ОАСК зніс торішнє рішення Київради про повернення статусу території зелених насаджень ділянкам у Протасовому Яру
27.05.2021   //   611 Переглядів

Суд визнав протиправними дії Київради і визнав протиправним та нечинним її рішення від 28.07.2020 «Про повернення статусу території зелених насаджень загального користування земельними ділянками у парку відпочинку Протасів Яр у Солом’янському районі м. Києва». Про це свідчить рішення Окружного адмінсуду м. Києва від 30 квітня (суддя Шулежко В.П.), яке було оприлюднене 19 травня.

Також суд визнав протиправним та нечинним рішення Київради від 28.07.2020 «Про заяву Київської міської ради щодо ситуації із намірами забудови території Протасового Яру».

Як відомо, цими рішеннями Київрада, зокрема, скасувала зміни до Генплану, внесені рішенням 2007 року, і перевела територію на вул. Миколи Амосова з території житлової і громадської забудови назад до території зелених насаджень загального користування. Нагадаємо, що на ділянці площею 2,79 га по вул. Миколи Амосова ТОВ «Бора» і ТОВ «Дайтона груп» хочуть збудувати житловий комплекс Tourbillon.

Суд дійшов висновку, що вказані рішення Київради від 28.07.2020 не відповідають Конституції України, законам про місцеве самоврядування і регулювання містобудівної діяльності, а також Земельному кодексу; прийняті з перевищенням та поза межами повноважень; з порушенням процедури, передбаченої Регламентом Київради.

Так, ОАСК дійшов таких висновків:

  • Жодним нормативним актом не передбачено можливості визнання органом місцевого самоврядування раніше прийнятого ним рішення таким, що не відповідає інтересам територіальної громади. Тобто, на думку суду, Київрада вийшла за межі своїх повноважень. Як відомо, у своїх рішеннях 2020 року Київрада визнала рішення 2007 року і укладені на їх виконання договори щодо розпорядження ділянками в Протасовому Яру такими, що не відповідають інтересам територіальної громади міста Києва.
  • Київрада не може скасувати своє попереднє рішення від 2007 року, оскільки воно було реалізовано та породило, в тому числі в частині зміни до Генплану столиці, правові наслідки для ТОВ «Бора» у вигляді права користування ділянкою у Протасовому Яру, яка була згодом передана в суборенду ТОВ «Дайтона груп».
  • З рішень Київради від 28.07.2020 не вбачається та Київрадою не доведено, що прийняттю цих рішень передувало дотримання порядку розроблення та внесення змін до містобудівної документації, визначеного законом «Про регулювання містобудівної діяльності», Порядком № 290, що, на думку суду, було необхідним.
  • Зміна Київрадою цільового призначення ділянок мала відбуватися за проектами землеустрою щодо їх відведення, пише суд. При цьому такі проекти не розроблялися та не затверджувалися.
  • Суд вважає необґрунтованими посилання Київради на те, що зміни, внесені в Генплан рішенням 2007 року, є незаконними. Оскільки незаконність цього рішення Київради від 2007 року не доведена.
  • Суд вказує, що в пояснювальних записках відсутнє посилання на конкретні положення нормативно-правових актів, на підставі яких Київрада може визнавати прийняте нею рішення таким, що не відповідає інтересам територіальної громади, чи на підставі яких Київрада може скасовувати зміни до Генплану. На думку суду, відсутність правового обґрунтування прийняття рішень Київради від 28.07.2020 свідчить про необґрунтованість та безпідставність таких рішень.
  • Суд дійшов висновку, що мало місце «втручання» у право ТОВ «Дайтона груп» на майно.
  • Суд дійшов висновку, що при прийнятті рішень від 28.07.2020 Київрада допустила порушення принципу належного врядування, оскільки не розглядала питання надання справедливої компенсації ТОВ «Бора», ТОВ «Дайтона груп» чи іншим третім особа, зокрема інвесторам, на права яких можуть вплинути вказані рішення.

