Скандинавський калібр «нафтогазівців»
13.04.2021   //   651 Переглядів

Газові держпідприємства роками закуповують калібратори в одного постачальника, а його маржа складає до половини від тендерної ціни.

Ціна калібраторів на тендерах «Оператора ГТС», «Укргазвидобування» та «Укртрансгазу» вдвічі вище їх імпортної вартості. Така маржа стала можливою тому, що Замовники прописують тендерну документацію так, що взяти участь у закупівлі  найчастіше може лише один постачальник – ТОВ «Артвік-Україна» із своїм ексклюзивним дистриб’ютором.

Фото з сайту Beamex.

Калібратори – це компактні прилади, які допомагають перевіряти на точність роботи засоби вимірювання різних величин (тиску, температури, електричних сигналів тощо) й за потреби їх калібрувати. В Україні продаються калібратори десятка виробників, зокрема, американського Fluke, чеського Meatest, американсько-китайського Additel Corporation, фінського Beamex.

З 2018 року підприємства «Нафтогазу» й «Оператор ГТС України» закупили таких приладів на понад 50 мільйонів гривень. Їхні тендери неодмінно вигравала столична фірма «Артвік Україна». Вона постачала замовникам два види калібраторів – багатофункціональні калібратори фінської компанії Beamex та калібратори температури данського виробника Ametek.

Протягом 2015-2020 років ціни на калібратори цієї марки при перетині митного кордону України складали від 10 до 25 тис доларів за комплект. А тендерні ціни «Укргазвидобування», «Оператора ГТС» та «Укртрансгазу» були удвічі дорожчими (без урахування ПДВ).

При цьому щоразу на тендерах інші компанії вказували на дискримінаційні вимоги замовників, спеціально прописані під одного постачальника. Ті ж компанії, які все ж змогли потрапити на тендер чи навіть виграти його, замовники неодмінно відхиляли.

Викрутаси замовників

Аби імітувати конкурентні торги, «Артвік-Україна» найчастіше опинялася на торгах із харківським ТОВ «Еталон-Прилад». На останніх і найдорожчих тендерах «Оператора ГТС», де були тільки вони, компанії демонстрували мінімальну знижку у 2-3%. В той же час у ситуації, коли на тендерах у «Артвік-Україна» опинялися конкуренти, сума знижки на прилади могла сягати й більше 20% і навіть 70%.

«Артвік-Україна» і «Еталон-Прилад» поставляють один той самий товар від виробника  Beamex. Про це на тендері «Укргазвидобування» свідчив лист авторизації від «Артвік-Україна», виданий «Еталон-Приладу». Податися на тендер з іншим товаром було неможливо: про це в скаргах на дискримінаційні заточки тендеру писали до Центральної конфліктної комісії «Нафтогазу» інші компанії.

ТОВ «Тек Кноу Україна» у своїй вимозі вказала, що виписані Замовником характеристики підпадають тільки під одного виробника – для порівняння компанія вказала характеристики калібраторів ще чотирьох виробників, і жоден з них не підходив за усіма  прописаними параметрами. Жоден, крім марки Beamex.

«Вимоги щодо більшості метрологічних характеристик викладені таким чином, що їм відповідає прилад лише від одного виробника з вищенаведених. По більшості метрологічних характеристик наше обладнання навіть значно краще, наприклад, якщо взяти діапазон температури оточуючого повітря при експлуатації від 0 до +50С, що є більш поширеним для клімату України, ніж від +15 до 35С, викладеного в умовах закупівлі», – вказано у вимозі.

Через рік на інший тендер «Укргазвидобування», окрім спаринг-партнерів, потрапило ще два учасника. Аукціонні торги дозволили отримати знижку на 11% нижче очікуваної вартості. Переможцем неочікувано стала компанія  ТОВ НВФ «Харків-Прилад». Однак Замовник відхилив переможну пропозицію, віддавши  перемогу «Артвіку». Серед недоліків, які Замовник знайшов у компанії: невідповідність точності показів калібратора температури – в учасника вона перевищувала вказану у документації на 0,1С.

На тендері «Оператора ГТС» іншого учасника – ТОВ «Інкос Лайн» – відхилили ще до аукціону. Замовник надіслав листа дистриб’ютору калібраторів, де хотів упевнитися, що прилади відповідають усім технічним характеристикам. Однак дистриб’ютор вказав, що  у деяких властивостях приладів є невідповідності. Перемогу на тендері знову отримала «Артвік-Україна» з данськими калібраторами. При чому на умови тендерної документації знову скаржилися учасники, які не могли потрапити на тендер.

