Українські лісгоспи вперше позбавили сертифікатів для продажу деревини у Євросоюз
18.06.2021   //   181 Переглядів

Міжнародна некомерційна організація «Лісова опікунська рада» (FSC) вперше призупинила низці українських лісгоспів дію сертифікату якості деревини через порушення сезону тиші.

Про це написала Олена Високолян для «Наші гроші. Львів».

Сертифіковані FSC лісгоспи, як правило, мають постійних замовників і постачають деревину на екологічно чутливі ринки – здебільшого країни Європейського Союзу. Скасування чи призупинення дії сертифікату – це економічний ризик, що продукція може бути незатребуваною, оскільки її не куплять в ЄС.

Станом на середину червня FSC вперше призупинила дію сертифікатів в Україні, і відразу восьми лісгоспам. Мова йде про  шість лісгоспів на Закарпатті: Хустський, Мукачівський, Ужгородський, Рахівський, Воловецький та Великоберезнянський. А також по одному на Полтавщині та Рівненщині – Гадяцький таДубенський, відповідно.

Підставою для призупинення сертифікату стали лісорубні квитки, які були видані на санітарні рубки у період з 1 квітня 2021 року та мають статус «розпочаті», а також інша інформація, яка є в системі електронного обліку деревини. Тобто, рубки були в час так званого «сезону тиші», в який забороняються санітарні рубки.

У попередні роки і лісівники, і аудитори посилалися на різночитання Закону та не вважали санітарні рубки порушенням.

Національний представник FSC в Україні Павло Кравець пояснив виданню, що механізм поновлення сертифікату поки не зрозумілий для них самих, оскільки призупинення через порушення «сезону тиші» відбувається вперше. Він переконаний, що це не буде легко для лісгоспів, але за рекомендаціями організація звертатиметься до закордонних колег із FSC.

«Тепер сировину зможуть продати тільки туди, де не вимагатимуть сертифікату, тобто швидше за все – на внутрішній ринок»,  – пояснив Кравець.

Перевірка лісорубних квитків, які були видані на «сезон тиші» і мають статус «розпочаті», показує значно більшу кулькість порушників серед лісгоспів. За даними Лісогосподарського інноваційно-аналітичного центру цього року по всій Україні в період тиші розпочали санітарні рубки за 89 лісорубними квитками.

Парадокс «сезону тиші» ще в тому, що під забороною тільки санітарні рубки, тоді як інші види – дозволені. Але саме  під виглядом санітарних часто маскують комерційні експлуатаційні рубки. Дослідження британської неурядової організації Earthsight у 2018 році показувало, що 40% всієї деревини в Україні заготовлювали під виглядом санітарних рубок. А ще одне дослідження від «Free Svydovets» повідомило, що згідно з офіційними даними, у 2019 році санітарними рубками заготовили 47% від загального обсягу деревини, отриманої в Україні.

У 2020 році виявилося, що меблевий бренд IKEA закуповував українську деревину, яку зрубали з порушеннями в період тиші. Вона мала сертифікат якості FSC, після чого організація стала ретельніше ставитися до виявлення порушень.

Відмітимо, що  з 2019 року Держстат перестав збирати інформацію про щорічний обсяг заготовленої деревини.