Антирейдерська Колегія в березні: 327 розглядів скарг
09.04.2021   //   391 Переглядів

Автор публікації – Аліна Стрижак, журналістка “Наших грошей”

Зникає проблема порушених строків розгляду, але все ще великі затримки з публікацією наказів.

«Наші гроші» проаналізували розгляд скарг Антирейдерською колегією Міністерства юстиції (Колегією з розгляду скарг у сфері державної реєстрації) за березень 2021 року. Інформацію брали з сайту Мін’юсту. Ключові показники, зведені в ексель-таблицю, можна переглянути тут. Цей текст їх  розшифровує.

Протягом березня 2021 року в Антирейдерській колегії було 327 колективних розглядів скарг. У них фігурувало 123 реєстратора та 74 нотаріуси (одна скарга може бути на кількох осіб). Тут треба враховувати, що частина цих розглядів була повторна – за дорученням міністра юстиції Дениса Малюськи або за судовим рішенням. А ще, як ми виявили, оголошення про частину повторних розглядів Мін’юст не публікує.

Приклад: наказ щодо розгляду скарги 4 березня 2021 року на сайті Міністерства є, а в оголошенні про засідання Колегії цього дня цієї скарги немає. Таке, як нам пояснили в Офісі протидії рейдерству, трапляється у випадках, коли скаргу розглядають без виклику сторін. Тому дані в цій статистиці можуть бути не зовсім точними.

Щодо одноособового розгляду скарг міністром юстиції станом на час підготовки матеріалу (до 6 квітня 2021 року) не опублікували нічого. Натомість, протягом березня з’явилися 52 відмови в розгляді скарг, підписані міністром. У більше половини цих відмов скарги подавали 2020 року. Найстаріша скарга, щодо якої відмовив Денис Малюська, подана 25 лютого 2020 року. Тобто, майже рік знадобилося у міністерстві, щоб людина, яка подавала скаргу, дізналася, що їй – відмовили.

Також ми почали фіксувати накази, які опублікували через півроку і більше після того, як скаргу розглянула Антирейдерська колегія. Таких наказів у березні вивісили 12. Найдовше, тобто, 223 дні або 7 місяців, чекало ТОВ «Нива Поділля». Щоб дізнатися, що рішення реєстратора, на яке фірма скаржилася, прийняте відповідно до законодавства.

На кого найбільше скаржилися. Нотаріуси

З переліком нотаріусів, на яких скаржилися найбільше, можна ознайомитися тут. Врахуйте, що ми беремо дані з оголошень про розгляд скарг на сайті Мін’юсту. Розглядів однієї скарги могло бути кілька, тому дані по скаргах можуть задвоюватися. Також однією реєстрацією можна відрейдерити завод, а можна припинити десяток договорів оренди десь у селі і так потрапити у топи. А ще скарги бувають необгрунтовані. Утім, гадаємо, загальну «температуру по палаті» цей перелік може показувати. Всього в розгляди скарг у березні потрапили 74 нотаріуси.

По 4 розгляди було щодо нотаріусів Олени Сазонової та Кристини Меньшикової.

По 2 розгляди було щодо нотаріусів Володимира Бригіди, Ірини Білоус, Інесси Тверської, Дмитра Ігнатова, Віталіни Грушицької, Анни Сидорчук, Вікторії Пікалової, Віолетти Омарової, Олени Косюк та Віталія Наумова.

На кого найбільше скаржилися. Реєстратори.

З переліком реєстраторів, на яких найбільше скаржилися в лютому, можна ознайомитися тут. Всього у скарги потрапили 123 реєстратора, із них 17 – реєстратори комунальних реєстраційних підприємств, відключених від реєстрів ще 2019 року.

