«Ліга Антитрасту» звернулась до АМКУ щодо антиконкуретних наслідків «Північного потоку-2»
08.06.2021   //   115 Переглядів

«Ліга антитрасту» пропонує конкурентному відомству спільно з колегами з Європейської комісії розслідувати антиконкурентний вплив дій учасників проекту з будівництва та експлуатації газопроводу «Північний потік-2», що можуть призвести до усунення з ринку транзиту природного газу українські державні компанії.

Як відомо, компанія «Nord Stream 2 AG», яка контролюється російською компанією «Газпром», відновила роботи з прокладання в німецьких водах газопроводу «Північний потік-2», спорудження якого з Росії через Балтійське море до Німеччини майже завершено.

Раніше «Nord Stream 2 AG» підписала з світовими енергетичними компаніями ENGIE, OMV AG, Shell, Uniper и Wintershall Dea угоди про фінансування проекту «Північний потік-2».

Тобто, сторонами цих угод фактично створено міжнародний консорціум з будівництва та експлуатації газопроводу «Північний потік-2».

Раніше побудовані газопроводи «Північний потік» та «Турецький потік» вже є альтернативою українській газотранспортній системі з транзиту природного газу з Росії до країн Європи, а після введення в експлуатацію потужностей газогону «Північний потік-2» Україну взагалі можуть виключити з цього ринку.

«Не варто пояснювати, що наслідки втрати транзиту газу через ГТС України, починаючи вже з 2025 року, можуть бути катастрофічними для України. За оцінками фахівців, економічні втрати України можуть становити до трьох мільярдів доларів на рік або 2% ВВП. Разом з тим, реалізація проекту буде мати й геополітичні наслідки, адже його добудова посилить Росію та створить нові загрози для України та країн Центральної Європи. В даний час держава Україна здійснює пошук нових інструментів протидії проекту «Північний потік-2», тому поєднання зусиль всіх державних органів є першочерговим завданням», – відмітили у «Лізі антитрасту».

Одним із інструментів захисту економічних та політичних інтересів України в цьому питанні може виступити АМКУ через реалізацію своїх повноважень. Як вже було п’ять років тому, коли відомство наклало штраф на «Газпром», що суттєво допомогло Україні відстояти свої права на економічну справедливість.

«Звичайно, для АМКУ це надзвичайно складне завдання і прецеденти розгляду подібного рівня справ, враховуючи, що антиконкурентні дії відбулись поза межами України, але їх наслідки впливають на конкуренцію в Україні, обмежені. Водночас, переконані, що АМКУ має бути залучений до процесу захисту інтересів держави, адже загроза усунення України з європейського ринку транзиту природного газу занадто реальна».

Посилання на лист https://bit.ly/2SR9imY