Довіряй, але перевіряй. Як голландські компанії обманюють споживачів своєю «стійкістю»
24.06.2021   //   125 Переглядів

Антимонопольне відомство Голландії  (ACM) перевірить понад 170 компаній, які вводять в оману споживачів неправдивими твердженнями про стійкість на ринку, повідомляє «Ліга антитрасту».

️Довідково: Ринкова стійкість або  конкурентоспроможність – це здатність підприємства створювати, виробляти і продавати товари та послуги, цінові й споживчі якості яких є привабливішими, ніж у аналогічної продукції конкурентів.

Конкурентна поведінка між продавцями ґрунтується на бажанні випередити суперника в боротьбі за споживача, завоювати якомога більше споживачів і продати свою продукцію. Для споживача часто вирішальним є порівняння товару однієї фірми з товарами їх конкурентів. Тут на споживачів може чекати пастка. Спроби компаній досягти успіху, рекламуючи свою продукцію у кращому світлі, є не завжди чесними та можуть вводити споживачів в оману.

Саме з такими недобросовісними компаніями вирішила боротись АСМ.

У вересні минулого року відомство опублікувало п’ять основних принципів, яким мають відповідати компанії аби підтвердити справжність і чесність свого статусу на ринку. Рекламуючи свою продукцію:

▪️компанії повинні чітко пояснити, у чому полягає перевага будь-якого товару;

▪️доводити свої твердження актуальними фактами;

▪️робити чесне порівняння з іншими товарами, послугами чи компаніями;

▪️бути чесним на шляху до сталого розвитку;

▪️бути впевненими, що візуальні ознаки товару, етикетки та надписи нікого не копіюють.

АСМ підозрює у недобросовісній конкуренції понад 70 компаній з виробництва одягу, 60 енергетичних та 40 виробників молока. Почали з них, бо саме в цих секторах було зроблено найбільше потенційно оманливих заяв щодо стійкості.

Наприклад виробники одягу стверджували, що виготовляли його з органічної бавовни, а насправді вона складала лише 50% тканини. Енергетичні компанії гучно заявляли про вироблення більшості електроенергії в Нідерландах, коли насправді виробляли лише 20% своєї енергії в межах країни. Так само виробники молока стверджували що саме їх продукція краща, екологічно чиста, найсмачніша.

ACM не перші хто вирішив розслідувати питання оманливої стійкості.  У Європі та усьому світі гостро стоїть питання екологічної безпеки навколишнього середовища. Тому  Управління з питань конкуренції та ринків Великобританії (СМА) разом з Органом з питань рекламних стандартів (ASA) минулого року почали перевіряти правдивість тверджень  компаній, про екологічність продукції.

А що в Україні?

️В Україні АМКУ  використовує “симптоматичний”, а не комплексний спосіб лікування таких  конкуренційних проблем. Інформація, що вводить в оману споживачів складає 80-90 % від загальної кількості порушень, що належать до недобросовісної конкуренції.

Недосконале антимонопольне законодавство, податковий тиск, відсутність державної підтримки новостворених підприємств – все це змушує компанії шукати «легкі шляхи» для привернення уваги споживачів до своєї продукції, вдаючись до неправомірного використання ділової репутації конкурентів або вигадування небувалих «заслуг».

Тому і маємо італійське Рrosecco одеського виробницва або ліки  «Від коронавірусу» в «Аптеці низьких цін».

Юлія Коробова, експертка «Ліги Антитрасту»