Як суд захистив право ДАСУ купувати «Акорд» у «родичів-змовників» за завищеною вартістю
18.06.2021   //   93 Переглядів

У жовтні 2020 року до Господарського суду м. Києва поскаржилось ТОВ «Компанія КИТ» про скасування штрафу АМКУ за змову на торгах Державної судової адміністрації, повідомила «Ліга антитрасту».

Предметом закупівлі були технічні засоби фіксування судового процесу. У закупівлі брали участь лише ТОВ «Компанія КИТ» та ТОВ «Альтаір і К». Переможцем визнали «КИТ», з яким у 2016 році уклали договір на 30,42 млн. гривень.

НАБУ розслідувало пов’язане з цією закупівлею кримінальне провадження, та звернулося до АМКУ щодо змови між учасниками тендеру. АМКУ встановив, що учасники торгів таки змовились. Серед доказів:

 • учасники пропонували програмне забезпечення, автор якого був чоловіком засновниці одного з учасників;
 • запропоновані компаніями програмні комплекси були ідентичними, що підтверджується протоколом допиту працівника ДАСУ, якому їх передали на тестування;
 • програмні комплекси були створені для судових органів, отже обидва учасники не могли будь-кому, крім ДАСУ, їх продати;
 • засновниками та керівниками учасників були брати, сестри, подружжя, батьки, що періодично змінювалися, отже компанії були пов’язані між собою родинними зв’язками;
 • засновники обох компаній проживають однією сім’єю та в період проведення торгів спільно проводили відпустки, що підтверджується роздруківками телефонних дзвінків;
 • колективи учасників планували проведення спільних корпоративів, що підтверджено електронними переписками;
 • зразки штампів одного з учасників були виявлені під час обшуку в блокноті керівника відділу продажів іншого учасника;
 • під час обшуку в офісі «Компанія КИТ» були виявлені документи і файли «Альтаір і К»;
 • безвідсоткові позики між учасниками та пов’язаними з ними компаніями;
 • спільні працівники – ФОПи;
 • господарськими стосунками між учасниками та пов’язаними з ними суб’єктами господарювання;
 • телефонні дзвінки між керівниками учасників, у тому числі під час подання та розкриття тендерних пропозицій та напередодні цього;
 • завищення вартості предмета закупівлі майже вдвічі.

За результатами розслідування АМКУ оштрафував «Компанію КИТ» на 4,3 млн. грн., а «Альтаір і К» – на 3,9 млн. грн.

Але суд став на сторону «змовників».

На думку суду, Комітет не міг робити висновок про ідентичність програмних комплексів, посилаючись виключно на протокол допиту свідка, а мав самостійно оцінити їх технічні характеристики. І неважливо, що по наданим самими учасниками на тендер документами ці комплекси дійсно є ідентичними.

Придбання учасниками одного програмного забезпечення у одного чоловіка засновниці одного з них суд також не вважає доказом змови, бо воно було отримано в 2014 році, а тендер проходив у 2016.

Безвідсоткова позика також, на думку суду, не доказ змови. Адже надавалася одним учасником своєму конкуренту не під час проведення тендеру, а до торгів.

А те, що працівники-ФОПи у обох компаній були спільні лише свідчить про те, що вони діють на одному ринку.

По завищеній вартості суд був лаконічним – ціну бізнес може встановлювати яку завгодно, адже його мета – отримання прибутку.

А телефонні дзвінки між директорами учасників можуть відбуватися, і це не доказ змови, а лише припущення комітету, що, телефонуючи один одному, вони домовлялися про тендер.

Спільне проживання, ви мабуть вже здогадалися, суд також спростовує, бо доказом цього має бути рішення цивільного суду, в якому повинно бути зазначено, що саме в дні проведення тендеру вони жили однією сім’єю.

Висновок? А робіть його мабуть самі. Бо в нас від всього, що відбувається навколо змовників, утворюється дефіцит нормативної лексики. Єдине, що можемо сказати, в таких умовах стаття про тендерні змови взагалі в законі не потрібна. Хіба що для суддів, яким завдяки ній є що продавати.

Посилання на судове рішення: https://reyestr.court.gov.ua/Review/96701802