Київська війна за мільйонні підряди на ліфтах. Перша жертва – Дарниця
28.05.2021   //  

У столиці почався перерозподіл ринку диспетчерського обслуговування ліфтів, що приносить десятків мільйонів гривень на рік. В результаті боротьби у ліфтах Дарницького району вже відключився  диспетчерський зв’язок з аварійною службою.

У травні мешканці Дарницького району столиці виявили, що без мобільного телефону у ліфті краще не застрягати: несподівано перестали функціонувати кнопки виклику диспетчера. Причиною стала бізнес-війна за мільйонні потоки на «ліфтовому ринку». Група метких «нових бізнесменів» почала активно відбирати бутерброд з ікрою у попередників, які кілька років поспіль харчувались на штучно створеній монополії. Ну, а оскільки війна ще триває, то цілком ймовірно, що проблеми мешканців Дарниці торкнуться і решти киян.

Як працювала попередня схема

Починаючи з 2017 року, три фірми (СЕА ОДС», ТОВ «Барс Україна» та ТОВ «Дель-пак сістемс Україна») захопили у Києві ринок диспетчеризації ліфтів ємністю в кілька десятків мільйонів щорічно. Перемогти їх на відкритих і прозорих тендерах було неможливо. Річ у тому, що для перемоги потрібно було мати спеціальне програмне забезпечення і апаратуру під нього, а крім того – усе це добро мало отримати резолюцію про  випробування замовником – тобто представником київської влади.

У перший рік охочих пограти в гру з чиновниками не знайшлось, а далі й – поготів. По-перше, для участі в тендері треба було вже показувати «попередній досвід», а він був лише в трійки обраних, по-друге, лише обрані оперували програмою від улюбленця столичної влади: ТОВ «Українські бізнес комунікації».

У квітні 2018-го цю фірму для створення комплексу Оперативно-диспетчерського обслуговування обрало комунальне підприємство «Головний інформаційно-обчислювальний центр». Домовились, що до грудня 2018-го все буде зроблено, загальна ціна 58,81 млн гривень ділилась так:

  • постачання ліцензії (28,20 млн грн.);
  • розгортання та налаштування системи (1,10 млн грн.);
  • постачання обладнання (20,26 млн грн.);
  • монтаж (3,71 млн грн),
  • впровадження (416 тис грн.)

Очікувалось, що, придбавши цей комплекс, місто буде давати його в користування переможцям щорічних тендерів. Однак родзинкою цього тендеру стало те, що Київ до цього часу власником апаратного комплексу не став. Строки виконання сторони багаторазово переносили, в останній раз –  до кінця 2019 року. На даний момент, згідно до інформації  «Прозорро»,  місто виплатило підряднику 29,53 млн гривень. Так виглядає, що все «зависло» на етапі постачання обладнання.

Тут проявилась друга родзинка схеми. Хоча саме місто юридично програми не отримало, фізично вона все ж існувала. І «Українські бізнес комунікації» почали надавати її в оренду трьом тендерним фаворитам: «СЕА ОДС», «Барс Україна» та «Дель-пак сістемс Україна». Так виглядає, що про долю свого недозамовлення чиновники знали. Особливо яскраво це видно із тендерної документації, де вимагалась «наявність діючого або дослідного зразку». Дослідний зразок був, і був лише у тих компаній, яких допустили до його оренди.

Така нехитра монопольна схема спокусила у 2018-ому слідчих СБУ, які вирішили довести збитки, оскільки «Українські бізнес комунікації» продавали продукт, за який фактично заплатив бюджет. У процесі розслідування слідчі отримали інформацію, що «СЕА ОДС», «Барс Україна» та «Дель-пак сістемс Україна» є пов’язаними компаніями, які подають фінзвітність з однієї IP-адреси і послуги з диспетчерського обслуговування від спільних операторів, хоча виступають на тендерах конкурентами. Формально вони також пов’язані між собою: «Барс Україна» та «Дель-пак сістемс Україна»  мають спільну співвласницю   Ліліану Щорбу (Дику).

