Новий законопроект «Слуг народу» робить АМКУ безсилим у боротьбі з олігархами – «Ліга Антитрасту»
29.04.2021   //   2 Переглядів

В середу, 28 квітня, депутати «Слуги народу» подали на розгляд Комітету  з питань економічного розвитку одинадцяту версію реформи Антимонопольного комітету – законопроєкт №5431. Він прямо суперечить озвученим напередодні президентом та міністром закордонних справ Дмитром Кулебою тез щодо деолігархізації за кращими практиками США, повідомляє «Ліга антитрасту».

Законопроєкт містить наступні норми, які:

1) дозволяють Антимонопольному комітету НЕ розслідувати зловживання монополістів та картелей, які не відповідають пріоритетам діяльності відомства, узаконюючи принцип «не на часі» (аналогічні норми можна внести і в кримінальне законодавство, дозволивши правоохоронцям не розслідувати злочини, які вони вважають не пріоритетними);

2) скасовують право споживачів на відшкодування шкоди у подвійному розмірі, а передбачають лише одинарний – для розуміння в США існує потрійний розмір відшкодування закріплений в Законі;

3) цементують політичний та непрозорий підхід у порядку призначення Голови та державних уповноважених Комітету, що не відповідає положенням Конституції України та найкращим світовим практикам;

4) не встановлюють жодних обмежень для АМКУ щодо строків проведення розслідувань, дозволяючи їх здійснювати десятками років та інше.

«Ліга Антитрасту» долучалася до розробки законопроекту, щоб перетворити відомство у справді дієвий орган захисту конкуренції та боротьби з монопольними зловживаннями, однак жодної з кількох десятків наданих нами пропозицій у кінцевому тексті законопроєкту не було враховано.

«Цей законопроєкт є доказом того, що «зірковий склад» президентської фракції, який є авторами законопроєкту, не налаштований на деолігархізацію. Навпаки, ми спостерігаємо за черговою спробою, а це вже 7 законопроєкт про реформу АМКУ від «Слуг народу», знищити конкурентне відомство, як єдиний дієвий інструмент для послаблення впливу монополістів на економіку країни», – каже Агія Загребельська, співзасновниця Ліги Антитрасту, держуповноважена АМКУ у 2015-2019 роках.

Експерти «Ліги Антитрасту» наголошують, що приймати цю версію законопроєкту категорично не можна, адже він ще більше послабить і так безсиле відомство. Виправити ці вади шляхом внесення поправок до другого читання юридично неможливо.

Експерти «Ліги Антитрасту» готові надати усю необхідну консультативну підтримку тим депутатам, які виявлять ініціативу підготувати альтернативний законопроєкт, який буде побудований на кращих практиках антитрастового законодавства США.

Нагадаємо, 27 квітня Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в ефірі програми BBC HARDtalk  заявив, що анонсований президентом законопроєкт щодо «статусу олігарха» буде ґрунтуватися на підходах американського антитрастового закону, і привнесе на українські ринки більше справедливості та конкуренції.

15 квітня Володимир Зеленський за підсумками засідання Ради нацбезпеки розповів про плани розробити новий закон «про статус олігарха».

«Я запропонував Раді національної безпеки та Офісу президента разом із Антимонопольним комітетом розробити новий законопроєкт, якого в Україні в нас не було, вважаю це одним із пріоритетів – фундаментальний закон про статус олігарха в нашій країні», – сказав Зеленський.