Суд скасував стягнення з киян $24,5 мільйонів за історію Черновецького Харківській площі
15.06.2021   //   120 Переглядів

Північний апеляційний господарський суд відмовив ТОВ «Київ Термінал» у стягненні солідарно з Департаменту економіки та інвестицій, Київради та КМДА витрат, понесених у зв’язку із розірванням у 2013 році інвестиційного договору по реконструкції Харківської площі. Про це свідчить постанова від 27 травня.

Загалом компанія вимагала стягнути $98,51 млн (2,7 млрд грн) понесених витрат, що складаються з прямих збитків у розмірі $24,46 млн та упущеної вигоди у розмірі $74,05 млн.

Наприкінці грудня 2019 року Госпсуд м. Києва стягнув на користь ТОВ «Київ Термінал» $24,61 млн (станом на 28.12.2018 – 671,58 млн грн). Суд визнав підтвердженою бездіяльність Київради і КМДА, що унеможливило реалізацію інвестиційного проекту. Зокрема, суд вказав на бездіяльність при передачі ділянок фірмі в оренду, несвоєчасне надання дозволу на проектування об’єкту, а також подальше вилучення з користування фірми ділянок, що унеможливило реалізацію інвестиційного проекту, наслідками яких стало розірвання інвестдоговору.

Як відомо, у 2007 році «Київ Термінал» став переможцем конкурсу із залучення інвесторів для комплексної реконструкції Харківської площі з будівництвом транспортної розв’язки в різних рівнях у зв’язці зі станцією метрополітену, розміщенням автовокзалу, торговельних комплексів та автостоянок. Реконструкція мала відбуватись в межах внутрішнього кільця транспортної розв’язки на Харківській площі та прилеглої території, обмежено вулицями Колекторна та Світла.

У 2008 році за рішенням суду фірма отримала в оренду 9 ділянок загальною площею 7,74 га.

Втім, наприкінці 2013 року Київрада розірвала оренду із «Київ Терміналом» у зв’язку з необхідністю використання частини цієї землі для суспільних потреб (реконструкція транспортної розв’язки на Харківській площі). Тоді ж сторони розірвали інвестиційний договір. Жодного зобов’язання, передбаченого предметом інвестдоговору, «Київ Термінал» не виконав. При цьому київська влада повинна була відшкодувати фірмі понесені витрати.

Визначення розмірів збитків «Київ Термінал» замовив підприємству «Бейкер Тіллі Україна Консалтинг», що надав таку оцінку у грудні 2016-го. Згідно з його розрахунками, компанія понесла $98,51 млн збитків. Ці розрахунки «Київ Термінал» надав в КМДА.

Не отримавши запитану суму відшкодування, фірма пішла до суду. Суд першої інстанції стягнув з київської влади $24,46 млн збитків. Однак, апеляційний суд з такими висновками не погодився.

Апеляція спростовувала протиправну бездіяльність Київради при передачі землі в оренду «Київ Терміналу». Крім того, рішення Київради 2013-го року відповідає нормам законодавства, не є протиправним, в суді не оскаржувалося. Суд зауважив, що розірвання оренди та інвестдоговору відбувалося за згодою компанії. До того ж, їй пропонувалися інші ділянки.

При цьому суд визнав обґрунтованими 69,96 млн грн витрат «Київ Терміналу», понесених внаслідок розірвання інвестдоговору (внески по договору, витрати на дослідження ринку нерухомості і компенсація збитків від вилучення земель лісового фонду). Суму ж у $98,51 млн (2,7 млрд грн) суд визнав непідтвердженою.

Вказані 69,96 млн грн збитків апеляційний суд із КМДА і Київради теж не стягнув через сплив строку позовної давності. На думку суду, цей строк почав рахуватися у грудні 2013 року, коли було розірвано інвестиційний договір, і сплив у грудні 2016 року.

ТОВ «Київ Термінал» у 2006 році заснували Ігор Богомольний, Ігор Довгодько і ТОВ «Міський центр стратегічних розробок», власниками якого були Олександр Бучеда і «First Savings Bank» (Чорногорія).

У 2007 році власником «Київ Терміналу» стала віргінська компанія «Тондан Інвестментс Лімітед» (Tondan Investments Limited), кінцевим власником якої є Тамаз Сомхішвілі. Це – засновник інвестиційної і девелоперської групи «ТС Холдинг». У 1990-х він був ген директором «Лукойл», а з 1995 по 2008 – «Роснефтекспорт». У 2013 році входив до списку 50 найбагатших грузинських бізнесменів.