 

В суді «Датойна груп» заявила, що для здійснення будівництво житлового комплексу уклала договори на 27,61 млн грн, а також залучила АТ «ЗНВКІФ «Рочестер», від імені якого діє ТОВ «КУА «Фінгрін», який уклав з інвесторами (фізособами) 44 інвестиційні договори на 65,34 млн грн.

Суддя ОАСК Віктор Шулежко

Суддя Віктор Шулежко фігурував в оприлюднених НАБУ плівках, де голова ОАСК Павло Вовк змушував суддів виносити замовні рішення.  Як випливає з розмов, судді Аблов, Арсірій, Погрібніченко, Огурцов, Келеберда, Григорович, Шулежко були готові на все, що скаже шеф.

У 2015 році Шулежко, який на перший термін був призначений Віктором Януковичем, зупинив поширення на «Донбасенерго» заборони щодо платежів в зону АТО, після чого ДП «Енергоринок» перерахувало 199,9 мільйонів гривень на рахунок «Донбасенерго», яке підконтрольне сину екс-президента Олександру Януковичу

Також Шулежко блокував призначення директора «Укрпошти», повертав ліцензію університету Поплавського, заважав поверненню низки підприємств олігарха Дмитра Фірташа під державний контроль.

Нагадаємо, у березні цього року госпсуд визнав недійсним договір суборенди ділянки площею 2,79 га по вул. Миколи Амосова, укладений між ТОВ «Бора» і ТОВ «Дайтона груп» у 2018 році. Втім, це рішення ще не набуло сили, оскільки воно оскаржене в апеляції.

Договір оренди вказаної ділянки з ТОВ «Бора», укладений у 2012 році, Київрада теж намагалася скасувати через суд. Однак, суд задовольнити цей позов відмовився.

ТОВ «Бора» отримало містобудівні умови та обмеження для проектування житлово-офісно-торговельного комплексу на цій ділянці у травні 2018 року. У МУО, зокрема, було вказано, що ділянка забудови потрапляє в зону охоронюваного ландшафту.

У березні 2019 року ДАБІ видала ТОВ «Дайтона груп» дозвіл на виконання будівельних робіт (перша черга). Однак, у вересні 2020 року Окружний адмінсуд м. Києва визнав цей дозвіл протиправним та скасував його. «Дайтона Груп» оскаржила це рішення, та у грудні апеляція зупинила провадження у справі до набрання законної сили судовими рішеннями у двох інших справах (640/16006/20 та 160/8226/20).

Власниками дніпровського ТОВ «Дайтона груп» є Олег Левін і ТОВ «Алюр Девелопмент» Андрія Орлова і Антона Труша. Як повідомлялося, «Дайтона груп» пов’язане із керівником дніпропетровської організації партії «УКРОП» Геннадієм Корбаном.

Керівником ТОВ «Бора» є Олександр Сліпко, що діяв як представник нардепа від ОПЗЖ Вадима Столара по довіреності при купівлі для останнього будинку та ділянки у Києві. Власниками ТОВ «Бора» є компанія «Лемана Трейдинг Лімітед» (Кіпр) і «Тексідо Груп СА» (Маршаллові острови); кінцевим бенефіціарним власником значиться Дмитро Візельман.

Перед голосуванням у липні 2020 року експерт з питань містобудування Георгій Могильний зазначав, що проблема проектів рішень Київради про повернення статусу території зелених насаджень загального користування ділянкам у парку відпочинку Протасів Яр в тому, що ділянки статус зеленої зони не втрачали, адже відповідне рішення Київради 2007 року не набуло сили. Відтак, проголосувавши за вказаний проект, Київрада фактично визнала, що рішення вступило в силу і там по Генплану зараз багатоповерхова житлова забудова, а не зелена зона. На думку експерта, таким чином, забудовник отримав додаткові важелі для подальших оскаржень в судах, і, врешті, забудови парку.