Ми би також додали, що існує ще одне прізвище, яке поєднує між собою учасників цієї історії: Олександр Дудченко, який сьогодні є заступником Міністра розвитку громад та територій України з питань цифрового розвитку. Раніше він був серед засновників  «Українських бізнес комунікацій», у 2013-2015 – фіндиректором «СЕА ОДС», у 2016-2017 – власником цієї фірми. У 2015-2019  працював в «Контактному центрі міста Києва»,  а в квітні 2019-го став заступником директора КП ГІОЦ, яке й замовляло програмний комплекс у «Українських бізнес комунікацій».

Станом на 2019 рік послуги з диспетчеризації столичним керуючим компаніям коштували близько 150 млн гривень, як зазначається в ухвалі суду,  надавались «по завідомо завищеним цінам та не у повному обсязі».

Як не дивно, але справа навіть дійшла до суду. В якості обвинувачених проходять колишній директор ГІОЦ Віталій Козубський,  начальник його департаменту  Олександр Перевозник і директор «Українських бізнес комунікацій» Єгор  Бургомістренко.  23 червня Дніпровський райсуд Києва має провести наступне судове засідання по справі.

Додамо, що минулого року «Барс Україна» отримав підрядів на 25,97 млн гривень, «СЕА ОДС» – на 26,77 млн., а «Дель-пак сістемс Україна» – 16,00 млн.

Нова схема почалась в Дарниці

Цей рік для «трійки обраних» почався  сумно. До проблем з правоохоронцями долучились ще й кардинальна зміна світогляду столичних чиновників. В тендерах не тільки щезло тепле сприяння, а й навпаки: місто почало активно тягнути нагору нових фаворитів: «ОДС Плюс» та «Комфорт ОДС».

26 квітня КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Дарницького району м. Києва» уклала угоду з ТОВ «ОДС Плюс» з операційно-диспетчерського обслуговування багатоквартирних будинків району за 4,72 млн гривень. «ОДС Плюс» буде отримувати для комунальних служб заявки від мешканців квартир про аварійні ситуації в ліфтах, на системах опалення, каналізації, водо- , газо- та електропостачання у багатоповерхівках, що не утворили ОСББ. Таких у Дарницькому районі Києва нараховується 543 і в день укладання договору з цією фірмою їм відключили диспетчерський зв’язок в ліфтах. Бо, нагадаємо, система такого зв’язку  належить не місту, а приватній фірмі, як давала його в оренду тільки наближеним.

Для новачка виграти конкурс стало можливим завдяки зменшеним з боку замовника вимогам до досвіду претендентів. Якщо, наприклад, у 2019 році учасник мав надати мінімум два аналогічних договори та шість актів виконаних робіт за ними, то зараз від підрядника вимагалось один аналогічний договір підкріплений позитивним відгуком.  Фірма-переможець «ОДС Плюс» надала договір з ОСББ «Дніпровська набережна 9А», які  вона за умовами мала виконувати аж дев’ять діб – з 23 по 31 грудня 2020 року.

А виконувала, судячи із загальної вартості контракту у 500 гривень та відповідного акту на цю суму,  лише одну добу, в день підписання угоди.

У керуючій компанії Дарницького району нарікань до такого «досвіду» робіт  не виникло. Натомість замовник не пустив до участі у торгах старожилів ринку «СЕА ОДС» та «Барс Україна», знайшовши у їх документації спільний недолік – у розділі «Технічні вимоги» був відсутній перелік адрес, за якими мають надавати послуги. Згодом фірми оскаржили недопуск у адмінколегії  АМКУ, наголошуючи, що в самому проекті договору містився додаток з таким переліком. Тобто повторювати вдруге півтисячі адрес не було потреби. Проте адмінколегія АМКУ (Буроменська, Тищик, Горобець) вирішила, що компанії були відхилені правомірно.

Одночасно з власним недопуском колишні фаворити оскаржили потрапляння на тендер новоспечених «ОДС Плюс» та «Комфорт ОДС», які були зареєстровані в Києві лише восени 2020 року зі статутним капіталом у 500 гривень.

