КМДА не змогла розірвати інвестиційний договір 1998 року із забудовником «Обсерваторної гірки»
10.06.2021   //   1 Переглядів

Суд відмовив Департаменту комунальної власності м. Києва у задоволенні позову про розірвання інвестиційного договору із ПАТ «Авіакомпанія «Віта» по забудові ділянки на вул. Гоголівська, 32-В. Про це свідчить рішення Господарського суду м. Києва від 18 травня.

У 1998 році Головне управління майном КМДА (далі – Департамент комунальної власності м. Києва), КП «Київжитлоспецексплуатація» і ЗАТ «Авіакомпанія «Віта» (інвестор) уклали інвестиційний договір на реконструкцію нежилого будинку під жилий будинок, для чого інвестор отримує будинок у власність.

Інвестор сплатив міськдержадміністрації компенсацію за відселення мешканців, які раніше проживали в будинку в сумі 1500 грн; передав 4 квартири загальною площею 194,7 кв м; сплатив місту залишкову балансову вартість за будинок по вул. Гоголівська, 32-В в розмірі 41 тис грн; сплатив «Київміськгідрошляхмісту» благодійний внесок на реконструкцію вул. Хрещатик – 20 тис грн.

Звернувшись з даним позовом до суду Департамент наголошував на тому, що з 1998 року «Авіакомпанія «Віта» до реалізації інвестиційного проекту не приступила, належних дій на виконання договору не вживає та реконструкцію нежилого будинку на вул. Гоголівська, 32-В під жилий не здійснила. Наведені обставини, вважають в Департаменті, є достатніми підставами для розірвання інвестдоговору внаслідок істотного порушення його умов.

«Київжитлоспецексплуатація» підтримало цей позов. Разом з тим «Авіакомпанія «Віта» його вимоги не визнала.

Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позову через недоведеність наявності істотного порушення умов інвестиційного договору компанією, а також через неефективність обраного Департаментом способу захисту.

Так, суд дійшов висновку про вчинення компанією дій, направлених на виконання умов інвестиційного договору. Зокрема, сплату коштів за відселення і вартість за будинок; розробку архітектурно-планувального завдання на проектування у 2001 році; отримання ділянки 0,22 га по вул. Гоголівська, 32-В в оренду на 25 років у 2004 році; розробку проекту будівництва житлового будинку  2005 році; отримання нових містобудівних умов та обмежень у 2013 році; погодження історико-містобудівного обґрунтування будівництва житлового будинку по вул. Гоголівська, 32- В у 2013 році; реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт у 2013-му; отримання дозволу на виконання будівельних робіт у серпні 2019 року. Водночас суд зазначив, що врахував, що вказаний дозвіл у подальшому був скасований, і наразі компанія оскаржує це в суді.

Також суд наголосив, що у 1998 році сторони інвестдоговору підписали акт прийому-передачі нежилого будинку площею 243,1 кв м по вул. Гоголівська, 32- В з комунальної власності міста у власність «Авіакомпанії «Віта». У 1999 році компанія отримала відповідне свідоцтво.

Беручи до уваги, що розпорядження КМДА, яке стало підставою для укладення інвестиційного договору з передачею інвестору («Авіакомпанії «Віта») у власність нежилого будинку, є чинним та не скасовано, а розірвання інвестдоговору не поверне у власність Департаменту спірне нерухоме майно, суд дійшов висновку про невідповідність обраного способу захисту змісту порушеного права. Як зазначив суд, розірвання в судовому порядку інвестиційного договору не призведене до поновлення права власності Департаменту на спірний будинок.

Зауважимо, що «Авіакомпанія «Віта» подала заяву про застосування строку позовної давності. Щодо цього суд зазначив, що вона не підлягає застосуванню, оскільки позов не підлягає задоволенню.

Даних про оскарження цього рішення суду Департаментом комунальної власності м. Києва або КП «Київжитлоспецексплуатація» наразі немає.

Нагадаємо, ділянка 0,22 га на вул. Гоголівська, 32-В знаходиться в межах центрального історичного ареалу Києва та в межах пам’ятки історії місцевого значення «Гірка обсерваторна, Х-ХХ ст.».

У серпні 2020 року ОАСК скасував наказ Держархбудінспекції України від листопада 2019 року про анулювання дозволу на виконання будівельних робіт на вул. Гоголівській, 32-В. Однак, у квітні 2021 року апеляційний суд рішення ОАСК скасував. «Авіакомпанія «Віта» подала касаційну скаргу, втім, Верховний Суд у відкритті провадження відмовив.

Наголосимо, що у 2019 році ДАБІ також скасувало містобудівні умови та обмеження для будівництва житлового будинку на вул. Гоголівській, 32-В, які «Авіакомпанія «Віта» отримала у 2013 році. У 2020 році компанія через ОАСК скасувала рішення ДАБІ. Однак, у подальшому апеляційна та касаційна інстанції рішення ОАСК скасували.

Крім того, у 2015 році Київрада прийняла рішення про тимчасову заборону використання для будівництва ділянки на вулиці Гоголівській, 32-В. Відповідно до цього рішення «Авіакомпанія «Віта» була зобов’язана протягом 6 місяців отримати в Мінкультури нове історико-містобудівне обґрунтування, в КМДА – нові містобудівні умови та обмеження, а також – в ДАБІ дозвіл на проведення землях робіт і початок будівельних. У разі невиконання цих вимог Київрада мала подати в суд позов про розірвання договору оренди. Такий позов був поданий, однак у жовтні 2017 року Госпсуд Києва відмовив Київраді в його задоволенні. Апеляція з цим не погодилася, і таки розірвала договір оренди з «Авіакомпанією «Віта». Однак, у березні 2018-го Верховний Суд постанову апеляції скасував, а рішення суду першої інстанції залишив в силі.

Як відомо, 4 грудня 2019 року під час виступу у Верховній Раді перед голосуванням за її відставку тодішня міністр розвитку громад та територій України Альона Бабак заявила, що з нею почали боротьбу у пресі через анулювання дозволів на будівельні роботи на деяких об’єктах у Києві, зокрема, на вул. Гоголівській, 32-В.

Станом на перший квартал 2021 року, власниками ПАТ «Авіакомпанія «Віта» порівну є ТОВ «Мангус» і Олександр Байдацький з Вінницької області. Із січня 2021 року власником ТОВ «Мангус» є киянка Олена Рижова, а до неї власником фірми значився Олександр Карп’як з Макіївки. Він також є керівником ТОВ «Дісбуд», кінцевими власниками якого є Олександр Мазій та засновник і керуючий партнер девелоперської компанії DIM Group Олександр Насіковський. Його брат Андрій Насіковський був одним із підозрюваних у справі про побиття Тетяни Чорновол.