Укравтодор ввів білорусів в оману своїм завданням та отримав рішення у судді в Окружному
22.04.2021   //  

Автор: Ольга Прокопишина, “Наші гроші”

Чернігівська Служба автодоріг через суд скасувала рішення адмінколегії АМКУ про поновлення «Дорожньо-будівельного тресту № 2, м. Гомель» на тендері з капремонту автодороги вартістю 354,88 млн гривень. Про це повідомляється в рішенні судді Огурцова з Окружного адмінсуду Києва від 23 березня.

Мова йде про капремонт ділянки км 198+550 – км205+150, на який окрім білорусів подалися «Автомагістраль-Південь», «ШБУ-77» та «Автострада».

Укравтодорівці відхилили пропозицію «ДБТ №2» зокрема через транспортну схему доставки асфальту з заводу до місця ремонту, в якій, на думку замовника, білоруси вказали «недостовірну інформацію».

За наданою білорусами схемою, відстань від заводу компанії у селі  Засулля Полтавської області до середини ремонтованої ділянки траси становить 107 км (з яких 25 км у межах населених пунктів). За розрахунками фірми, тривалість перевезення складатиме 2 год. 43 хв. Це мало б відповідати вимогами тендерної документації, за якою час перевезення сумішей не повинен перевищувати трьох годин.

Натомість САД нарахувала відстань 135,5 км, з яких 55 км у межах населених пунктів. Відтак загальний час транспортування триватиме майже 4 години (Згідно ДСТУ-Н Б Д.1.1-9:2013 середня технічна швидкість перевезення будівельних вантажів поза межами населеного пункту становить 49 км/год, у межах населеного пункту – 25 км/год). А значить за такий довгий час асфальт не можна буде довезти достатньо гарячим для укладання в дорогу.

Тому замовник відхилив пропозицію «ДБТ №2». Білоруси з цим не погодились та поскаржились до Тендерної колегії АМКУ.

Під час  розгляду скарги Чернігівська САД пояснила, що згідно транспортної схеми учасник планував поставляти будматеріали на Н-07 у сусідню Сумську область. Перевезення мало відбуватись по дорозі «Р-60 Кровелець – Конотоп – Ромни – Пирятин» зі з’їздом на «Н-07 Київ – Суми – Юнаківка (на м. Курськ)», на якій будуть виконуватися роботи. З’їзд із Р-60 на Н-07 відбувається у місті Ромни Сумської області ( це єдине місце пересічення доріг). Від виїзду на Н-07 учасник вказав подальшу відстань транспортування всього у 2 км. Натомість із Ромен, як зазначає замовник, відстань по Н-07 до кордону із Чернігівською областю становить 17,2 км, а до об’єкта виконання робіт – 24,5 км.

Як пояснив «ДБТ №2, м. Гомель», «дійсно маршрут транспортування було пораховано на ділянку Н-07 у Сумській області, а саме до середини ділянки– км 201+850 – що «повністю відповідає предмету закупівлі, технічному завданню та вимогам технічної документації». Крім того, розташування цієї ділянки в іншій області підтверджується публічною інформацією на онлайн-ресурсі «Укравтодору», де на балансі САД у Чернігівській області зазначена ділянка в межах км 35+661 – км 178+677.

Ресурс https://kmplus.ukravtodor.gov.ua/, на який послався учасник тендеру, називається  «Дорожнім геокалькулятором», був розроблений «Укравтодором» спільно з Міністерством цифрової трансформації за підтримки USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах/TAPAS». Одним з завдань ресурсу є надання точних геоданих, що «допоможуть краще аналізувати і планувати роботу балансоутримувачам доріг».

Якщо скористатись ним для пошуку ділянки км 198+550 – км 205+150 на Н-07, яку Чернігівська САД планує ремонтувати,  відрізок траси знаходиметься частково в межах міста Ромни, повністю в Сумській області.

Як зазначив представник «ДБТ №2 м. Гомель», Чернігівська САД не надавала інструкцій «щодо порядку заповнення транспортної схеми, не зазначала маршрути перевезення чи методологію проведення обчислень».

Тому адмінколегія АМКУ (Буроменська, Тищик, Процишен) вирішила, що замовник не довів надання недостовірної інформації, рішенням від 3 грудня зобов’язала службу поновити «ДБТ №2 м. Гомель» на тендері.

Служба це рішення оскаржила в Окружному адмінсуді м. Києва, який в особі судді Огурцова О.П. став на бік «Укравтодору», 23 березня визнавши рішення АМКУ протиправним.

В тексті судового документу наведений зокрема перелік населених пунктів, що «ДБТ №2 м. Гомель» за інформацією замовника мав перетнути на маршруті (від села Мгарь до с. Лавіркове включно). Якщо за ними побудувати відстань до ділянки траси, транспортування дійсно становитиме не менше 130 км.

Плутанина з розташуванням ділянки пояснюється тим, що у проектній документації вказаний кілометраж, що не відповідає фактичному. Те, що в документації Укравтодору містилась системна помилка підтверджують 8 скасованих тендерів з ремонту ділянок Н-07 у 2020 році «через неможливість усунення виявлених порушень законодавства». У нинішньому році закупівлі ремонту цих самих ділянок поновили, окремо вказавши в оголошеннях, які саме параметри треба зазначити в геокалькуляторі для розрахунків.  Наприклад:

Отже спрощено ситуація виглядає так: білоруси скористались геокалькулятором Укравтодору для розрахунку часу доставки асфальту зі свого заводу до точки, яку укравтодорівці самі визначили у своїй тендерній документації. Але укравтодорівці вирішили що розрахунки їхнім же інструментом по їхньому ж завданню є недостовірною інформацією з боку учасника тендеру.

Рішення Окружного адмінсуду не є остаточним, може бути оскаржено «ДБТ №2 м. Гомель» у вищих інстанціях.

Ольга Прокопишина, «Наші гроші»