Шмигаль хоче скасувати конкурси на призначення керівників держпідприємств Мінстратегпрому
29.04.2021   //   319 Переглядів

Кабінет міністрів пропонує без конкурсу призначати керівників підприємств, де контрольний пакет належить Міністерству з питань стратегічних галузей промисловості або вони управляються цим міністерством. Також без конкурсу уряд планує призначати керівника АТ «Укрпошта».

Відповідні зміни розроблені до урядової постанови №777 від 3 вересня 2008 року. Проект внесення змін вже направлено для висновку Національного агентства з питань запобігання корупції, про що повідомляє сайт НАЗК.

Щоправда, як свідчить практика останніх днів, висновок НАЗК уряд може проігнорувати.

Так, на засіданні 28 квітня, Кабмін вніс зміни до статуту АТ «Українська залізниця», які обмежують права наглядової ради та навпаки суттєво розширюють повноваження голови правління. Зокрема, наглядова рада тепер повинна погоджувати кадрові питання з головою правління (або з виконуючим його обов’язки). Хоча в попередній редакції Статуту саме наглядова рада пропонувала уряду кандидатури голови та членів правління. Тепер їх призначення та звільнення узгоджується з керівником підприємства.

На наступний день на рішення Кабміну по Статуту «Укрзалізниці» відреагувало Національне агентство з питань запобігання корупції, яке ідентифікувало в ньому корупціогенні фактори. Зокрема, НАЗК вказало, що необґрунтоване розширення повноважень голови правління суперечить не передбачені Законами України «Про акціонерні товариства» та «Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування». Обмеження прав наглядової несе ризики перетворення її на «номінальний», недієвий орган та призведе до конфлікту з правлінням.

«Вищезазначені положення Статуту у своїй сукупності створюють підстави для значних корупційних ризиків при прийнятті рішень головою правління або особою, яка тимчасово здійснюватиме його повноваження», – вказано у висновку НАЗК.

Агентство вважає, що виявлені корупціогенні фактори унеможливлюють прийняття проекту постанови в запропонованій уряду редакції. Однак Кабмін не став чекати на висновок НАЗК і прийняв рішення про посилення повноваження голови правління УЗ.

Експерти «Ліги Антитрасту» наголошують, що такі зміни у корпоративних моделях держкомпаній України є неприпустимими. Свого часу Україна взяла на себе зобов’язання впровадження корпоратизації державних компаній в рамках реалізації Угоди про асоціацію з ЄС. Останні події вже викликали стурбованість послів країн-партнерів України.

«Корпоративна модель управління компаніями ефективно працює в більшості розвинених країн. В Україні її імплементація не стала глобальним проривом, в тому числі через принципи формування наглядових рад, які виходили з бажання зробити ці інституції більш лояльними до влади. Подальше поглиблення політичної залежності державних компаній може призвести до зупинки незавершеної реформи», – відмітили у «Лізі антитрасту».

Мінстратег має функцію формування державної політики та відповідного регулювання в оборонно-промисловій галузі. Водночас «Укроборонпром» раніше скаржився на намагання міністерства впливати на управління підприємствами концерну.