50 розглядів  –  Наталія Степанюк, Горохівська РДА Волинської області;

38 розглядів – Василь Лесик, Бучацька міськрада Тернопільської області;

10 розглядів – Василь Кухаришин, Завалівська сільрада Підгаєцького району Тернопільської області;

По 4 розгляди:

Лілія Строєнко, Бахмутська РДА Донецької області;

Інга Колесник, Дніпропетровська обласна філія КП «Центр державної реєстрації»;

Віталій Пелих, Виконком Терсянської сільради Новомиколаївського району Запорізької області;

Наталія Шилова, Великосеверинівська сільрада Кропивницького району Кіровоградської області;

Ольга Тимошенко, Щасливська сільрада Бориспільського району Київської області;

Роман Янів, Підбузька селищна рада Дрогобицького району Львівської області.

По 3 розгляди:

Катерина Свята, Роздолівська сільрада Мурованокуриловецького району Вінницької області;

Анатолій Заболотний та Наталія Кирилова, Гостомельська селищна рада Київської області;

Дмитро Коваленко, Чабанівська селищна рада Фастівського району Київської області;

Антон Зайцев, Виконком Межиріцької сільради Павлоградського району Дніпропетровської області.

22 розгляди було щодо скарг на міжрегіональні управління Мін’юсту

15 – щодо Західного управління у Львові, 5 – щодо Центрального в Києві і 2 – щодо Східного в Харкові.

Колегія скоротила пропущені строки розглядів, але затримує публікацію наказів

Цього місяця Колегія покращила результат щодо строків розгляду скарг: лише у 126 розглядів із 327 (38,5%) ці строки пропущені. Це поки найкраща цифра за цей рік. Минулого місяця у 62,4% розглядів були пропущені строки, а в січні – 61,6%.

Проте з оперативною публікацією наказів після розгляду скарг в Офісі протидії рейдерству, як завжди, не складається. Так, щодо 327 колективних розглядів у березні станом на час підготовки матеріалу, до 6 квітня 2021 року, з’явилися лише 20 наказів. Там була інформація тільки про одне блокування – реєстраторки виконкому Ржищівської міськради Київської області Людмили Захарченко. Їй блокували доступ до Єдиного реєстру юросіб (ЄДР) на 2 міс. за реєстрацію щодо СВК «Новоселицький». Oгляд блокувань та анулювань за березень ми все-таки зробимо у матеріалі за квітень.

Скарги, які розглянули швидко – до тижня

4 дні

Скарга ТОВ «Капітал девелопмент» щодо ТОВ «Гесіс СА Київ». Судячи з наказу, в «Гесіс СА Київ» у жовтні 2020 року змінили бенефіціара, керівника, редакцію статуту та адресу без згоди учасника ТОВ «Кепітал девелопмент». Засновниками «Кепітал девелопмент» є кіпрська «Ostexpert Limited» (яку ЗМІ пов’язують з екснардепом Олександром Онищенком) та Василь Савицький, який також фігурує у фірмах, пов’язаних із Онищенком та його оточенням. Колегія відмовила в задоволенні скарги, пославшись на те, що нотаріусу Івану Солов’яненку подали документи, «комплектність, зміст та форма яких» відповідали вимогам закону. Також Колегія додатково зазначила, що під час розгляду скарги вона не встановлює обставини, що передували підготовці поданих реєстратору документів та достовірність зазначених у них даних, а лише надає правову оцінку діям самого реєстратора, яким у цьому випадку був нотаріус Солов’яненко.

«Капітал девелопмент» подали до Колегії ще одну скаргу щодо нерухомості на Хрещатику, якою раніше володіла компанія «Майдан-плаза», теж пов’язана з Онищенком. Але наказу щодо цієї скарги в Мін’юсті ще не опублікували. Фірму «Майдан-плаза» і, відповідно, нерухомість, якою вона володіла, свого часу в сумнівний спосіб продало на СЕТАМ Агентство з розшуку та менеджменту активів (АРМА), про що можна прочитати тут.

5 днів

Скарга ОК «Житлово-будівельний кооператив «Коник» щодо КПП на вул. Лютнева, 58а в Голосіївському районі Києва.

6 днів

Скарга виконкому Чорноморської міськради Одеської області щодо житлового будинку у м. Чорноморську, вул. Садова, 48-м.

