Обленерго Суркісів скупилося оргтехнікою з подвійною переплатою
27.05.2021   //   425 Переглядів

ПАТ «Прикарпаттяобленерго» 21 травня за результатами тендеру уклало угоду з ТОВ ТОВ «Комп’ютери та комунікації на постачання принтерів та моніторів  на суму 1,82 млн грн.

Про це написав Олександр Тартачний для «Наші гроші. Львів».

За договором замовлено багатофункціональні пристрої з картриджем моделі Ecosys M3860idn товариство за 140 тис. грн. Натомість, на ринку вартість такого БФП близько 50 тис грн.., а тонер-картридж ще 6-7 тис грн.

Принтери моделі Ecosys P2040dn на ринку коштують 7,2 тис грн а разом із картриджем — 10,3 тис. грн. Натомість переможець тендеру їх продаватиме за 16 тис грн. Дилер виробника техніки Kyocera в Україні повідомив виданню, що ці БФП та принтери з картриджами в них коштують 56 тис. грн та 10,2 тис. грн за штуку відповідно. І це, як сказали в компанії, роздрібні ціни, а у випадку гуртового замовлення будуть ще дешевші.

А ще «Прикарпаттяобленерго» купило монітори Lenovo. Замовлена модель рідкісна для українських магазинів, єдина торгова мережа підтвердила виданню наявність таких моніторів за ціною в 3,8 тис. грн (без ПДВ). Але обленерго заплатить вдвічі дорожче — по 8,2 тис. грн. При чому монітори з аналогічними характеристиками у мережі коштують від 3,5 до 5 тис. грн.

Ці рідкісні монітори, як і інша замовлена техніка, знайшлась у інтернет-магазині «Комтрейдінг». Власниками юридичної особа магазину (ТОВ «Комтрейдінг-сервіс») є кияни Олег Голофаєв і В’ячеслав Прилипко. Вони ж і є засновниками ТОВ «Комп’ютери і комунікації», яке перемогло на тендері. Більше того, вони ж у своєму онлайн-магазині суттєво дешевше продають  техніку, яку купило обленерго:  на уточнення магазин порахував вартість цього обладнання в 983 тис. грн. Таким чином, «Прикарпаттяобленерго» переплатить 899 тис грн. Єдиним конкурентом переможця на тендері було ТОВ «Абсолют солюшнс» – «технічний» конкурент «Комп’ютери та комунікації» на закупівлях.

Назва К-сть, шт Ціна за угодою, тис. грн  Ціна ринку, тис. грн   Переплата, тис. грн
БФП Ecosys M3860idn + тонер-картридж TK-3200 5 140 57 415
Монітор Lenovo C24-20  62A8KAT1EU 76 8,2 4,6 273
Принтер Ecosys P2040dn  + тонер-картридж TK-1160 31 16 10,3 211
Разом 1820 899

 

Джерелом фінансування «Прикарпаттяобленерго» вказало кошти з інвестиційної програми. Обленерго отримує їх через нову тарифну систему RAB (Regulatory Asset Base). В цю систему закладено, що обленерго гарантовано отримує відсотковий прибуток від вартості усіх своїх активів. Тобто, була перерахована вартість обленерго, від неї вирахувані 3%, які включені в тариф для непобутових споживачів і держсектору. Фактично, цей тариф оплачують всі споживачі, бо для побутових споживачів е/е подорожчали товари та послуги через ріст тарифу для не побутових споживачів. Обсяг інвестиційної програми «Прикарпаттяобленерго» на 2021 рік становить 459 млн грн. Переважно це ремонт ліній електропередач, заміна трансформаторів і тощо. Але і оновлення офісної техніки також належить до інвестицій. Зокрема, на це компанія планує витрати 6,64 млн грн.

Витрачання цих грошей контролює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі НКРЕКП), яка затверджує обленерго інвестиційні програми. Але нині жодного покарання за завищення цін, «Прикарпаттяобленерго» не понесе, попри те, що компанія повинна звітуватись НКРЕКП про витрачені кошти.

«Механізму контролю за формуванням витрат за кожним напрямом модернізації як такого немає. Передбачено лише звітування про виконання плану і коригування, якщо воно потрібне. При коригуванні вивчається обґрунтованість витрат»,  —  пояснює Галина Верцімаха, керівник напрямку адвокатування комунікаційної платформи «Ліги Антитрасту».

Від «Наших грошей»

Програма «Bihus. Info» встановила, що проведена Фондом держмайна оцінка (за ініційованою НКРЕКП методикою)  вартості обленерго є суттєво завищено. На це вказує як завищення цін на обладнання, наприклад, на трансформатори  удвічі. Так і порівняння цін купівлі акцій обленерго власниками та оцінка їх вартості нині. Наприклад, структури братів Суркіса та Віктора Медведчука скупили 80% «Прикарпаттяобленерго» за $16 млн (орієнтовно 100% акцій таким чином коштує близько $20). Але під RAB-тариф вартість обленерго була оцінена в $393 млн., або майже в 20 разів дорожче.

Нині бенефіціарами «Прикарпаттяобленерго» система Youcontrol вказує Ігоря Суркіса та Геннадія Боголюбова.