Топ-менеджера американського будівельника Київської окружної засудили за відкати у США
10.06.2021   //  

Американська компанія «Bechtel Corporation», заради угоди з якою Верховна Рада вивела з-під дії закону «Про публічні закупівлі» будівництво Київської окружної дороги (КОД), має сумнівне ділове минуле. Зокрема фірма має звинувачення прокуратури США в шахрайстві, експерт «Ліги Антитрасту» у «Дзеркалі тижня».

«Bechtel» разом з іншою американською компанією «AECOM» реалізовували проєкт для Уряду Сполучених Штатів з будівництва заводу по переробці ядерного палива. За даними слідства виконавці проєкту протягом 10 років завищували вартість робіт, включаючи до них роботи, які фактично не виконувались, зазначає експерт.

За даними прокуратури США, «Bechtel» і «AECOM» не припинили «роздувати» рахунки державі навіть після того, як їм стало відомо про початок слідства. Для врегулювання спорів з шахрайства компанії погодилися сплатити компенсацію в розмірі $58 млн.

При цьому у рамках будівництва заводу з переробки ядерного палива «Bechtel» іще й була звинувачена в закупівлі та використанні неякісних матеріалів і лобіюванні пов’язаної компанії при визначенні субпідрядника. За цією справою «Bechtel Corporation» у 2016 році погодилася компенсувати Уряду США 67,5 млн доларів.

Окрім цього в 2014 році було засуджено одного з топ-менеджерів «Bechtel Corporation» за вимагання та отримання відкатів на суму $5,2 млн.

Віце-президент «Bechtel Corporation» Асем Елгаварі, очолюючи спільну енергетичну компанію «Bechtel» і Уряду Єгипту за грошову винагороду надавав «конкурентну перевагу» в процесі торгів певним компаніям.

«Отже переконання Укравтодору, що контракти на умовах «EPCF» із залученням компаній з відомим іменем усувають будь-які ризики, м’яко кажучи не зовсім правдиві», – пише Даценко.

Нагадаємо, 31 травня Укравтодор і «Bechtel Corporation» підписали меморандум про взаєморозуміння стосовно співпраці у реалізації проєкту будівництва обхідної дороги навколо Києва.

«Київська обхідна дорога є одним із ключових об’єктів президентської програми “Велике будівництво”. Спільна робота “Укравтодору” і одного з лідерів інфраструктурних проектів у світі дасть можливість знайти оптимальні технічні та фінансові рішення для втілення проекту», – заявив з приводу меморандуму міністр інфраструктури Олександр Кубраков, який раніше очолював Укравтодор.

Вартість будівництва попередньо оцінили у 85 млрд грн. Верховна Рада 3 червня прийняла поправку нардепа від «Слуги народу» Пушкаренка до закону про публічні закупівлі, якою з системи «Прозорро» виводяться усі закупівлі робіт з будівництва (у тому числі супровідні цим роботам послуги) Великої кільцевої автомобільної дороги навколо м. Києва (Київська область).