«Укрзалізниця» вирішила не купувати достатню кількість клем для ремонту зношених ділянок колії
25.05.2021   //  

16 квітня Філія «Центр забезпечення виробництва» (ЦЗВ) АТ «Укрзалізниця» оголосила відкриті торги з закупівлі клем роздільного рейкового скріплення залізничної колії очікуваною вартістю 53,62 млн гривень. Про це повідомляється в системі «Прозорро».

Замовник планує закупити всього 1090 т клем, що вистачить на ремонт 232 км шляху. Це менше 3% від загальної кількості колій, що потребують ремонту. На початок 2018 року, за інформацією самої «Укрзалізниці», протяжність колій, що треба було відремонтувати, складала 8 491 км.

Один з потенційних учасників закупівлі 1090 т клем вимагав розбити замовлення на два лоти: по 690 т та 400 т через те, що «жоден із наявних сертифікованих виробників» в Україні, за його словами,  не зможе поставити такий обсяг через брак виробничих потужностей.

Інший учасник, навпаки, заявив про можливості виготовити більшу кількість клем, ніж пропонується тендером – до 3500 т на рік.

«Чому Філія ЦЗВ обирає за краще у декілька разів зменшити об’єми закупівель і відповідно ремонту, повністю зношеної колії, чим законним шляхом провести переговорну процедуру, закупити всі планові об’єми скріплення та розпочати, вперше на декілька років, забезпечувати БЕЗПЕКУ РУХУ та ПЕРЕВЕЗЕНЬ під час військового стану в Україні», – зазначається у вимозі .

Незважаючи на нагальну потребу у великій кількості  рейкових клем, ЦЗВ відмовився збільшувати замовлення. Навпаки, виконав вимогу іншого учасника – роздробив тендер на лоти у 690 т та 400 т.

ЦЗВ замовляє рейкові клеми виготовлені або методом розрізання прокату із сталі за ГОСТом 22343-90  типу ПК,  або методом лиття згідно вимог технічних умов «Дніпропетровського стрілочного заводу» («ДСЗ») типу ПКЛ.

Разом з тим, клеми ПК та ПКЛ не вважаються ідентичними за технічними характеристиками.

СБУ веде кримінальне провадження стосовно попередньої закупівлі ЦЗВ литих клем. В рішенні суду по цій справі фігурує експертний висновок Державного підприємства «Український науково-дослідний інститут вагонобудування». За даними експертів, литі клеми мають іншу марку сталі (20Л, 52Л, 30Л, у той час, як у ГОСТі – Ст4кп, Ст4сп, Ст4пс згідно), менший гарантійний строк експлуатації (п`ять років від вкладання в копію, у той час, як згідно з ГОСТ 22343-90 не менше п`яти років від дня укладення в колії без обмежень) та коротший гарантійний строк зберігання (литі клеми – один рік від дня виготовлення, строк зберігання клеми методом розрізання прокату згідно з ГОСТ 22343-90 необмежений).

З початку 2021 року регіональні філії «Укрзалізниці» оголосили шість закупівель 396 тон клем ПК загалом, чого вистачить для ремонту 84, 30 км.. Клему ПКЛ до цих закупівель не включили. У вимогах до цих закупівель «Дніпропетровський стрілочний» запитував чи є клема ПКЛ еквівалентом клеми ПК. На що залізничники відповіли – ні. Та відмовились вносити зміни в тендерну документацію. Однак завод через АМКУ домігся внесення ПКЛ в тендерну документацію та забрав підряд.