«Умовами ТД встановлені дискримінаційні вимоги, які не сприяють добросовісній конкуренції серед учасників, максимальній економії та ефективності, відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель, недискримінації учасників, об’єктивній та неупередженій оцінці тендерних пропозицій, запобіганню корупційним діям і зловживанням та не лише обмежують коло потенційних учасників торгів, а також надають перевагу певному товарному виробнику та моделі пристрою, а саме – RTC-156 виробник Ametek Sensors, Test&Calibration Данія, що є грубим порушенням чинного законодавства у сфері публічних закупівель, зокрема принципу недискримінації учасників та принципу добросовісної конкуренції серед учасників, – було вказано у вимозі.

Тоді Замовник запевнив, що на ринку є два виробники, які відповідають вимогам. Однак, за аналізом «Наших грошей», якщо продукція якогось іншого виробника й відповідає технічним характеристикам Замовника, то на тендери вона пропозиції не подає. Всюди перемагає саме «Артвік-Україна».

Чому саме скандинави?

«Наші гроші» запитали у «Нафтогазу», якими ж специфічними характеристиками володіють фінські та данські калібратори компанії «Артвік-Україна». На даний момент прояснив ситуацію лише «Оператор ГТС України», який вказав, що обидва види калібраторів – і данські, і фінські – мають аналоги.

«Окрім калібраторів типу RTC-156В (виробництво AMETEK Sensors, Test&Calibration, Данія), технічним вимогам тендерної документації також відповідають як мінімум калібратори таких виробників, як Fluke Calibration та Additel Corp.», – вказано у відповіді «Нашим грошам».

Однак ці твердження компанії можна спростувати тим, що на тендері «Укргазвидобування» відхилений переможець НВФ «Харків-Прилад» збирався поставляти калібратори саме марки Fluke Calibration, однак його відхилили через те, що він не відповідав технічним характеристикам.

Стосовно багатофункціональних калібраторів Замовник по суті підтвердив, що технічні характеристики прописані саме під Beamex, але, якщо постачальник постарається, документації може відповідати ще один виробник калібраторів.

«Багатофункціональний калібратор Beamex MC6-Ex за своїм функціоналом поєднує можливості декількох калібраторів для різних параметрів, що робить його ефективним в експлуатації. Аналогом, за належної комплектації та калібруванню, може бути багатофункціональний калібратор Druck DPI 620. Щодо інших виробників, то, для забезпечення аналогічних характеристик та функціоналу потрібно використовувати не один, а декілька різних (окремих) калібраторів, що може призвести до додаткових витрат», – вказано у відповіді.

«Наші гроші» звернулися до постачальника калібраторів Druck DPI 620 і порівняли його технічні характеристики з тими, які прописані у документації останнього тендеру «Оператора ГТС», який виграв «Артвік-Україна». І за технічними, і за метрологічними характеристиками прилади цієї марки не відповідають встановленим у документації вимогам. (див. таблицю)

Таким чином, постачальники цих виробів не можуть податися на тендер «Оператора ГТС», незважаючи на те, що Замовник про це іншої думки.

«Поза розумними сумнівами замовник мав бажання купувати товар саме цього виробника, та відкриті торги були лише імітацією конкуренції. «Наші гроші» надали достатньо підтверджень цьому. Не сподіваюсь на «виправлення» замовників, тому раджу дилерам інших виробників, озброївшись цими доводами та доказами, скаржитися до Тендерної колегії АМКУ. А ми готові в цьому допомогти», – пропонує засновниця «Ліги антитрасту» Агія Загребельська.

 

Марина Ансіфорова, «Наші гроші»

 

Замовник Переможець Знижка,% Ціна за одиницю, грн Прилад,

марка

Оператор ГТС Артвік-Україна 3 1 285 615 Багатофункціональний калібратор

Beamex MC6-Ex

Оператор ГТС Артвік-Україна 3 687 460 Калібратор температури

AMETEK

RTC-156 B

Укртрансгаз Артвік-Україна 17 568 681

 

 

 

 

1 095 081

Калібратор температури

AMETEK

RTC-156 B

 

Багатофункціональний калібратор

Beamex MC6-Ex

 

Укргазвидобування Артвік-Україна 22 387 500 Калібратор температури

AMETEK

RTC-156 B

Укргазвидобування

 

Артвік-Україна 68 89 629

 

465 063

Багатофункціональний калібратор

Beamex MC2-R

 

Калібратор температури

AMETEK

RTC-156 B

Укргазвидобування Артвік-Україна 21 1 110 792 Багатофункціональний калібратор

Beamex MC6-Ex