Скаржники закинули учасникам неспроможність  надавати послуги диспетчеризації цілодобово сім днів на тиждень, виходячи з довідки про оренду під центральний диспетчерський пункт нежитлового приміщення, яке орендодавець буде надавати кожного робочого дня на одну годину. А це, на думку конкурентів, не відповідає вимозі цілодобового надання послуг. В АМКУ з такими доводами не погодились, зазначивши, що  вимоги цілодобового надання послуг «стосуються саме об’єднаної диспетчерської служби».

Ще однією ознакою неспроможності «ОДС Плюс» відповідати вимогам тендеру, на думку скаржників, є заявлений ним штат з трьох операторів диспетчерської служби та 25  операторів call-центру. На фірмі тільки три працівника вміють керувати обладнанням  диспетчерської системи (вмикати/вимикати ліфти, освітлення тощо). На думку скаржників, з таким штатом надавати послуги цілодобово неможливо: «Потрібно мінімум чотири працівники (графік роботи одна доба через три)».

На це в адмінколегії зазначили, що три диспетчери відповідають вимогам тендеру. А вимоги самої тендерної документації скаржники вже не можуть оскаржити через пропущення строків для таких скарг.

За оцінкою «Ліги антитрасту», Тендерна колегія АМКУ та замовник неоднозначно підійшли до розгляду помилок в пропозиціях учасників:

«Помилки одних визнані формальними, інших – такими, що мають призводити до дискваліфікації. Така оцінка не базується на правилі «ТП=ТД», а скоріш є проявом внутрішнього переконання посадовців, які, базуючись на суб’єктивному ставленні, вирішили, що одні помилки є суттєвішими за інші. При цьому, об’єктивних причин для цього не було, адже як помилки щодо статуту, так і помилки щодо листа-погодження з умовами договору можна назвати суттєвими та такими, що впливають на зміст пропозиції».

В результаті тендер провели за мінімальної конкуренції новачків «ОДС Плюс» та «Комфорт ОДС». Під час аукціону «Комфорт ОДС»  не зменшував первинної пропозиції ні на копійку, що дало змогу «ОДС Плюс» спокійно виграти у нього, запропонувавши на одну гривню менше від початкової ціни конкурента.

Інші райони – готуються приймати нових бізнесменів

За диспетчерські послуги в інших районах столиці ще триває боротьба. Беручи до уваги, що новачки подались на закупівлі у всі райони столиці, можна прогнозувати поширення проблем з ліфтами на інші райони міста.

У Шевченківському районі замовник у тендері на 5,81 млн гривень відхилив старожилів «СЕА ОДС» та «Барс». Ті оскаржили в АМКУ своє відхилення та допуск новачків «ОДС Плюс» та «Комфорт ОДС». Тобто рішення Тендерної колегії могло перевернути ситуацію на користь старожилів. Тоді «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва» вирішила взагалі відмінити тендер за «відсутністю подальшої потреби». Але «СЕА ОДС» також успішно оскаржило це рішення і торги поновили.

У Подільському районі керуюча компанія 20 травня оголосила про намір укласти договір вартістю 2,74  млн гривень  з «ОДС Плюс».

В Оболонському – закупівля диспетчерських послуг очікуваною вартістю 6,47 млн гривень довго «підвисала» на моменті падіння  всіх учасників до 500 000 гривень,  до аномально низької ціни. 14 травня замовник взагалі відмінив закупівлю, відхиливши всі пропозиції.

Спрогнозувати, яким чином будуть розвиватись події, здається, нескладно. Нові фаворити видавлять з теплого місця попередників, можливо, лишивши їм на прокорм один-два райони. Бо поки що на захист «колишніх» виступила тільки купка політиків і сайтів із сумнівною репутацією. Чиновники грають у стоїчну мовчанку. Воно й не дивно: краще мовчати, аніж наговорювати на своїх нових друзів. А люди – вони потерплять. У кожного ж є мобільний телефон.

Ольга Прокопишина, «Наші гроші»