Держкомбінат Фірташа вперше прозвітував про таємну угоду з «Центренерго» по енергії на 64 мільйони
18.05.2021   //   146 Переглядів

ТОВ «Запорізький титано-магнієвий комбінат» 18 березня і 5 травня вперше уклало три угоди з ПАТ «Центренерго» про постачання електричної енергії на загальну суму 64,22 млн грн. Про це повідомляється у системі «Прозорро».

Комбінат купив у «Центренерго» невідомий обсяг електроенергії на ринку двосторонніх договорів за невідомою ціною на невідомий період. Подробиці замовлень невідомі, бо містяться в додатках до неопублікованих договорів. Фактично комбінат оприлюднив лише назву постачальника та загальну суму угод.

Для «Центренерго» як постачальника це перші угоди по електроенергії у «Прозорро».

Закупівлі провели без аукціонів у «Прозорро», оприлюднивши тільки звіти про укладені угоди.

Угоди укладені після зміни менеджменту на «Центренерго» на початку цього року. Фонд держмайна звільнив з держкомпанії менеджерів, «зрозумілих» Ігорю Коломойському, та призначив кілька вихідців з «Донбасенерго» нардепа Максима Єфімова («Довіра»).

Із серпня 2016 року комбінат таким чином уклав угоди на 4,58 млрд грн. із загальної суми підрядів 4,89 млрд грн. Вартість більшості угод перевищувала поріг для замовників у розумінні закону «Про публічні закупівлі» на товари і послуги у 200 тис грн., після якого потрібно проводити відкриті торги на одному з авторизованих у «Прозорро» майданчиків. Однак тендери не проводились.

Більше половини акцій «ЗТМК» належать Фонду державного майна. Проте комбінат не вважається замовником у розумінні закону «Про публічні закупівлі», оскільки підпадає під виняток про здійснення діяльності на промисловій чи комерційній основі, а отже, не зобов’язаний проводити відкриті торги у «Прозорро». При цьому свого часу паралельно комбінат усе ж проводив інші закупівлі шляхом аукціону в «Прозорро». Так, загалом у 2016-2017 роках підприємство роздало 15,78 млн грн. через процедуру «відкриті торги» і 262,56 млн грн. через процедуру «відкриті торги з публікацією англійською мовою».

«ЗТМК» на 51% належить Фонду держмайна і на 49% – компанії «Толексіс Трейдінг Лімітед» Дмитра Фірташа. Операційний контроль над роботою підприємства здійснює група Фірташа. У липні 2018 р. суд задовольнив позов САП із вимогою повністю повернути власність «ЗТМК» у державне управління. Однак справа дійшла до Верховного суду, який у березні 2019 р. повернув її на повторний розгляд у суд першої інстанції.