Як АМКУ відмовляє бізнесу у розгляді скарг і що з цим робити – страховий кейс «Центренерго»
14.04.2021   //   135 Переглядів

У 2017 році ПАТ «Центренерго» провело закупівлю страхових послуг на 2,5 млн грн, але вимогами обмежив доступ до тендеру значній кількості компаній, повідомляє «Ліга антитрасту».

Обмеження були такі:

  • обсяг сформованих валових страхових резервів має становити не менше 300 млн
  • чистих страхових платежів – не менше 500 млн грн

Взяти участь з такими вимогами могли лише 7 компаній з сотні присутніх на ринку.

Тоді у тендері перемогла ПрАТ «СК «Арсенал Страхування», а інший учасник ПрАТ «СК «Крона» поскаржився до тендерної колегії Антимонопольного комітету про порушення принципу недискримінації учасників. Скаржник пояснив, що замовник встановив високі бар’єри для участі у тендері, чим позбавив їх можливості участі у закупівлі.

Але АМКУ не розгубився і, як він це робив раніше, залишив скаргу без розгляду, бо вона, начебто, не містила обґрунтування наявності порушених прав з приводу дій замовника, внаслідок яких порушено право чи законні інтереси ПрАТ «СК «Крона». Насправді, під цим крилося давнє правило тендерної колегії відомства – учасник мав зазначити, що планує взяти участь в закупівлі, чим, фактично, підтвердити, що порушені саме ті його права, які пов’язані з участю в тендері.

Страховик вирішив іти до кінця та спробувати змінити усталені підходи колегії. Суд першої інстанції, а згодом суд апеляційної інстанції його в цьому підтримали та підтвердили, що у тендерної колегії не було підстав залишати скаргу ПрАТ «СК «Крона» без розгляду, а відсутність відомостей про порушення прав учасника не може бути підставою для відмови у розгляді скарги.

Тобто, відповідно до рішень суду, фактично скаржник МОЖЕ обґрунтовувати у скарзі рішення, дії чи бездіяльність замовника, які порушили його права без прив’язки до його наміру взяти участь у закупівлі. Адже цей намір, нібито, підтверджується самим фактом подання скарги.

Поки ми не радимо нашим підписникам повторювати досвід скаржника. Попри те, що мова йде про рішення апеляції, все може змінитись. З одного боку, Тендерна колегія АМКУ не корегує своє рішення під позицію апеляції, чекаючи рішення Верховного суду, куди скоріш за все найближчим часом відомством буде скерована касаційна скарга. З іншого, позиції самих судів, на жаль, іноді формуються «кейс бай кейс». Тому, слідкуємо далі.