкт не підтримується жодними експертами та фахівцями галузі, крім самого АМКУ, бо їх працівникам за законопроєктом майже в 10 разів підвищують заробітні плати (більше 50% підвищення – премії та різні надбавки, що є непрозорими, та питання про їх виплату щомісячно вирішуватиметься міністром Уряду). Доопрацювання законопроєкту до другого читання неможливо технічно через те, що він потребує переписування на більш ніж 85%.