7 днів

Скарга Юрія Фіклістова щодо незавершеного будівництва кафе у м. Київ на вул. Антоновича,  124/128 – вул. Німецька, 4. В соцмережах це кафе фігурує як гендель, який звели імовірно без належних документів на зеленій зоні.

Скарга ТОВ «Інвестиційно-промислова компанія «Полтавазернопродукт» щодо 8 земельних ділянок (за даними системи Youcontrol, входить до групи «Астарта» Віктора Іванчика та Валерія Короткова).

Скарга Тетяни Дорошенко, директорки ТОВ виробничо – комерційне підприємство «Аспект» щодо цієї ж компанії.

Скарга Павла Мазая щодо майже сотні земельних ділянок.

Накази, які оприлюднили швидко

Єдиний наказ, який оприлюднили швидко за результатами розгляду скарг у березні – відмова через 8 днів після розгляду на Колегії Юрію Шатилу щодо ТОВ «Солар квант». В компанії змінили склад учасників та бенефіціара. Але Колегія вирішила, що скарга подана особою, права якої не порушено.

Топ активів, скарги щодо яких слухали у березні

Тут не претендуємо на об’єктивність. Бо складно, не відвідуючи щодня Колегію, розуміти суть скарги і зорієнтуватися, наскільки крупний актив. Відтак, обирали справи на слуху, а також ті, в яких по опису видно, що це – дорога нерухомість або ж, судячи з реєстрів, йдеться про великий чи середній бізнес. В дужках поставили прізвища реєстраторів та нотаріусів, які фігурують у відповідних скаргах.

Скарга щодо СВК «Новоселицький» (реєстраторка Людмила Захарченко), про який «Наші гроші» писали тут.

Скарга «Вітал трейдінг с.р.о» щодо 20 компаній (реєстраторка Тетяна Третяк). Це довгий спір навколо заправок «Мотто», про який ми писали тут.

Скарга ТОВ «Аграрний маркетинговий центр» щодо ТОВ «Ринок сільськогосподарської продукції «Столичний» (реєстратор Дмитро Коваленко). Йдеться про спір навколо одноіменного ринку в Києві.

Скарга Олени Козинець щодо ТОВ «Діелсісі агро» (статутний капітал 49,4 млн грн, реєстратор Управління з питань держреєстрації Черкаської міськради Олексій Литвин).

Скарга Сергія Білика щодо АТ «Володимир-Волинська аграрна компанія» (статутний капітал 37,8 млн грн, реєстраторка Ольга Вітковська). За даними Youcontrol, структура має стосунок до групи компаній «Openmind», ключова особа в якій – Олексій Коваленко, а серед активів – «Володимир-Волинська птахофабрика», де партнерами є члени родини політика Михайла Добкіна.

Скарга щодо готелю «Черкаси палац» в Черкасах (реєстратори Світлана Пода, Іванна Янович, Павло Балін та нотаріус Людмила Черленюх).

Скарга департаменту земельних ресурсів Виконавчого органу Київської міської ради щодо 2 ділянок площею більше 300 га в Києві (нотаріус Надія Каравай).

Скарги щодо низки активів Таврійського національного університету ім. Вернадського у Києві (реєстратор Анна Кузора).

Скарги «Деревообробної компанії «Роік» щодо нерухомості в Києві та ТОВ «Торговий дім айссторм», статутний капітал якого 30,4 млн грн (нотаріуси Олександра Бурлак та Ірина Горіна).

Скарги щодо дорогої нерухомості в Києві Дениса Рися (нотаріуси Юлія Кулєшова, Ігор Мотицький, Любов Заведея, Юлія Губко, Марина Супліченко, Наталія Праведник, Ольга Василевська, Оксана Майхеркевич та Лілія Недоступ).

Скарги щодо дорогої нерухомості в Києві Артема Друзя (нотаріуси Олена Сазонова, Віталіна Грушицька, Дмитро Ігнатов, Анна Сидорук, реєстратор Катерина Свята та держвиконавець Ольга Волкогон).

 

Аліна Стрижак, «Наші гроші»